Яка ситуація на ринку сезонної роботи в Польщі: огляд від агентства з працевлаштування

12 серпня 2022, 16:06
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Польща була і залишається одним із популярних напрямків, куди іноземці, здебільшого українці, їдуть на сезонну роботу. Це підтверджують державні статистичні дані, а також інформація агентства з працевлаштування Vipol.

Компанія Vipol працює на польському ринку з 2010 року і за цей час забезпечила роботою десятки тисяч людей. Сервіс TransferGo поспілкувався з директоркою по маркетингу і продажам Vipol Анною Рогінською, яка спеціалізується на зв'язках між працівниками за межами Польщі та роботодавцями на внутрішньому ринку праці. Про те, як виглядає ситуація з сезонною працею зараз в цій країні Анна розповіла в інтерв’ю.

Це цікаво Українці в Італії: характерний портрет трудових мігрантів і способи легалізації

Пані Анно, чи розглядають іноземці Польщу як потенційний ринок праці?

Так, звісно. І на це є переконливі дані Міністерства сім’ї та соціальної політики – за останні три роки кількість іноземців, які влаштувалися на тимчасову роботу в Польщі, зросла втричі і продовжує зростати. У 2021 році видано 401,8 тисячі дозволів на сезонну роботу. Більшість працівників (96%), які подали заявки, приїхали з України. Така тенденція зумовлена кількома причинами:

  • польський ринок праці часто потребує працівників з-за кордону (за минулий рік попит на іноземців зріс у 40% округів);
  • польські підприємці все більше готові приймати іноземних кандидатів;
  • на працевлаштування у Польщі позитивно вплинув безвіз.

Як українські працівники оцінюють польських роботодавців:

  • 57% українців мають хорошу і дуже хорошу думку про свого керівника;
  • 53% – хорошу і дуже хорошу думку про своїх колег з Польщі;
  • 60% працівників з України задоволені своєю роботою за кордоном.

Крім цього, після початку повномасштабної російсько-української війни поляки продемонстрували своє доброзичливе ставлення до біженців. Народ Польщі показав, що в країні є люди, які готові спонтанно допомогти українцям. Ба більше, уряд спростив умови адаптації громадян України, зокрема полегшив процес працевлаштування.


Анна Рогінська, директорка по маркетингу і продажах компанії VIPoL / Фото з архіву Анни Рогінської

Чи вигідна біженцям сезонна робота?

На цю мить точно сказати складно, але насправді серед біженців вже спостерігається підвищений інтерес до пропозицій тимчасової роботи. Це нагода підзаробити грошей для тих людей, які вирішили залишитися в Польщі на довший час. Напевно, багато хто з них хотів би працювати за фахом і сезонна робота не завжди відповідає їхнім очікуванням, але все ж це непогане джерело доходу і можливість "зачепитися" в країні надовше, познайомитися з людьми і набратися досвіду.

Яку роботу шукають іноземці та чи потрібні спеціальні дозволи на працевлаштування для українців?

Здебільшого працівників з інших країн, зокрема й українців, цікавлять вакансії зі сфери обслуговування, готельного бізнесу та розваг. А також популярною залишається сезонна робота з ягодами та фруктами. Найчастіше іноземці:

  • продають в кіоску з морозивом;
  • працюють у ресторані, клубі, хостелі чи готелі;
  • збирають овочі й фрукти;
  • прибирають та доглядають за будинком;
  • займаються садівництвом;
  • залучені до торгівлі.
До слова! За даними Мінсім'ї та соціальної політики, 70% дозволів на сезонні роботи видано саме на збиральні роботи.

Щодо документів, то громадянам України, які отримали статус біженця, не потрібно отримувати жодних дозволів, тим часом як інші іноземці повинні мати дозвіл "S".


До війни 50% сезонних працівників у садах Польщі припадало на українських чоловіків / Фото globelus

Чоловіків з України немає, але є жінки: яка ситуація на польському ринку праці

Помітна зміна на ринку праці в Польщі – брак чоловіків. Наразі страждають галузі, де переважають "чоловічі" професії. За даними Міністерства сім’ї та соціальної політики, до війни 50% сезонних працівників в садах Польщі припадало на українських чоловіків.

Разом з тим, жінкам з України, які опинилися в сусідній країні через війну, треба забезпечувати дітей. Тож польські роботодавці повільно пристосовуються до нових реалій та адаптовують роботу таким чином, аби можна було працевлаштувати жінок замість чоловіків.

Отже, ви бачите наплив клієнтів у вашому агентстві під час сезону відпусток?

Так – потік зростає з обох напрямків: влітку роботодавці шукають працівників для роботи з-за меж Польщі, а іноземці, своєю чергою, охоче звертаються за агентським посередництвом. Ось кілька переваг такої співпраці, які приваблюють потенційних кандидатів:

  • завжди легальна робота;
  • безперервність зайнятості;
  • можливість знайти житло;
  • підтримка координатора, який допомагає в різних ситуаціях і за потреби контактує з усіма сторонами трудового договору.

І хоча здається, що літня робота "лежить" на вулиці, іноземці не завжди знають, що саме потрібно, аби на неї влаштуватися. Агентства тимчасового працевлаштування беруть на себе всі формальні та організаційні питання, щоб працівник міг просто зосередитися на роботі.