До початку війни в Італії проживало понад 230 тисяч громадян України, а після 24 лютого кількість наших мігрантів у цій країні дещо зросла. Ким працюють і з якими проблемами найчастіше стикаються українці в Італії, детальніше допоміг розібратися сервіс TransferGo.

Актуально Переказ грошей в Україну з-за кордону: що треба знати

Міграція українців до Італії: як все починалося

Перша хвиля приїзду українських трудових мігрантів до Італії припала на середину 90-х років. Зростаючий рівень безробіття, низькі зарплати та високі ціни змусили українців шукати кращого життя за кордоном. До Італії їхали переважно жінки працездатного віку. Тут вони добре себе зарекомендували у сфері побутових послуг.

В Італії на постійній основі проживає понад 230 тисяч українців. Тож українська громада за чисельністю посідає 4 місце серед міжнародних громад. Українська спільнота єдина, яка не входить до ЄС, де жінок більше, ніж чоловіків – майже 80%. Найбільше українців проживають у таких регіонах Італії: Ломбардія, Кампанія та Емілія-Романья.

Українська громада налічує 36 офіційно зареєстрованих діаспорських організацій. На сьогодні в Італії працюють понад 100 українських організацій (у тому числі й ті, що захищають трудові права громадян України), релігійні організації та недільні школи, а також малий бізнес.


Українці почали їздити до Італії на роботу ще в 90-х / Фото unsplash

Характерні риси українського мігранта в Італії

Портрет типового мігранта з України до Італії виглядає так: це жінка зрілого віку, яка живе на півночі країни та працює "баданте" (доглядає людей похилого віку). Середній вік – 48 років.

Лише 60% дорослих українців мають в Італії банківський рахунок чи рахунок у поштовому банку. В останні роки помітна позитивна динаміка, але поки що цей показник залишається низьким.

Майже половина українців працюють у сфері побутових послуг (ведення домашнього господарства та догляд за літніми людьми), різноробочими та продавцями. Близько 35% виконують ручну некваліфіковану роботу, 13% – спеціалізовану ручну роботу. Трохи більше як 3% зайняті в інтелектуальній та технічній сферах.

Близько 15% українців проживають в Італії у шлюбах із громадянами цієї країни. Тож Україна посідає перше місце зі змішаних шлюбів серед мігрантів із країн, які не входять до ЄС.

Легалізація українців в Італії

В Італії щороку видаються спеціальні укази Decreto flussi, які визначають квоти на видачу віз, дозволів на роботу, тимчасові та постійні посвідки на проживання. Раз на 6 – 8 років держава проводить так звану "амністію" (Sanatoria), під час якої іноземці, які нелегально проживають у країні, мають можливість отримати дозвіл на проживання.

На тимчасовий дозвіл на проживання 54% українців подають на сімейних підставах (шлюб з громадянином Італії, возз'єднання родини), 34% – у зв'язку з роботою. Посвідку на проживання також можна отримати у зв'язку з навчанням або для лікування.


Трудові мігранти з України часто доглядають літніх людей в Італії / Фото conquistalatino

Проблеми, з якими стикаються українці в Італії

Однією з головних проблем українців в Італії є бюрократія. Процедури отримання дозволу на роботу або італійського громадянства є досить тривалими та складними. Це пов'язано, зокрема, і з тим, що до Італії прибуває велика кількість нелегальних мігрантів з Африки та Азії.

Ще одна проблема – це низька заробітна плата через те, що більшість українських мігрантів займаються низькооплачуваною роботою (прибирання будинків, догляд за літніми людьми). Українці рідко відкривають бізнес в Італії – лише 1% усіх бізнесів, відкритих мігрантами з країн, які не входять до ЄС.

Про те, яка робота в Італії станом на 2022 рік найбільш затребувана, як можна поїхати туди українцям та загалом про ринок праці цієї країни, можна дізнатися з матеріалу у блозі TransferGo.

Грошові перекази з Італії до України

Італія є однією з провідних країн із грошових переказів в Україну. Наші люди відправляють кошти додому за безготівковим розрахунком, за допомогою міжнародних платіжних систем та неформальними способами (автобусом, через родичів чи знайомих).

За даними Нацбанку України, обсяг приватних грошових переказів з Італії в Україну становив:

  • 2019 рік: 498 мільйонів доларів США;
  • 2020 рік: 475 мільйонів доларів США;
  • 2021 рік: 490 мільйонів доларів США.

Якщо у 2019 році понад 50% коштів надсилали неформальними способами, то у 2020-му цей показник упав до 20%. Українці стали більше користуватися міжнародними платіжними системами. А у 2021 році уже 70% переказів здійснювалися за допомогою таких сервісів. У п'ятірку платіжних систем, що найчастіше використовуються, увійшов міжнародний сервіс переказу грошей TransferGo, який гарантує безпеку і високу швидкість здійснення транзакції.