Чи можна звільнити вагітну жінку або працівника, який перебуває у відпустці чи на лікарняному? Які документи працівник має право отримати від роботодавця після припинення трудових взаємин? Міжнародний сервіс TransferGo зібрав найважливішу інформацію про те, як звільнитися з роботи у Польщі.

Читайте також Безкоштовна допомога і види страхування: як влаштована медицина в Німеччині

Припинення цивільноправових договорів: Umowa o dzieło та Umowa zlecenia

Umowa o dzieło та Umowa zlecenia регулюються Цивільним Кодексом Польщі. Якщо у договорі не прописані умови його припинення, то застосовуються норми закону. Припинити трудові відносини за такими контрактами можна за згодою сторін – у документі про розірвання описують розмір компенсацій та інші подробиці. Після підписання цього документа взаємні претензії не розглядатимуться.

У разі припинення за ініціативою роботодавця або підрядника у кожної зі сторін можуть виникнути претензії. Залежно від того, як виконували свої обов'язки роботодавець і підрядник, сторони можуть вимагати компенсацію. Остаточне рішення ухвалює суд.

Конкретних строків повідомлення іншої сторони про бажання припинити договір законом не встановлено, але може бути прописано у договорі. Тому під час укладання таких контрактів важливо уважно вивчити його пункти.

Розірвання трудового договору в Польщі регулює Трудовий Кодекс / Фото unsplash

Розірвання трудового договору: Umowa o pracę

Umowa o pracę регулюється Трудовим Кодексом Польщі. Працюючи за таким контрактом, робітник має максимальний захист. Нагадаємо, що Umowa o pracę може бути укладена:

 • на випробувальний термін;
 • на певний термін;
 • на невизначений термін.

Процес припинення трудового договору починається з повідомлення – або роботодавця, або працівника. Відповідно до договору, який укладений на певний та невизначений термін, термін повідомлення про звільнення залежить від стажу працівника у компанії. Якщо стаж:

 • до 6 місяців – термін повідомлення за 2 тижні;
 • від 6 місяців до 3 років – термін повідомлення за 1 місяць;
 • понад 3 роки – термін повідомлення за 3 місяці.

У разі розірвання договору, укладеного на випробувальний термін, строки повідомлення про звільнення такі:

 • працівник працює до 2 тижнів – термін повідомлення 3 дні;
 • понад 2 тижні – термін повідомлення 1 тиждень;
 • 3 місяці – термін повідомлення 2 тижні.

За згодою сторін термін відпрацювання може бути скорочений.

Без повідомлення можна звільнити працівника, який тривалий час відсутній на робочому місці без поважних причин, а також, якщо співробітник вчинив серйозне порушення чи злочин.

Після звільнення працівник отримує важливий документ – довідку з місця роботи / Фото pexels

Як звільнитися з роботи у Польщі: важливі нюанси

При розірванні Umowa o pracę працівник отримує виплати не лише за виконаний обсяг роботи, а й за невикористану відпустку. Якщо звільнення відбувається за ініціативою роботодавця, то в деяких випадках працівник також має право на виплату вихідної допомоги.

Після розірвання трудових відносин роботодавець зобов'язаний видати працівникові Świadectwo pracy (аналог трудової книжки в Україні). У документі має бути така інформація:

 • посада та період роботи в компанії;
 • ставка;
 • дні відпустки, лікарняний;
 • причини звільнення.

Świadectwo pracy містить лише фактичну інформацію, в ній не повинно бути оціночних суджень про працівника. Якщо у документі є неправильна інформація, протягом 14 днів потрібно подати заяву з проханням виправити дані.

Після звільнення працівник має право подати заяву до центру зайнятості про виплату допомоги з безробіття. Строк, на який призначають ці виплати, залежать у тому числі й від причини розірвання договору: хто був ініціатором звільнення, чи це було звільнення в дисциплінарному порядку тощо. Найдовший період виплат встановлюється тим працівникам, які були звільнені з ініціативи роботодавця.

Також центр зайнятості допоможе з пошуком нової роботи. І тоді ви зможете знову підтримувати своїх рідних в Україні. Пересилати гроші найзручніше за допомогою сервісу TransferGo. Щодня цією програмою користуються 18 000 клієнтів. Якщо потрібно відправити кошти з польської картки на українську, TransferGo зробить це за лічені хвилини.