Поки що українські учні можуть вчитися або дистанційно у своїй школі, або відвідувати польську за бажанням. Однак з 1 вересня 2023 року урядовці у цій країні можуть зобов'язати усіх школярів навчатися в польських навчальних закладах. Сервіс міжнародних переказів TransferGo розповідає, як записати дитину у перший клас у Польщі та що варто врахувати.

Читайте також Як податися на карту побиту в Польщі 2023: корисні поради

Загальні правила прийому до перших класів у Польщі

До польської початкової школи приймаються діти, яким в поточному році виповнюється 7 років. Також за бажанням батьків до 1 класу можуть вступити 6-річки, але вони повинні мати або дошкільну підготовку, або психолого-педагогічний висновок з цього приводу.

Заяву на вступ у перший клас у Польщі можна подавати одразу до кількох навчальних закладів. Школа, яка у документі буде зазначена першою, вважається пріоритетною.

Заяву на вступ у перший клас в Польщі можна подавати одразу у кілька шкіл / Фото Pexels

Набір до початкової школи проводить шкільна приймальна комісія. Кожен навчальний заклад встановлює свої строки прийому документів, але зазвичай цей процес відбувається навесні. Тоді як у червні проводиться додатковий набір учнів у тих школах, де залишилися вільні місця.

Аби записати дитину в перший клас, потрібно надати такі документи:

 • заяву від батьків про прийом дитини (примірник можна отримати в школі або завантажити на сайті та видрукувати);
 • довідку про готовність до школи (свідоцтво про проходження дошкільної підготовки для учнів першого класу);
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • PESEL (ідентифікаційний код) одного з батьків/опікуна;
 • довідку про місце проживання дитини.

Варто пам'ятати, що у Польщі батьки несуть кримінальну відповідальність за надання неправдивих даних при подачі документів у школу.

Більшість польських шкіл здійснюють набір учнів за допомогою електронної системи. Але у залежності від регіону правила можуть дещо відрізнятись, тому краще все ж таки перевірити вимоги конкретного навчального закладу. Умови прийому можна знайти на сайті школи або у відділах освіти відповідного району.

Критерії відбору школярів у перший клас у Польщі

Основним критерієм при прийомі в державну школу є зонування, тобто насамперед зараховують дітей, які проживають на території, закріпленій за навчальним закладом. Потрапити до 1 класу можна й з інших районів, однак за умови, що є вільні місця. Якщо дитину не прийняли в жодну із бажаних шкіл, то її автоматично переведуть до навчального закладу за місцем проживання.

Майбутніх школярів оцінює приймальна комісія / Фото Pexels

Приймальна комісія оцінює кандидатів за кількома критеріями. Кожна школа може висувати свої вимоги. Шанси на зарахування до бажаного навчального закладу збільшуються у випадках, коли:

 • дитину виховує одинока мати або батько;
 • у навчальному закладі вже вчиться брат або сестра дитини;
 • майбутній першокласник відвідував дошкільне відділення цієї школи;
 • місце роботи батьків розташоване у периметрі навчального закладу;
 • батьки сплачують податки в місті, де хочуть віддати дитину до школи;
 • багатодітна сім'я (3 дитини та більше);
 • дитина, батьки або сестра/брат майбутнього першокласника мають інвалідність.

Важливо, що відповідність критеріям треба підтвердити документами.

Якщо ж ви не встигнете вчасно подати документи на вступ дитини у перший клас, це можна зробити в червні під час додаткового набору. А якщо ваша дитина закінчила 8 клас у Польщі, подбайте про її середню освіту вже зараз. Які заклади можна обрати для подальшого навчання – дізнавайтесь у блозі TransferGo.