Міжнародний сервіс TransferGo допоможе розібратися, як відновити PESEL UKR та куди звертатися, щоб повернути виплати 500+.

Читайте також: Що треба пам'ятати при перетині кордону Україна-Польща: актуальні правила

PESEL UKR – це особливий статус для українських переселенців, який дозволяє:

  • перебувати у Польщі легально щонайменше до березня 2024 року;
  • мати вільний доступ до ринку праці;
  • отримувати виплати на дітей (500 злотих на місяць);
  • розраховувати на допомогу для школярів (300 злотих);
  • мати доплату за садки, ясла та гуртки для дітей;
  • користуватися державними медичними послугами.

Важливо розуміти, що така допомога призначена тільки для тих українців, які проживають у Польщі. Якщо ж людина виїжджає за межі країни більш ніж на 30 днів, вона втратить статус UKR, матеріальну допомогу, пільги, право на медичні послуги. У такому разі виплати можуть нараховувати ще певний час, але потім їх вимагатимуть повернути.

Однак українці втрачали тимчасовий захист навіть тоді, коли вчасно поверталися з України до Польщі. Якщо статус UKR скасували помилково, його можна відновити. Щоправда, цей процес може зайняти кілька тижнів, а то й місяців, та потребуватиме ваших зусиль.

Пункт видачі PESEL / Фото Oficjalny portal m.st. Warszawy

Чому українці масово втрачають статус UKR

Часто причиною помилкового скасування статусу UKR є те, що на кордоні дані в'їзду українців могли внести некоректно, через що ставався збій в реєстрі. Тому, аби уникнути такого прикрого досвіду, запам’ятайте важливі моменти.

При поверненні з України до Польщі потрібно:

  • повідомити прикордонників, що ви користуєтесь своїм правом на тимчасовий захист;
  • показати цифровий варіант документа Diia.pl, що підтверджує вашу особу.

Якщо цього не зробити, дані іноземця можуть бути некоректно вписані до реєстрів, на основі яких надається PESEL UKR та низка виплат. Існує ризик навіть не одразу зрозуміти, що статус UKR втрачено, а виплати просто перестануть надходити.

Надання коректної інформації при перетині кордону збереже ваш статус UKR / Фото з твітера Straż Graniczna

Відновлення статусу UKR: з чого почати

Навіть якщо вас випадково позбавили статусу UKR і припинили виплату допомоги, не відкладайте це на потім та якомога швидше почніть вирішувати проблему. Надання PESEL UKR регулюється Законом Польщі "‎Про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території України". У ньому чітко зазначено, що українці мають право на поновлення тимчасового захисту.

Якщо ви втратили статус UKR, але можете довести, що не перевищили 30-денний ліміт перебування поза Польщею, зберіть всі можливі докази. Підійде штамп у паспорті, чеки з магазинів, довідка від лікаря тощо. Головне, щоб там була вказана дата, яка підтвердить, що ви у цей час були на території Польщі.

Далі громадянам України варто звернутися до місцевого ужонду (Urząd miasta чи Urząd gminy), який займається видачею PESEL, та попросити про його відновлення. Після цього вас, ймовірно, скерують до Прикордонної служби (Straż Graniczna).

Як правильно написати листа до Прикордонної служби

Прикордонники повинні у будь-якому випадку внести коректні дані про ваш в'їзд до Польщі. Вам потрібно звернутися саме у той пункт, де ви перетинали кордон. Необхідно написати листа до Straż Graniczna, аби підтвердити терміни перебування за межами Польщі. Як це зробити правильно, розповідаємо далі.

Приклад листа до Straż Graniczna для відновлення статусу UKR / Фото з фейсбуку Granica / Кордон PL – UA

  1. У лівому верхньому кутку напишіть своє ім'я та адресу для листування в Польщі.
  2. У правому верхньому кутку – місце і дату написання листа.
  3. У заголовку – поштову адресу пункту, де востаннє перетинали кордон.
  4. Далі вкажіть свої дані: ім'я та прізвище, дату народження, номер паспорта чи іншого документа, на підставі якого ви перетнули кордон, дату в'їзду до Польщі та назву пункту пропуску.
  5. У змісті листа зазначте дату першого прибуття до країни на підставі "Спецзакону"‎, дату виїзду в Україну та кількість днів перебування за межами Польщі, а також причину виїзду.

Тільки після перевірки цієї інформації прикордонники зможуть внести зміни до реєстру, які дозволять відновити статус PESEL UKR та всі належні виплати.

Далі вам потрібно дочекатися відповіді від Прикордонної служби про те, що дані вашого в'їзду виправлені у реєстрі. Там має бути вказано "‎Q-ewakuacja" – це підтвердження того, що ви – особа, яка втікає від війни. Після цього можна перейти до відновлення виплат.

Польські прикордонники мають надати відповідь на ваше звернення / Фото Straż Graniczna

Як поновити виплати 500+

Після того, як ви повернули свій статус UKR, окремо доведеться поновлювати виплати на дитину 500+. Спершу знову завітайте в ужонд, щоб отримати довідку про відновлення PESEL UKR. З нею та відповіддю від Straż Graniczna потрібно звернутись до управління соціального страхування (ZUS) і попросити про нове нарахування виплат.

Контактувати із ZUS можна в онлайн-режимі. Для цього вам потрібно зробити кілька дій:

  1. Заходите у свій кабінет PUE ZUS та натискаєте на Katalog Uslug.
  2. Далі обираєте пункт Złożenie dokumentu POG і натискаєте Szczegóły.
  3. Ви побачите електронну заявку. У темі листа обираєте Wniosek, а в титулі листа – Przywrócenie płatności 500+ na dziecko.
  4. Далі перейдіть на Strona 2 і напишіть приблизно такий текст:

DZIEŃ DOBRY! PROSZE O ROZPATRZENIE ODNOWIENIA WYPŁATY 500+ DLA (ВАШЕ ІМ'Я ТА ПРІЗВИЩЕ) PESEL (НОМЕР) W ZWIĄZKU Z PRZYWRÓCENIEM MU STATUSU UKR. DOKUMENT WYSYŁAM W APLIKACJI. MIŁEGO DNIA!

Після цього додайте всі потрібні документи й надсилайте заявку. Далі залишається лише чекати, поки ваше прохання розглянуть і повернуть виплати. Не буде зайвим нагадувати про себе: можна подзвонити до ZUS або зв'язатися через персональний кабінет PUE ZUS.