Mikołajki – релігійне свято з багатою історією та добрими традиціями. Сьогодні сервіс TransferGo розкаже, як його відзначають у Польщі. Які заходи відбуваються у країні та що поляки дарують дітям на День Святого Миколая – дізнаєтесь далі.

Читайте також Не ярмарками єдиними: куди поїхати в грудні у Європі

Легенди про Святого Миколая та історія свята

То звідки походить свято Mikołajki та що ми про нього не знали? Як виявилось, традиція дарувати в цей день подарунки тягнеться ще з X століття.

Святий Миколай – покровитель дітей та нужденних. За легендою, він походив із дуже заможної родини. Батьки єпископа залишили йому величезну спадщину, якою він вирішив поділитися з бідними. Образ щедрого священника, який опікувався знедоленими, передавався через покоління протягом сотень років. Зараз Миколай Чудотворець є одним із головних християнських святих.

Священник щедро давав милостиню та вночі залишав мішечки з грошима біля будинків нужденних. З цієї легенди й народилась традиція дарувати подарунки рідним, поки ті сплять: класти під подушку або до черевика.

Ще одна з відомих історій про доброту та щедрість святого Миколая пов'язана з дочками бідного жителя Лікії. Він не міг забезпечити своїх дівчат приданим. Але святий непомітно підкинув кожній щедрий посаг, завдяки чому вони вдало вийшли заміж.

Саме святий Миколай у Польщі є найпопулярнішим зимовим персонажем. За всі роки такої любові тут не заслужили ні радянський Дід Мороз, ні американський Санта.

Образ святого Миколая дуже полюбився полякам / Фото Unsplash

Традиції на День Святого Миколая в Польщі

Традиції святкування в Польщі та в Україні майже не відрізняються, тільки раніше День Святого Миколая відзначали в різні дати. Але тепер в обох країнах свято припадає на 6 грудня.

У ніч з 5 на 6 грудня, поки діти сплять, батьки залишають малечі подарунки. Хтось ховає їх під подушкою, хтось кладе в черевики або спеціальні великі шкарпетки. Дорослі також в цей день обмінюються символічними презентами.

Саме на Миколайки в Польщі найчастіше засвічують ялинки на площах міст та проводять передріздвяні ярмарки.

Не забувають і про те, що святий Миколай опікувався нужденними. Тому цей день часто присвячують тим, хто потребує допомоги. Для цього влаштовують благодійні концерти та збори. Організації та фонди доставляють подарунки в інтернати та будинки для літніх.

У польських школах діти полюбили традицію "‎шкільного" Миколая. Вони готують подарунки своїм однокласникам, а потім проводять святкове жеребкування. Кожен учень дізнається, для кого він цього року буде святим Миколаєм.

Є й більш оригінальні заходи. Наприклад, щорічно байкерські клуби Польщі організовують традиційний мотозаїзд святих Миколаїв. Акція під назвою Motomikołaje відбувається у багатьох містах. Її головні мета – збір коштів для хворих і малозабезпечених дітей у Польщі.

Байкери на благодійному заїзді / Фото Wojciech Wojtkielewicz

Ще однією чудовою традицією є написання листів до святого Миколая. У них напередодні свята діти розповідають про свої добрі вчинки та гарну поведінку і просять у святого омріяні подарунки. Свої послання зазвичай залишають на підвіконні, але варто зазначити, що у Польщі у святого Миколая є офіційна адреса:

Biuro Listów do Świętego Mikołaja
Polska Wioska Świętego Mikołaja
Przystanek Mikołajów, 57-215 Srebrna Góra

Тому дитячий лист можна відправити поштою. Потрібно вкласти його в конверт, наклеїти марку та кинути до скриньки.

Діти можуть написати листа святому Миколаю на спеціальну адресу в Польщі / Фото Unsplash

Найчастіше малеча на свято отримує солодощі та іграшки. Популярними подарунками також є книги, настільні ігри та речі, пов'язані з хобі дитини – все для малювання, спортивний інвентар, набори для творчості та музичні інструменти.

Mikołajki є особливим днем не лише для малечі, а й для дорослих. Адже з цієї дати розпочинається низка зимових свят з особливою атмосферою.