Про те, як українцям отримати карту побиту, які документи для цього потрібні та які існують можливості прискорення процесу, у межах відеопроєкту від TransferGo розповіла консультантка з легалізації Оксана Пестрикова. Відповіді на найпоширеніші запитання – далі у матеріалі.

Зверніть увагу Гурт АНТИТІЛА став амбасадором онлайн-сервісу міжнародних грошових переказів TransferGo

Хто може претендувати на карту побиту і які документи потрібні

Карта побиту – це передусім дозвіл на перебування та законну роботу у Польщі. На неї можуть подаватись усі іноземці, які на момент подання документів перебувають і працюють у країні на легальних підставах.

Винятком є сезонні працівники з відповідною візою – такі особи претендувати на карту побиту не можуть. Крім цього, вдруге претендувати на карту побиту не мають права ті особи, які раніше вже подавались на неї, але отримали відмову.

Щоб розпочати процес отримання карти побиту, потрібно:

  • надіслати заповнену анкету, особисто підписану іноземцем;
  • зробити копії усіх сторінок закордонного паспорта, на яких є будь-які позначки;
  • здійснити оплату сервісного збору (наразі при подачі документів – 440 злотих, а після отримання картки – додатково 50 злотих);
  • прикріпити документ “Додаток №1” (надається роботодавцем).

Документи подаються до місцевого воєводського управління (ужонду).

Найпоширеніші помилки під час процесу подачі на карту побиту

За словами Оксани Пестрикової, найбільшою помилкою українців у цьому питанні є відсутність моніторингу поштової скриньки. Дуже часто воєводські управління надсилають листи, у яких просять донести певні документи, здати відбитки пальців або уточнити дані, однак коли кореспонденція втрачається, це може мати негативні наслідки.

Іншою поширеною помилкою є відсутність актуалізації документів. Так, деякі документи втрачають силу протягом місяця – наприклад, ті, що засвідчують актуальний дохід або наявність страхування. Їх потрібно регулярно досилати протягом періоду розгляду воєводським управлінням вашої заявки.

Важливо також уважно перечитувати, що саме у листах пишуть та вимагають воєводські управління. Відсутність бодай одного документа з переліку може стати причиною відмови у видачі карти побиту.

Що робити, якщо змінив роботодавця під час процесу розгляду заявки на карту побиту

Якщо ви змінили роботодавця протягом часу, коли ваша заявка на отримання карти побиту ще розглядається, слід надіслати листа до воєводського управління, вказавши, що трудові відносини з попереднім роботодавцем розірвані. Обов’язково додати до листа документи з нового місця роботи.

Якщо ви розриваєте трудові відносини уже після отримання карти побиту, потрібно наново розпочинати процес подання документів. Однак якщо проміжок часу, між яким ви змінюєте місце роботи, не перевищує 1 місяць, то карту не анулюватимуть – варто просто дослати документи від нового роботодавця.

Переваги карти побиту

Переваги карти побиту над іншими документами, зокрема звичайною візою, такі:

  • може бути видана на 3 роки, коли віза видається максимум на 1 рік;
  • нові документи можна виробляти всередині країни (наприклад, новий закордонний паспорт, перебуваючи по візі, можна виготовляти лише в Україні).

Як пришвидшити процес отримання карти побиту

Щоб пришвидшити процес отримання карти побиту, Оксана Пестрикова радить вести облік тих документів, які ви вже подали до воєводського управління. Крім того, якщо управління затягує з видачею рішення, можна написати додаткового листа. Однак перед цим впевнитись, що всі подані вами документи актуалізовані і ви подали все, що від вас вимагали.

Вплинути на пришвидшення отримання карти побиту може також звичайний дзвінок – зателефонуйте до ужонди та поцікавтесь, на якому етапі перебуває розгляд вашої заявки.

За словами експертки, середній термін розгляду заявки на карту побуту у Варшаві становить близько 6 місяців.

Як отримати карту побиту: дивіться відео TransferGo