Наталя Лубенець закінчила Київський національний економічний університет, а після навчання працювала 7 років головним бухгалтером. Коли у жінки народилася друга дитина – син Микита – вона стала шукати цікаві та нестандартні методи розвитку дітей.

До теми Як українцям оформити бізнес у Польщі: два сценарії започаткування своєї справи за кордоном

Так Наталя дізналася про ментальну арифметику. Перші результати ефективності цього методу вона побачила, коли син вступав до першого класу. Микита швидко навчився читати, добре запам'ятовував англійські слова, а бонусом було швидке рахування "в розумі". Побачивши такі результати у дитини, народилася ідея створити школу ментальної арифметики у Кривому Розі. Детальніше про це та свій шлях у Польщі українка розповіла у відвертій розмові з TransferGo.

Наталю, розкажіть, що таке ментальна арифметика?

Ментальна арифметика – це високоефективна програма розвитку розумових здібностей за допомогою арифметичних обчислень на рахівницях абакус та подумки. Ця методика застосовується у 52 країнах світу (США, Канада, Великобританія, Австрія, Іспанія, Австралія, Японія, Малайзія, Таїланд, Китай). У деяких країнах ментальна арифметика є обов'язковим предметом у початковій школі, де діти відпрацьовують цю навичку.

Найефективніше освоювати цей метод дітям у віці від 5 до 14 років. Ментальна арифметика розвиває самостійність, впевненість у собі, ініціативність, вміння критично оцінювати себе, швидко приймати рішення, розвиває навичку вибирати головне та пріоритетне з великого потоку інформації у сучасному світі. А також метод полегшує вивчення іноземних мов, оскільки за допомогою ментальної арифметики розвивається аудіальна та візуальна пам'ять.


Наталя Лубенець з вихованцями школи INDIGO MENTAL / Фото TransferGo

Наталю, розкажіть про вашу школу? Яких результатів вам вдалося досягти?

Школа INDIGO MENTAL почала працювати у 2017 році. Оскільки Кривий Ріг – місто дуже довге, ми відкрили локації практично в кожному районі. Вихованці школи здобули найвищі нагороди суперчемпіонів та чемпіонів у міжнародних олімпіадах у Чехії, Туреччині, Німеччині, Дубаї. Діти з INDIGO MENTAL неодноразово ставали гостями телевізійних передач та учасниками інтелектуальних телевізійних проєктів, таких як "Круче всех" (телеканал Інтер) та "Дивовижні люди" (телеканал Україна).

У вересні 2021 року у Дубаї проходила Міжнародна олімпіада з ментальної арифметики WAMAS. Україну представляли 5 дітей із Кривого Рогу. Вони показали чудові результати – у всіх є чемпіонські титули. А одна з наших вихованок Єва Забашта стала Суперчемпіоном та отримала приз 150 доларів. На сьогодні діти з Кривого Рогу здобули 17 титулів Чемпіонів та Суперчемпіонів світу.

Наталю, де ви були, коли почалася війна?

22 лютого ми із сім'єю поїхали відпочивати до Андорри. Але вранці 24 лютого нас розбудив телефонний дзвінок сусіда, який сказав, що почалася війна. Якщо чесно, ми були в такому шоці, що три дні не виходили з готелю. Весь час телефонували до України, думали, що робити, як і чим ми можемо допомогти, і що робити далі, як рятувати близьких.

У нашому готелі нам сказали, що вони лише вивозять до аеропорту, а далі самі вирішуйте. Рейси були скасовані, в Україну ніяк не можна було полетіти. При цьому мій чоловік травмував коліна і дуже важко пересувався.

Наша донька вже 5 років живе у Варшаві, тому ми вирішили купити квитки та летіти до неї. На той момент в Іспанії нам не допомагали і нічого не пропонували. Звичайно, ніхто не вірив, що війна надовго затягнеться, сподівалися, що ось-ось і все закінчиться.


Наталя Лубенець з сім'єю / Фото TransferGo

Якими були ваші перші кроки після приїзду до Варшави? Чим ви займалися?

Коли ми приїхали до Варшави – пішли допомагати у пункти допомоги людям, які втекли з України. Допомагали із реєстрацією, шукали житло, збирали допомогу, відправляли ліки в Україну. Словом, займалися волонтерством.

Але при цьому ми допомагали дітям, які займаються у нас. Цілий місяць наша команда працювала з дітьми безкоштовно, щоби підтримати їх як морально, так і фінансово.

Ми дуже захоплюємось підтримкою поляків! Навіть не могли уявити, що народ Польщі настільки допоможе та підтримає українців, величезний уклін їм.

З якими складнощами ви зіткнулися у Польщі? Що плануєте робити далі?

Звичайно, основна проблема із мовою. Але нам пощастило – наша донька Кароліна розмовляє польською. З її допомогою ми оформили PESEL, відкрили індивідуальну підприємницьку діяльність. Тепер намагаємось розвиватися тут. Наша ідея – навчати всіх українців ментальній арифметиці у всій Європі.

Відкрили ФОП, тому що зараз для нас це оптимальний варіант для нашого виду діяльності. Крім того, сьогодні Польща спростила умови щодо відкриття ФОПу. Раніше це було можливо тільки якщо ти студент, у якого є карта побуту (денне навчання), або ти поляк. Українець раніше не мав можливості так легко та швидко це зробити. А ТОВ можна відкрити завжди, але є свої нюанси.

Добре, що у Польщі організовують клуби та зустрічі українців, наприклад, Big Money, де люди знайомляться та дізнаються багато цікавого та нового, діляться досвідом. Так нам порадили бухгалтера, ми проконсультувалися та вирішили відкрити саме цей вид діяльності.

Але, звичайно, найкращим помічником для нас є наша дочка Кароліна. Вона вже 5 років живе у Польщі, має досвід підприємництва від ФОПа до ТОВ. З її допомогою ми все швидко оформили.

Зараз ми працюємо лише онлайн. Дивитимемося, як розвиватимуться події в Україні, і плануватимемо свій розвиток далі. Оскільки ми навчаємо ментальній арифметиці в Indigo Mental дітей українською та російською мовами, а наша дочка – польською мовою, гадаю, що тепер задоволених батьків стане більше.


Наталя Лубенець / Фото TransferGo

Наталю, що ви можете порадити українцям, які вирішать відкрити у Польщі свій бізнес?

Особисто наш досвід ще не настільки великий, але треба пам'ятати про таке:

  • Важливо вивчити законодавство та знайти саме свою категорію оподаткування (оскільки в Україні це набагато простіше, на мій погляд, особливо для ФОПів).
  • Знайдіть свого куратора-бухгалтера, який допоможе вам правильно визначитися з видом оподаткування та видом діяльності, від чого й залежатиме оподаткування. Обов'язково укласти з бухгалтером договір.
  • У разі вибору бухгалтера зверніть увагу на його страховку. Важливо розуміти, що за будь-які дії та вчинки вашого співробітника чи бухгалтера за будь-якого виду діяльності відповідає власник. Звертайте увагу на тих, хто каже протилежне. Можливо, вони не стикалися з перевірками або не мають досвіду роботи з податковою. Так, відповідальний бухгалтер, якщо припуститься помилки, може скористатися страховкою (яка у нього обов'язково має бути), і це поширена практика. А відповідальність все одно лежить на вас, і не всі помилки ця страховка може покрити. Вивчайте закони та перевіряйте все, що робить ваш бухгалтер. А краще – користуйтеся консультаціями податкових експертів (doradca podatkowy) в інших фірмах, щоб була можливість запобігти проблемі або оптимізувати податки.