Більшість українців отримали статус тимчасового захисту. Подати заявку на нього можуть ті люди, які до 24 лютого 2022 року мешкали в Україні. Водночас багатьох людей цікавить, що робити, якщо хочеш залишитися у Чехії на певний період, але не маєш права оформити тимчасовий захист. Альтернативою може стати віза толерантності.

Зверніть увагу Виплати для українців у Німеччині: на що розраховувати та як оформити

Хто має право її отримати та які тоді умови перебування на території країни, вже розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.

Що таке віза толерантності

Понад 4 мільйони українців наразі перебувають на території ЄС. Для них є такі можливості легально залишатися в обраній країні:

  • тимчасовий захист (окрім того, наразі активно обговорюють можливість наступного етапу: надання українцям дозволу на довготривале проживання, водночас це передбачає низку вимог);
  • міжнародний захист (доволі складна процедура оформлення й найчастіше українці можуть отримати його лише на території Польщі);
  • віза толерантності.

Віза толерантності (vízum strpění) – доволі стандартний імміграційний статус, який надає Чехія. Отримати її можуть не лише українці, але й представники інших країн. Та варто зауважити, що після початку повномасштабного вторгнення Чехія особливо охоче почала видавати візи толерантності саме переселенцям з України.

Візу толерантності зазвичай видають на 90+ днів. Люди, які її отримали, не мають права претендувати на допомогу. Водночас є суттєвий бонус: візи толерантності, які отримали українці, не втрачають чинності, якщо людина з певних обставин тимчасово залишає територію Чехії. Зокрема, мовиться про короткострокове повернення в Україну.

Як отримати візу толерантності

Українці можуть вільно в'їжджати на територію Чехії й, відповідно до Шенгенської угоди, перебувати там впродовж 90 днів протягом 180-денного періоду. Така кількість днів обмежує все перебування на території ЄС, тому, використавши свої 90 днів людина вже не зможе поїхати ще, наприклад, до Австрії або Німеччини.

Водночас цього часу точно вистачить, щоб отримати візу толерантності, якщо людина все-таки вирішила залишитися у Чехії.

Щоб подати заявку, потрібно завітати у відділення Департаменту надання притулку і міграційної політики МВС Чехії. Окрім того, потрібно заповнити відповідну анкету та мати з собою:

  • марку на суму 300 Kč (такі продаються винятково у Чехії);
  • власне фото (45 х 35 міліметрів);
  • закордонний паспорт;
  • документи, які підтверджують наявність перешкоди для виїзду з території Чеської Республіки (для українців – повномасштабне вторгнення Росії).

Заявку зазвичай розглядають до 30 днів. Це – доволі комфортний термін, оскільки людина не "спалить" всі свої дні легального перебування на території ЄС. Однак варто зауважити: якщо українець або українка не виконає хоча б однієї з наведених вимог, запит не буде ефективним. Відповідь після розгляду заявки надійде поштою.


Віза толерантності дає можливість легально перебувати у Чехії / Unsplash

Віза толерантності vs тимчасовий захист

Українці, які мають тимчасовий захист у Чехії, можуть претендувати на різноманітну допомогу від держави. Водночас люди з візою толерантності не мають такого права. Їм недоступна навіть класична гуманітарна допомога. Загалом українці мають такі ж права та свободи, як і громадяни інших країн, які не потребують підтримки.

Тимчасовий захист надає українцям абсолютний доступ до ринку праці. Місцеві працедавці зацікавлені, аби люди інтегрувалися у нього. Тим часом віза толерантності такого права не надає. Щоб отримати дозвіл на роботу, потрібно додатково надсилати запит до одного з відділень Державної служби зайнятості.

Окрім того, люди, які отримали візу толерантності, змушені купувати комерційне медичне страхування.

Зважаючи на ці фактори, можна зробити висновок, що отримати тимчасовий захист – набагато вигідніше. Однак варто не забувати, що різні статуси передбачені для людей з різними життєвими ситуаціями.

Що варто знати про життя у Чехії

Чехія – розвинута та дружелюбна до українців країна у центральній Європі. Там діють європейські закони та цінують цивілізовані права та свободи. Від 24 лютого 2022 року Чехія активно допомагає українцям у боротьбі. Окрім того, країна прийняла сотні тисяч біженців.

Більшість українців позитивно оцінюють свій досвід перебування у Чехії. Зокрема, зауважують, що мешкати на території країни – комфортно та безпечно. Власне, столиця – злата Прага – неодноразово входила до рейтингів найбезпечніших міст світу.

Українці впевнено інтегруються у чеський ринок праці. Найбільше вакансій відкривають у Празі, Брно та Остраві. Щоб знайти роботу, в ідеальні потрібно володіти чеською та англійською. Також можна почати з вакансій, які не передбачають знання іноземних мов. Але зарплата тоді, звичайно, – нижча.

Загалом середня оплата праці на території Чехії становить близько 36 крон на місяць (понад 60 тисяч гривень). Отримати зарплату такого рівня можуть представники різних сфер. У Чехії немає культу певних успішних професій, цінують кожну роботу, у якій людина досягає певних результатів.

Серед проблем українці найчастіше виділяють те, що дітей складно влаштувати у заклади дошкільної оплати. У більшості з них – дуже великі черги. Альтернативою можуть бути комерційні заклади, однак коштують вони чимало. Не всі українці, які прибули на територію Чехії, рятуючись від війни, можуть собі дозволити відправити дитину у платний заклад дошкільної освіти.

Водночас вже на етапі, коли дитина йде до школи, – ситуація стабілізується. Освіта у Чехії – ґрунтовна та якісна. Окрім того, на території країни можна здобути чудову вищу освіту. Навчання – безплатне (претендувати на бюджетні місця мають право й іноземці), а диплом визнають у багатьох країнах світу.

Загалом Чехія – не лише дуже комфортна, але й фантастично цікава. Країна має старовинну культуру та багату історії. Велична та загадкова Прага. Середньовічний Чеський Крумлов з його лицарськими фестивалями. Драйвова студентська столиця Брно. Магічна Кутна Гора. Кожен у Чехії знайде своє особливе місце.