Які умови мають бути дотримані, розповідає TransferGo. А ще міжнародний сервіс роз'яснює, хто може податися на отримання польської пенсії та чи можна отримувати виплати і в Україні, і в Польщі.

Читайте також Як змінилася робота служби підтримки TransferGo з 24 лютого 2022 року

Чи кожен українець може розраховувати на пенсію в Польщі

Щоб мати право на пенсію в Польщі, необхідний мінімальний трудовий стаж. При цьому до уваги береться сума років роботи в Україні і Польщі. Дві країни підписали угоду про соціальне забезпечення ще у 2012 році. Відтак, аби отримати принаймні найнижчу польську пенсію, громадяни України повинні пропрацювати загалом 20 років (жінки) або 25 років (чоловіки) років.

Зокрема, оформити пенсію в Польщі можуть ті, хто:

  • На останньому місці праці був офіційно влаштований в Польщі;
  • Працював у Польщі за трудовим договором або за договором-дорученням;
  • Має відповідний пенсійний вік у Польщі, тобто 60 років для жінок та 65 – для чоловіків;
  • Має трудовий стаж, що відповідає мінімальним вимогам для отримання пенсії в Польщі: 20 років для жінок та 25 – для чоловіків;
  • Мешкають у Польщі на постійній основі.

Згадана вище угода дає українцям, які легально проживають і працюють у Польщі, такі ж права на пенсію, як і полякам. Громадянам України достатньо сплатити лише один чи два внески до ZUS, відповідно після досягнення пенсійного віку їм гарантована польська пенсія.

Українські пенсіонери можуть отримувати пенсію в Польщі / Фото pexels

Як розраховується пенсія відповідно до стажу роботи

Наприклад, українка, яка пропрацювала 19,5 років в Україні і пів року в Польщі, може претендувати на мінімальну пенсію в польському ZUS. І вона її отримає. Якщо хтось має 20 років роботи в Україні, то достатньо попрацювати в Польщі лише місяць.

Ще один приклад. Українська сторона виплачуватиме своєму громадянину, який проживає у Польщі, пенсію за роки роботи в Україні, – це умовні 200 злотих, а другу пенсію ця особа отримуватиме від польського ZUS за роки роботи в Польщі – умовні 100 злотих. Загалом виходить 300 злотих. У цьому випадку ZUS доплатить понад 1145 злотих, аби вийшла мінімальна сума пенсії за віком.

Як українцям у Польщі звернутися за призначенням пенсії

  • Зверніться до відділу ZUS за місцем проживанням.
  • Надайте оригінали таких документів: паспорт; номер PESEL або Карта побиту, реєстраційний номер облікової картки платника податків (якщо є), документи про трудовий стаж – трудова книжка, довідка, диплом, військовий квиток, а також реквізити особистого валютного рахунку в польському банку.
  • У ZUS заповнять і засвідчать формуляри та копії документів, а згодом надішлють їх до Пенсійного фонду України.
  • У разі ухвалення рішення про видачу пенсії, кошти переказуватимуться щоквартально на рахунок у польському банку у євро за офіційним курсом НБУ.

Попри все, завжди пам'ятайте, що у вас є можливість у будь-який момент підтримати фінансово своїх близьких за кордоном. Найзручнішим способом для переказу коштів стане сервіс TransferGo – це швидко, зручно та безпечно.