Важливо, що Данія вже ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту. Тож легально проживати на території країни українці можуть щонайменше до березня 2025 року.
Зверніть увагу ЄС готується до Великодня: ярмарки у яких столицях варто відвідати
Що варто знати українцям, які планують будувати власне майбутнє на території Данії, вже розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Як українці оцінюють свій досвід у Данії
Данія робить усе можливе, щоб українці, які приїхали на територію країни, почувалися комфортно й могли безболісно інтегруватися у місцеве життя. Наразі правом на тимчасовий захист скористалися понад 40 тисяч осіб.
Варто зауважити, що у Данії регулярно проводять опитування, аби з'ясувати, як почуваються українці. Торішні масштабні дослідження, які провів Копенгагенський університет, показали, що:
- 93,9% опитуваних довіряють владі Данії;
- 60,4% опитуваних хочуть залишитися на території країни й тоді, коли у їхньому рідному населеному пункті в Україні стане відносно безпечно;
- 36% опитуваних мають намір залишатися у Данії лише доти, доки у їхньому місті або селі в Україні не стане безпечно.
Окрім того, українці, що проживають на території Данії, мають можливість покращити своє ментальне здоров'я. Лише упродовж року в країні зменшилася кількість переселенців, які страждають від посттравматичного стресового розладу та депресії.
Варто зауважити, що загалом Данія – одна з найщасливіших країн світу. Відповідно до Всесвітнього звіту про щастя 2024, який підготувала Організація Об'єднаних Націй, королівство посідає друге місце у рейтингу й поступається лише багаторічній переможниці – Фінляндії.
Данія упродовж двох років допомагає українцям / Unsplash
Тимчасовий захист у Данії: що варто знати
Тимчасовий захист для українців у Данії продовжений до березня 2025 року. Тепер українці можуть вільніше планувати своє майбутнє на території країни, шукати роботу або розпочинати навчання.
Зокрема, тимчасовий захист у Данії дозволяє:
- жити на території країни;
- вільно працевлаштовуватися у Данії;
- користуватися освітніми послугами (мовиться про дошкільну, шкільну та вищу освіту);
- отримувати медичну допомогу;
- претендувати на фінансову підтримку.
На території Данії функціонують данські крони. Цікаво, що країна не використовує євро. Це стало можливим відповідно до Маастрихтської угоди. Декілька разів у Данії намагалися запровадити євро й навіть хотіли провести повторний референдум. Однак наразі це так і залишилося у статусі ідеї.
Українці, які отримали тимчасовий захист у Данії, у 2024 році мають право претендувати на такі виплати:
- одинока мати або батько (має право на додаткову допомогу на дитину) – 13 105 данських крон – понад 74 тисячі гривень;
- мати або батько (не має права на додаткову допомогу на дитину) – 9 170 данських крон – понад 52 тисячі гривень;
- доросла людина без дітей – 6 553 крон – понад 37 тисяч гривень.
Окрім того, Данія настільки заохочує українців вивчати мову, що навіть готова за це платити. Українці, які опанували мову до рівня Dansk 2 й підтвердили це, можуть розраховувати на допомогу у розмірі 1 705 данських крон (понад 9 тисяч гривень). Виплачують їх впродовж 6 місяців. Також на таку підтримку мають право особи, які не здатні опанувати мову внаслідок фізичних або психічних захворювань й мають підтверджений діагноз.
Які можливості пропонує Данія для роботи та навчання
Данія заохочує українців шукати роботу на території країни й демонструє результат, який вражає. Для переселенців запустили програму Jobguide Ukrain. Насамперед вона була орієнтована на людей, які володіють англійською мовою.
Пріоритетом уряду був якнайшвидший початок роботи. Багато людей починають працювати, не вивчивши мову,
– заявили у Мінреінтеграції Данії.
Окрім того, для українців, які скористалися послугами Jobguide Ukrain, проводять безплатні курси данської мови у вільний після роботи час. Зауважують, що опанувати її складніше, аніж, наприклад, німецьку. Однак, якщо наполегливо йти до цілі, все неодмінно вдасться.
Станом на березень 2024 року роботу у Данії знайшли вже близько 55% українців. Це – дуже позитивний результат. Наголошують, що його вдалося досягти завдяки старанням українців та гнучкості ринку праці Данії.
Варто зауважити, що українці також можуть претендувати на безплатне здобуття вищої освіти. Однак кожен навчальний заклад має право висунути до майбутніх студентів свої вимоги. Найчастіше мовиться про рівень володіння англійською та данською мовою. Іноді, аби вступити на омріяну спеціальність, доведеться ще й пройти тематичні курси. Приємний бонус – у багатьох ВНЗ Данії навчання триває саме англійською.
Загалом вищу освіту у Данії можна здобути у ВНЗ 5 типів:
- бізнес-академіях;
- університетських коледжах;
- морських навчальних закладах: професійно орієнтовані програми короткого циклу та 1 циклу;
- університетах;
- закладах університетського рівня в галузі мистецтва і культури.
Дипломи вищих навчальних закладів Данії визнають фактично у всіх країнах світу. Тому навчання на території країни, якщо студент або студентка докладуть достатніх зусиль, відкриває безмежні можливості й допоможе досягти колосального успіху в обраній для себе сфері.
Данія – країна щасливих студентів / Unsplash
Данія – країна вікінгів, королів та казок
Данія залишається однією з найбажаніших країн для туристів. Колись її населяли легендарні вікінги, а їхні нащадки заснували власну філософію щастя. Вони плекають своє хюґе й готові щедро та гостинно ділитися затишком з усіма охочими.
Мандрівників у Данії чекають казкові замки, численні музеї та галереї. Звичайно, всі дороги ведуть до столиці Копенгагену ("гавані торгівців"). За свою тисячолітню історію місто зібрало так багато легенд про вікінгів, піратів, мореплавців, торговців, казкарів та мрійників. На знайомство з містом рекомендують виділити від 5 днів. Бо Копенгаген зачаровує й кличе забути про все та "розчинитися" у затишних вулицях, насолоджуючись кольоровими казковими будиночками.
Андерсенівська Русалонька у Копенгагені / Unsplash
Варто зауважити, що саме Данія була домівкою Ганса Християна Андерсена. У місті Оденсе функціонує його музей, а в самому серці Копенгагена встановили статую Русалоньки.
Данія зберегла конституційну монархію. У 2024 році на престол зійшли король Фредерік та королева Мері. Зважаючи на правила країни, офіційної коронації не було. Однак відбулася урочиста церемонія. Її транслювали по телебаченню.
Король Фредерік і королева Мері / Getty images
До того впродовж десятиліть правила Маргрете II, яка зреклася престолу у новорічному зверненні до народу. На той час вона була останньою жінкою-монархом у світі. Маргрете II активно підтримувала українців у їхній боротьбі за свою свободу.