Соціальна допомога українським біженцям у Польщі: як отримати
Польща проявляє непохитну солідарність з Україною під час відстоювання незалежності та територіальної цілісності. Зокрема, сусідня держава з-поміж усіх країн Європи найбільше підтримує українських біженців.
Українці, які знайшли у Польщі безпечний прихисток, можуть безплатно користуватися громадським транспортом, отримувати деякі медичні послуги та працевлаштовуватися за спрощеною процедурою. Також спеціальний закон відкрив українцям доступ до отримання соціальних виплат.
Актуально Робота Консульства України у Варшаві: за якими послугами стоять у чергах українські біженці
Яка соціальна допомога передбачена для українців в Польщі
Одноразова грошова допомога у розмірі 300 злотих
На таку фінансову підтримку мають право громадяни України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року і висловили бажання залишитися на території республіки. Друга обов'язкова умова для отримання цієї виплати – наявність PESEL (польський аналог ідентифікаційного коду).
Щоб отримати 300 злотих допомоги, потрібно подати відповідну заяву до організаційного підрозділу гміни за місцем проживання (часто це той самий заклад, де видають PESEL). Довідатися найближчий підрозділ соціального забезпечення можна тут.
Зверніть увагу! Допомогу перераховують у безготівковій формі. Отже, заздалегідь потрібно відкрити рахунок у польському банку. Умови відкриття рахунку в польському банку для українців ми описували раніше. У деяких випадках кошти можна отримати у касі установи або перерахувати поштовим переказом.
Для українських біженців в Польщі передбачена одноразова грошова допомога у розмірі 300 злотих / Фото Pexels
Допомога на виховання дитини 500+
У Польщі діє багато програм, спрямованих на підтримку сімей. Громадяни України, які переїхали в Польщу після початку воєнних дій, можуть розраховувати на виплату, яку надає Установа соціального страхування (ZUS) у розмірі 500 злотих на місяць. Ця допомога призначена для кожної дитини віком до 18 років.
Щоб отримати кошти, також потрібно напередодні оформити PESEL і відкрити рахунок у польському банку. Крім того, необхідно буде вказати польський номер телефону та адресу електронної пошти.
Заява на отримання такої допомоги подається онлайн. Це можна зробити на Порталі електронних послуг PUE ZUS або через електронний банкінг (багато польських банків підтримують таку опцію). На порталі ZUS зручніше подавати документ через довірений профіль (profil zaufany). Детальна інформація та покрокова інструкція щодо оформлення заяви зазначені тут.
Якщо із дистанційним поданням заяви виникнуть труднощі, можна безпосередньо навідатися до найближчого відділення ZUS. На місці фахівці допоможуть заповнити та надіслати електронну заявку.
Важливо! Українці можуть перетинати польсько-український кордон, але виїзд з Польщі більше, ніж на 30 днів позбавить прав, передбачених спеціальним законом. Тому, якщо сім'я покидає Польщу, обов'язково треба повідомити про відмову від допомоги. В іншому випадку польська влада стягне суму, яку було нараховано після від'їзду сім'ї з території країни.Заява на отримання допомоги на виховання дитини 500+ подається онлайн / Фото TransferGo
Корисна інформація для українців в Польщі
Важлива інформація для громадян України в Польщі зібрана та впорядкована на порталі ZUS.
Також для оперативного надання консультацій діє гаряча лінія ZUS. Звертатися можна за номером телефону +48 22 444 02 55 з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 18:00. А запитання щодо сімейних виплат для українців в Польщі можна надіслати на електронну пошту UA@zus.pl.
Якщо є потреба надіслати кошти з Польщі в Україну, то найзручніше це зробити за допомогою платформи TransferGo. Компанія підтримує українців за кордоном, тому запровадила вигідний тариф "Зараз", який дозволяє робити міжнародні перекази лише за дві хвилини та без комісії. Таким чином з TransferGo можна легко займатися волонтерством з-за кордону та дистанційно допомагати родичам і друзям, які залишилися в Україні. До того ж служба підтримки TransferGo на всі питання користувачів може дати фахові відповіді українською мовою.
TransferGo дозволяє робити миттєві й безкоштовні перекази в Україну / Зображення TransferGo