Що змінилося для українських біженців в Чехії у 2023 році: основні нюанси

1 березня 2023, 15:20
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Чехія продовжує надавати прихисток українцям, які рятуються від повномасштабної війни у своїй країні. Зокрема чеський уряд продовжив термін дії тимчасового статусу та запровадив певні зміни, які вже частково розпочали діяти.

Закордон 24 за підтримки міжнародного сервісу з переказу коштів TransferGo вирішив розібратися ретельніше у всіх тонкощах перебування українців в Чехії. Що вже змінилося та які ще нововведення планують запровадити у 2023 році для українських біженців – дізнавайтесь у матеріалі.

Читайте також Як змінилася робота служби підтримки TransferGo з 24 лютого 2022 року

Статус тимчасового захисту для українців у Чехії продовжили

Чехія офіційно продовжила дію Директиви про тимчасовий захист для біженців до березня 2024 року. Тому, якщо ви перебуваєте в цій європейській країні й плануєте залишатись тут і надалі, вам потрібно продовжити цей статус. 

Зробити це просто:

  • зареєструйтеся онлайн;
  • отримайте запрошення на візит до центру Міністерства внутрішніх справ, де вам вклеять спеціальну візову наклейку.

Врахуйте, що реєстрація відкрита до 31 березня 2023 року. Після успішного проходження реєстрації вам надійде запрошення до центру Міністерства внутрішніх справ, де у ваш закордонний паспорт буде вклеєна спеціальна візова наліпка.

Водночас, якщо ви не продовжите тимчасовий захист до кінця березня, то відповідний статус буде втрачено, як і всі можливості, пов'язані з ним. Зокрема, державне медичне страхування, доступ до освіти та ринку праці.

Статус тимчасового захисту для українців у Чехії / Фото Shutterstock

Як продовжити тимчасовий захист: детальна інструкція

Нещодавно в країні офіційно запрацювала нова онлайн-платформа для продовження тимчасового захисту. 

    При онлайн-реєстрації зарезервуйте дату для особистого візиту відділення МВС. Підтвердження реєстрації прийде на вашу електронну пошту. Одразу після такої простої реєстрації та резервації дати візиту ваш тимчасовий захист у Чехії буде автоматично продовжено до 30 вересня 2023 року.

    Впродовж цього часу слід особисто з'явитись до Міністерства внутрішніх справ, де у ваш закордонний паспорт і вклеять відповідну візу. З собою необхідно мати наступні документи:

    • чинний закордонний паспорт, якщо ви є його власником або інший документ, що засвідчує особу;
    • підтвердження про проживання, якщо ви отримали попередній тимчасовий захист для українців у Чехії до 27 червня 2022 року;
    • документи, що підтверджують повноваження представляти особу віком до 18 років, від її імені.

    Після пред'явлення потрібних документів та прибуття до Міністерства внутрішніх справ Чехії ваш тимчасовий захист буде продовжено до 31 березня 2024 року.

    Канадська віза та тимчасовий захист у Чехії

    Продовження тимчасового захисту українців у Чехії перебувало під великим знаком питання. Все через наявність довгострокових віз інших країн.

    У січні 2023 року в Міністерстві внутрішніх справ Чехії все ж прийняли рішення дозволити громадянам України продовжити тимчасовий захист. Але із врахуванням вимоги, що цей статус заявник отримав першим, а, наприклад, канадська віза CUAET була отримана до 10 лютого 2023 року.

    Зауважте Як подати декларацію PIT-37: покрокова інструкція для українців у Польщі від TransferGo

    Водночас у візовому центрі Канади в Празі наголосили про важливі нюанси, що стосуються людей, які подалися на канадську візу CUAET. З головного: якщо ви отримали лист із проханням надати паспорт для вклейки візи до 10 лютого 2023 року, то можна донести документ для цієї процедури. Така віза не вплине на статус тимчасового захисту в Чеській Республіці.

    Безкоштовне житло для біженців у Чехії: що зміниться

    Цьогорічні зміни стосуватимуться також і можливості проживати в країні, не оплачуючи житло. Щоб мотивувати українців працевлаштовуватися й самостійно винаймати оселю, у Чехії прийняли рішення зменшити термін безплатного проживання.

    Зміни щодо безплатного житла для українців в Чехії / Фото UnSplash

    З квітня він становитиме 150 днів, по завершенню яких потрібно або сплачувати за оренду, або переїжджати в інше помешкання.

    Наголошується, що біженці, які винайматимуть житло самостійно, будуть отримувати додаткову грошову виплату.

    Які ще зміни очікують на українців у Чехії у 2023 році

    • Згідно з ухваленою поправкою, біженці з України отримають спрощений доступ до психологічної допомоги.
    • Змінять також і правила прийому дітей до садочків та правила відвідування школи з наступного навчального року. До того ж дитину зможуть відрахувати з дошкільного закладу за спрощеною процедурою, якщо вона з батьками повернулася до України, й родина не повідомила про це керівництво.
    Тепер ви знаєте, що зміниться у 2023 році для українців в Чехії. А ми нагадуємо: якщо хочете переказати кошти в Україну з-за кордону, то найзручнішим способом для цього стане сервіс TransferGo. З ним кошти надійдуть на рахунок отримувача швидко, безпечно і без жодних прихованих комісій. Окрім цього, у вас є можливість отримати додатковий дохід завдяки бонусній програмі "Запроси друга".