Як розлучитися за кордоном: юридичні нюанси, які мають врахувати українці
Джерело:
TransferGoУ 2023 році статистика розлучень серед українців зросла майже на третину. І це логічно, адже внаслідок повномасштабного вторгнення сотні тисяч родин віддалилися, при чому не лише емоційно, але й буквально. А зберігати стосунки на відстані – це справжній виклик.
Додаткові труднощі з розірванням шлюбу виникають, якщо пара або один з партнерів перебувають за кордоном. Що робити, якщо шлюб вичерпав себе, але подавати на розлучення потрібно поза межами України та чи реально розірвати шлюб онлайн – про це далі у матеріалі від TransferGo.
Читайте також Оренда житла в Польщі: особливості винайму та корисні посилання
Як розлучитися, якщо обидва партнери за кордоном
Це, мабуть, найпростіший варіант із можливих. У Мінреінтеграції пояснили, як розірвати шлюб за взаємної згоди, якщо пара перебуває за кордоном. Цей спосіб підійде українцям, які не мають неповнолітніх дітей і на момент подачі заяви дружина не вагітна.
Для цього потрібно звернутися до однієї з дипломатичних установ, яка уповноважена реєструвати акти цивільного стану: одруження, розлучення, народження або смерті.
До таких установ належать:
- у Польщі: посольство України в Польщі, генеральні консульства України у Кракові, Любліні, Варшаві, Вроцлаві та Гданську;
- у Німеччині: посольство України в Німеччині, генеральні консульства України у Гамбурзі, Дюссельдорфі, Франкфурті-на-Майні та Мюнхені;
- у Туреччині: посольство України в Туреччині, генеральні консульства України в Стамбулі та Анталії;
- в інших країнах: відповідні посольства України.
Віднедавна у Польщі українцям ще більше спростили процедуру одруження або розірвання шлюбу. Консульства у країні отримали додаткові повноваження.
Чотири установи у великих польських містах – Варшаві, Вроцлаві, Любліні та Гданську – тепер приймають заяви на розлучення від українських пар. Раніше подружжю з України для реєстрації у польському РАЦСі потрібно було отримувати дозвіл від суду і перекладати документи польською мовою. Тепер система спрощується і отримати адміністративні послуги можна безпосередньо в українському консульстві.
Потрібно попередньо записатися до електронної черги в консульстві в Польщі:
- щоб стати в чергу у Вроцлаві – натисніть тут;
- у Гданську – тут;
- до консульств України у Варшаві та Любліні – записуватись тут.
Державна реєстрація розірвання шлюбу в цих установах коштує 622 злотих (за взаємною згодою) або 663 злотих (на підставі рішення суду).
Зауважте! У згаданих польських консульствах (у Варшаві, Вроцлаві, Любліні та Гданську) всі документи можна подавати українською мовою. Але для інших дипломатичних установ знадобиться нотаріальний переклад.Щоб розлучитися у дипустановах у Німеччині, Туреччині, Грузії та Казахстані, потрібно надати рішення українського суду. Якщо бажання розірвати шлюб взаємне, то процес буде доволі швидким. Для цього потрібно зібрати пакет документів та відвезти або надіслати їх на адресу одного з українських судів. Треба скласти позовну заяву та додати такі завірені копії: свідоцтво про шлюб, паспорти, ідентифікаційні коди та, якщо є діти, їхні свідоцтва про народження.
Після одержання рішення суду слід зробити його нотаріальний переклад і тоді подавати документи на розлучення до українського консульства чи посольства за кордоном.
Якщо в родині є діти або майнові спори – шлюб розривають через український суд / Фото Pexels
Як бути, якщо один із подружжя за кордоном
Якщо пара спільно вирішила, що їхній шлюб себе вичерпав, коли один із партнерів перебуває за кордоном, то більшість відповідальності з підготовки паперів для розлучення бере на себе той, хто живе в Україні. Йому доведеться подати документи подружжя до ДРАЦСу.
Від того з подружжя, хто перебуває за кордоном, необхідні: нотаріально завірена заява про розлучення з перекладом, оригінал свідоцтва про шлюб, завірена копія паспорта. Той з подружжя, хто перебуває в Україні, додає свій паспорт, ще один оригінал свідоцтва про шлюб та звертається до ДРАЦСу за місцем проживання. Через місяць потрібно отримати папери про розлучення і переслати їх партнеру за кордон. Це, повторимось, якщо є згода сторін на розірвання шлюбу.
Коли подружжя має неповнолітніх дітей, або хтось один – чоловік або дружина – проти розлучення, доведеться діяти через український суд.
Консул має повноваження зареєструвати розлучення громадян України, якщо хоча б один із подружжя постійно проживає за кордоном, у таких випадках:
- за спільною письмовою заявою подружжя, якщо у них немає неповнолітніх дітей;
- за заявою одного з подружжя, якщо другий партнер: визнаний безвісно відсутнім, недієздатним, засуджений до позбавлення волі на строк не менше трьох років або ж на підставі рішення суду.
Кожен із цих випадків має бути підтверджений документально. Якщо потрібно подати на розлучення до суду, то можна скористатися послугами українського Електронного суду або надіслати документи поштою. Також через цей портал можна брати участь у судових засіданнях дистанційно. Для цього знадобиться цифровий підпис.
Долучитися до судового засідання можна онлайн / Фото Unsplash
Щоб одноосібно подати заяву на розлучення через український суд, потрібно зібрати такі документи:
- позовну заяву про розлучення;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- копії свідоцтва про народження неповнолітніх дітей;
- квитанцію про сплату судового збору;
- копії паспортів та ідентифікаційних кодів чоловіка та дружини;
- копії позовної заяви та всіх додатків для відповідача.
Розірвання шлюбу зареєструють у консульстві при пред'явленні оригіналу рішення українського суду про розлучення, яке набрало чинності.
Пара, у якої є неповнолітні діти, має право подавати до суду заяву про розлучення і додавати письмовий договір про те, з ким залишаться проживати діти. Також потрібно юридично визначити, яку участь у забезпеченні братиме той з батьків, хто проживатиме окремо.
Важливо, що коли дружина вагітна або після народження дитини ще не минув рік, розлучитися не вийде. Тут доведеться зачекати принаймні 12 місяців і лише тоді подавати заяву.Чи можливо розлучитися онлайн?
Не зовсім. Подавати заяви до ДРАЦСу чи консульства все одно потрібно за особистої присутності хоча б одного з партнерів, який принесе завірені документи обох сторін. Так само як і отримувати документи про розлучення. Українське законодавство не передбачає повноцінної онлайн-процедури розірвання шлюбу.
Якщо ваше розлучення відбувається через суд, то можна спростити цю частину процесу і звернутися до Електронного суду. Таким чином можна подати позов про розірвання шлюбу в мережі. Для цього потрібно:
- зайти на сайт та зареєструватися;
- виконати вхід через цифровий підпис або "Дію";
- заповнити на сайті позовну заяву;
- долучити необхідні документи у вигляді PDF-файлів;
- сплатити судовий збір на сайті Електронного суду.
Після подання позову, можна стежити за перебігом справи. Наприклад, якщо там з'являться судові ухвали, листи, зміняться дати засідань. Сповіщення про це будуть надходити на електронну пошту.
Але необхідно бути присутнім на засіданнях, якщо не особисто, то в режимі відеозв'язку, коли такий варіант погодили заздалегідь. Для цього потрібно обґрунтувати причину: наприклад, що одна зі сторін перебуває за кордоном.
Тепер ви знаєте, якою є процедура розірвання шлюбу, якщо обидва або один із партнерів за кордоном. Багатьом здається, що цей процес занадто бюрократизований, але, якщо розібратися, все можна організувати за кілька місяців, навіть коли є спільні діти та майнові спори.
Якщо ви проживаєте за кордоном і хочете підтримати своїх рідних в Україні, радимо скористатися TransferGo. З його допомогою можна швидко та безпечно переказати кошти з будь-якого місця у зручний для вас час. А з програмою "Запроси друга" вдасться ще й заробити грошові бонуси!