Зарплата брутто і нетто в Польщі: основні нюанси при працевлаштуванні

16 грудня 2022, 13:34
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Під час пошуку роботи в Польщі українці часто стикаються з такими поняттями, як заробітна плата "брутто" і "нетто". Та не завжди зрозуміло, який же дохід отримуватиме людина після працевлаштування.

Про різницю зарплати брутто і нетто та як саме вона нараховується розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo. Ознайомтесь з деталями, аби не потрапити у курйозні ситуації при нарахуванні зарплатні у Польщі.

Читайте також Як звільнитися з роботи у Польщі: важливі нюанси розірвання трудового договору

"Брутто" і "нетто" що це

На польському ринку праці звичайною практикою є вказування заробітної плати брутто. А тому українці повинні бути вкрай обережними, щоб попередньо зрозуміти, на яку суму можна чекати після працевлаштування.

  • Зарплата брутто – це сума до відмінусування податків і зборів. Саме її зазвичай вказують у договорі під час працевлаштування.
  • Зарплата нетто – безпосередньо та сума, яку отримує працівник "на руки" після сплати податків та соціальних внесків.

Доходи фізичних осіб та податки в Польщі

У Польщі існує прибутковий податок або Personal Income Tax (PIT, podatek dochodowy od osób fizycznych чи podatek od dochodów osobistych), який вираховують з прибутку фізичних осіб. PIT в Польщі нараховують на всі доходи фізичних осіб, крім окремо визначених в законі. Для розрахунку цього податку використовують кілька систем, але найбільш популярною є базова система.

Доходи фізичних осіб та податки у Польщі / Фото UnSplash

З 2022 року прибутковий податок при доходах до 120 000 злотих на рік розраховується за такою формулою 12% – 3600 злотих. Тут 3600 злотих – це kwota zmniejszająca (зменшувальна сума) і вона становить 12% від неоподаткованого мінімуму. У 2022 році він був зафіксований на рівні 30 000 злотих на рік.

В польському законодавстві передбачено кілька випадків звільнення від сплати PIT. Серед них:

  • іноземці, віком до 26 років, які офіційно працюють за трудовим договором (umowa o pracę) та мають річний дохід до 85 528 злотих, звільняються від сплати прибуткового податку;
  • коли іноземець віком до 26 років працює за договором-дорученням (umowa zlecenie), він може претендувати на звільнення від сплати податку, якщо є резидентом Польщі. Тобто перебуває в цій країні понад 183 дні на рік та має тут "життєві інтереси".

Соціальний захист у Польщі та відрахування від заробітної плати

Друга частина відрахувань із заробітної плати – це соціальні платежі у ZUS (Управління соціального забезпечення). Сюди входять:

  • пенсійний внесок (ubezpieczenie emerytalne) – 9.76%;
  • внесок при втраті працездатності (ubezpieczenie rentowe) – 1.5%;
  • внесок у разі хвороби, тобто на оплату лікарняного листа (ubezpieczenie chorobowe) – 2.45%;
  • медичне страхування (ubezpieczenie zdrowotne) – 9% від брутто – сума перших трьох внесків.

Ці внески обов'язково відраховуються, якщо робітник працевлаштувався за трудовим договором. Але, якщо він працює за договором-дорученням, то можна не сплачувати внесок за оплату лікарняного листа (ubezpieczenie chorobowe).

Договори праці у Польщі / Фото UnSplash

Як впливає вид договору на зарплатню нетто

В Польщі досить складна система оподаткування. В законі прописана низка пільг та компенсацій, які впливають на розмір заробітної плати нетто за сталого брутто. Також щороку відбувається перерахунок PIT. А тому заробітна плата нетто може збільшуватися.

Тому зарплата нетто залежить і від виду договору, який був укладений між працівником та роботодавцем:

  • umowa o pracę (трудовий договір) – оплата всіх соціальних внесків, але працівник отримує повний соціальний пакет, під час сплати прибуткового податку (PIT) можна використовувати пільги;
  • umowa zlecenie (договір-доручення) – можлива відмова від сплати соціального внеску у випадку хвороби, зменшувальна сума повертається тільки по закінченню року під час перерахунку, щомісяця до зарплати нетто за трудовим договором може додаватися 1/12 від зменшувальної суми;
  • umowa o dzieło (договір підряду) – сплата лише прибуткового податку, а соціальні внески не відраховуються. При цьому працівник не отримує жодного соціального захисту.

Зверніть увагу Як адаптуватися за кордоном: поради і лайфхаки від Владислава, який понад 5 років живе у Польщі

Зауважимо, у Польщі створено кілька онлайн-калькуляторів, які допомагають приблизно підрахувати зарплату брутто і нетто. Ось декілька із них:

Якщо ви хочете фінансово підтримати своїх рідних, частину зароблених коштів можна переказати в Україну. Зробити це надійно допоможе TransferGo. Сервіс пропонує низькі комісії та високу швидкість перерахування коштів. А ще – можливість заробити. Тож приєднуйтесь до TransferGo!