Щоб не зіпсувати поїздку й не отримати штраф за порушення, слід знати правила дорожнього руху. Сервіс TransferGo розповідає, якими є ПДР у Польщі, та як уникнути штрафу, перебуваючи за кермом у цій країні.

Читайте також Як та де обміняти українське посвідчення водія у Варшаві

ПДР у Польщі: що треба знати

Загалом правила дорожнього руху в цій країні побудовані за тією ж логікою, що і в Україні та й в усіх європейських країнах. Утім, є певні відмінності, які можуть стати причиною порушення. В Україні вони теж є, але нерідко водії просто нехтують ними.

Швидкість

Найчастіше водії отримують штраф через перевищення швидкості на дорогах. У Польщі до цього ставляться дуже суворо. Тому, щоб заощадити свій бюджет й насамперед не наражати себе та інших на небезпеку, слід дотримуватися певної швидкості:

  • 20 кілометрів за годину – на внутрішніх дорогах житлової забудови,
  • 50 кілометрів за годину – у межах населених пунктів,
  • 90 кілометрів за годину – при виїзді за межі населеного пункту,
  • 110 кілометрів за годину – швидкісні дороги, де рух відбувається у дві сторони,
  • 130 кілометрів за годину – автомагістралі.

До слова, за перевищення швидкості у Польщі на водія чекає штраф від 50 до 500 злотих, а в окремих випадках навіть позбавлення прав.

Дистанція

У Польщі ви повинні тримати достатню дистанцію від транспортного засобу, що йде попереду – не можна їздити "на бампері".

На автомагістралях безпечна відстань між транспортними засобами має становити половину поточної швидкості, тобто водій, який рухається зі швидкістю 100 кілометрів за годину, повинен їхати 50 метрів позаду автомобіля попереду, якщо швидкість 120 кілометрів за годину – 60 метрів, 140 кілометрів за годину – 70 метрів.

Що треба знати водіям про ПДР у Польщі / Фото UnSplash

Почерговий рух на дорозі

В Польщі існує правило "застібки-блискавки". Тобто водії мають почергово виїжджати на смугу руху. ПДР визначають принципи переваги руху з окремих смуг у ситуації, коли їх кількість зменшується, а в місці звуження виникає затор. Тоді і починає працювати правило почергового виїзду одного транспортного засобу з кожної смуги.

"Коридор життя"

Як і в кожній країні, водії транспортних засобів мають дозволити екстреним службам і автомобілям зі спеціальними сигналами швидко дістатися до місця події, створивши рятувальний коридор.

Так, водії, які користуються крайньою лівою смугою, зобов'язані з'їхати ліворуч, а водії інших смуг – праворуч, щоб автомобілі швидкої допомоги могли вільно рухатися.

Світловий режим

Якщо ви звикли у світлий час доби їздити без увімкнених фар, то у Польщі це правило не діє – ближнє світло фар має працювати постійно. І це є не лише вимогою закону, а й має практичне обґрунтування. За статистикою, автомобіль, який рухається вдень з увімкненими фарами, привертає до себе більше уваги, а отже – є більш помітним на дорозі.

Зверніть увагу Чек-ліст для тих, хто їде з Польщі: які справи потрібно завершити перед виїздом з країни

Безпека на дорозі

Дитина під час поїздки в автомобілі повинна перебувати в автокріслі. Водії у Польщі зобов’язані використовувати його, якщо зріст дитини є меншим за 150 сантиметрів – і аж до її повноліття, а не до 12 років, як раніше. Якщо ж зріст дитини є вищим за 135 сантиметрів, що не дозволяє фізично розмістити її автокріслі, то необхідно користуватися звичайним паском безпеки.

В Польщі діти, менші на зріст за 150 сантиметрів, до повноліття повинні перебувати в автокріслі / Фото Maxi-Cosi

Крім того, слід пам'ятати, що у всіх країнах не дозволяється використання телефону за кермом. Адже це розсіює увагу водія та погіршує його здатність оцінити дорожню обстановку.

Також зауважимо, що будь-який автомобіль у Польщі може рухатись лише у тому випадку, якщо укомплектований вогнегасником, аптечкою та знаком аварійної зупинки.

ПДР для велосипедистів та електросамокатів

Під час їзди на велосипеді або електросамокаті ви повинні користуватися велодоріжкою чи, відповідно, смугою руху для велосипедів.

Потрібно бути гранично обережними і давати дорогу пішоходам. Їдучи велосипедом, електросамокатом або персональним транспортним засобом по тротуару або пішохідній доріжці, вам необхідно рухатися зі швидкістю, подібною до пішохода.

Правила для пішоходів

При виході на пішохідний перехід у Польщі ви повинні переконатися у тому, що у вашому напрямку не рухається автомобіль. Також під час перетину проїзної частини або трамвайної колії пішоходам категорично заборонено користуватись телефонами чи іншими пристроями, які можуть відволікати увагу, погіршувати сприйняття часу та простору.

Тож дотримуйтеся вищеперелічених правил дорожнього руху. Тоді ви не станете порушником і, головне, будете у безпеці.