В яких країнах ЄС можна отримати повторний захист у 2024 році: умови для українців

3 квітня 2024, 18:10
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

З 24 лютого 2022 року Європейський Союз прийняв майже 6 мільйонів українців. Чимало західних держав продовжують надавати допомогу і сьогодні. Однак, щоб скористатися нею, українці повинні оформити тимчасовий захист.

Варто зауважити: серед тих, хто оформив тимчасовий захист в країнах ЄС, є чимало осіб, яким довелося переїхати або ж – повернутися до України. Часто вони переконанні, що цей крок анулював можливість повторно подавати заявку на отримання допомоги. Однак це не зовсім так.

Зауважте Відпочинок за новими правилами: які країни ввели штрафи перед туристичним сезоном

Річ в тім, що на рішення про поновлення тимчасового захисту впливає міграційна політика кожної окремої країни. Й серед членів ЄС є чимало таких, котрі без проблем надають українцям право на повторний прихисток чи пільги. Тож, де можна отримати тимчасовий захист вдруге розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Чи можна отримати тимчасовий захист вдруге

Згідно з Директивою Євросоюзу про тимчасовий захист, отримати його можуть українці, які залишили Батьківщину після 24 лютого 2022 року. Документ дозволяє перебувати в тій чи тій країні протягом одного року. Водночас передбачено, що при наявності перешкод для повернення додому, цей період може бути подовжений.

Українці в Європі мають право на отримання статусу тимчасового захисту / Фото Shutterstock

Українцям, які отримали тимчасовий захист в одній з країн ЄС, дозволено виїжджати за її межі на обмежений період часу. Однак, як тільки він спливає, захист скасовується. Як правило, дозволена тривалість становить 90 днів, хоча деякі країни, такі як Польща, мають винятки – тут захист призупиняється після виїзду з країни на 30 днів.

Важливо. Особа з тимчасовим захистом, яка цілеспрямовано вирішила повернутися в Україну або переїхати в іншу державу, повинна скасувати свій статус. Якщо цього не зробити, варто приготуватися до повернення пільгових виплат.

Після скасування тимчасового захисту українцям з біометричним паспортом дозволено перебувати в країнах Шенгенської зони максимум 90 днів. Протягом цього періоду особи повинні або повернутися додому, або отримати тимчасовий захист повторно – вже в іншій державі.

Чи можуть українці отримати тимчасовий захист вдруге / Фото Pexels

Щоб повторно подати заяву на отримання тимчасового захисту українцям потрібно відвідати одну з країн ЄС і пройти процедуру перереєстрації. При цьому кожна країна самостійно встановлює конкретні вимоги. Ознайомитися з ними варто до моменту реєстрації. Зробити це можна в консульстві відповідної країни. Також варто бути готовим до того, що кожна справа розглядається в індивідуальному порядку, тож і час очікування може бути різним.

Які країни надають повторно тимчасовий захист у 2024 році

У деяких державах законодавчо визначено, що українці можуть отримати тимчасовий захист повторно. Серед країн, де це передбачено:

  • Словаччина

Українці можуть подавати заявку на статус тимчасового захисту, навіть якщо вже отримали притулок в іншій країні ЄС. При цьому, після схвалення заявки, попередній тимчасовий захист буде вважатися недійсним.

Разом з позитивною відповіддю щодо оновленого статусу українці отримують посвідку на тимчасове проживання, а також доступ до різних пільг, спрямованих на полегшення інтеграції в Словаччині.

  • Іспанія

Іспанія приймає українців, які отримали тимчасовий захист в інших країнах. Щоб подати заявку, необхідно звернутися до центрів CREADE, розташованих у Мадриді, Барселоні, Малазі або Аліканте.

Проте варто врахувати, що можливості країни вичерпуються. Зокрема, в Іспанії важко знайти роботу. Якщо в інших країнах ЄС працевлаштуватися вдалося більшій частині новоприбулих українців, то тут цей показник залишається на рівні 15%.

До того ж особи, які подаються на тимчасовий захист, не зможуть обрати місто для подальшого проживання.

  • Німеччина

Рішення про надання повторного тимчасового захисту приймається міграційним відомством (BAMF) на місцевому рівні. Тому кожен регіон та місто можуть мати власні умови. Через це перед переїздом українцям рекомендують ретельно ознайомитися з вимогами щодо прийому. Детальну інформацію можна знайти на порталі федерального уряду за посиланням.

У Німеччині зазвичай немає свободи вибору місця проживання, виняток – пом'якшувальні обставини, як-от родинні зв'язки. Після прибуття в країну люди повинні звертатися до Центру первинного прийому, який розподіляє їх у населені пункти на власний розсуд.

    Німеччина може надати повторний тимчасовий захист / Фото Unsplash

    • Португалія

    Особи, які звертаються за повторним тимчасовим захистом до португальських відомств, повинні скасувати свій захист у країні, де він був виданий початково. Водночас доведеться надати документальне підтвердження.

    Цікаво Італія у міжсезоння: 5 мальовничих прибережних локацій, які варто відвідати навесні

    На Службу у справах іноземців та прикордонників (SEF) покладено завдання переглядати бази даних і передавати дані заявників відповідним організаціям. Це потрібно для автоматичного присвоєння ідентифікаційних податкових номерів, соціального забезпечення та медичних пільг.

    Ті, хто успішно зареєструвався для отримання тимчасового захисту, отримують підтвердження про прийняття заяви разом з посвідкою на тимчасове проживання терміном на один рік. Цей дозвіл може бути продовжений двічі на додаткові 6 місяців кожного разу.

    Зауважимо. Для підтримки українців у Португалії створено україномовний портал PortugalForUkraine, де можна знайти всю необхідну інформацію і контакти.

    • Хорватія

    Ця країна теж готова надати притулок українцям, які відмовилися від нього деінде. Особи, які шукають прихистку, можуть подавати свої заяви в електронному вигляді через офіційний вебсайт або в паперовому вигляді в найближчому відділенні поліції.

    • Румунія

    У країні не відмовляють у тимчасовому захисті, якщо людина вже користувалася прихистком в іншій країні ЄС. Українці, які прибули в Румунію, можуть розраховувати на допомогу з їжею, житлом, пошуком роботи та освітою. Для тих, хто прагне швидше інтегруватися, доступні безкоштовні мовні курси.

    Румунія гарантує юридичний супровід для новоприбулих українців. Проте краще ознайомитися із нюансами самостійно. Так, про прибуття, реєстрацію та умови допомоги можна дізнатися на порталі Dopomoha.ro.

    • Нідерланди

    Люди мають можливість отримати повторний тимчасовий захист (RTB) і в цій країні. Статус дозволяє особам проживати в країні протягом певного періоду часу і надає їм доступ до пільг, зокрема притулок, охорону здоров'я та право на працевлаштування.

    Але перед виїздом з попередньої країни варто подбати про оформлення необхідних документів про скасування наданого статусу.

    В яких країнах українцям відмовляють у повторному тимчасовому захисті

    • Чехія. Країна відмовляє у тимчасовому захисті українцям, які вже отримали прихисток, дозвіл на проживання чи довгострокову візу в інших країнах, включно з Великою Британією і Канадою.

    • Швейцарія. Виняток можливий лише для осіб, які переїжджають з країн, перевантажених великою кількістю переселенців.

    • Норвегія відмовляє у прихистку, якщо українці мають чи мали тимчасовий захист в інших країнах. Винятків не існує.

    • Польща з 2023 року більше не приймає українців після прихистку в іншій країні. Також захист не поширюватиметься на українців, які вже проживали в Польщі, але з певних причин втратили свій статус. Такі люди зможуть перебувати на території Польщі, однак вже без соціальних пільг чи виплат.

    До слова, термін тимчасового захисту для українців був продовжений у ще одній країні ЄС – Данії. Що слід знати особам, які планують будувати власне майбутнє на території цієї держави, – можна прочитати за посиланням.

    Нагадаємо, що матеріально допомогти близьким, які знаходяться в Україні, можна з будь-якої точки Європи. З цим допоможе міжнародний сервіс з онлайн-переказу коштів TransferGo. Швидко, безпечно та за вигідним курсом. Якщо ж скористатися програмою "‎Запроси друга", можна отримати ще й грошові бонуси.