Українці повертаються додому: як відмовитися від допомоги за кордоном та які документи необхідні

9 червня 2023, 09:35
Читать новость на русском

Джерело:

Visit Ukraine

Українці продовжують повертатися додому попри ворожі обстріли. Для того, щоб приїзд на Батьківщину був не напружений та без метушні з документами варто заздалегідь владнати всі справи у країні, де ви проживали.

Дізнайтеся детальніше, що першочергово потрібно зробити перед поверненням в Україну з-за кордону.

Читайте також Перевага жінок та гірше знання мови: як війна змінила портрет українців у Польщі

Що зробити перед поверненням в Україну?

  • Відмовтеся від статусу тимчасового захисту

Не важливо в якій країні ви проживали, найголовніший крок – це відмова від тимчасового захисту. Скасує ваш статус державний орган чи установа, в якій ви оформлювали документи.

Додамо, що українці можуть повторно отримати цей статус, якщо повернуться за кордон. 

  • Переконайтеся, що документи чинні

Громадяни, які виїхали з України з чинним закордонним паспортом, не зіштовхнуться зі складнощами. Протермінований документ можна продовжити в дипломатичних установах ще на 5 років – таке рішення ухвалив Кабмін, бо видати біометрію за кордоном не можливо. Також можна додати до паспорта дорослого дані дитини.

Ті, хто мають тільки внутрішній паспорт або виїжджали з України без документів, також повинні звернутися до посольства чи консульства. Працівники установи видадуть спеціальний документ – посвідчення особи на повернення в Україну. Зважайте, що платити консульський збір під час воєнного стану не потрібно.

  • Анулюйте одержання грошової допомоги за кордоном

При поверненні додому біженці не можуть отримувати державні виплати. Якщо ви не повідомите відповідну установу про виїзд з країни, це вважатимуть правопорушенням. Тоді українця може чекати штраф та навіть заборона в'їзду до країни. 

Підхід до надання фінансової допомоги такий як і з тимчасовим захистом – її можна отримувати при повторному в'їзді до країни.

Перед від'їздом додому українцям варто відмовитися від виплат / Фото UnSplash

  • Розв'яжіть податкові питання

У деяких країнах тимчасові переселенці повинні сплачувати податки, якщо проживають у країні понад пів року. З України розв'язувати податкові проблеми складно, тож рекомендуємо сплатити всі податки до перетину кордону.

Українці, які офіційно працювали за кордоном, повинні одержати довідку про сплачені податки й об'єкт оподаткування. Посольство України чи консульська установа може легалізувати цей документ.

  • Закрийте банківський рахунок

Цей крок необов'язковий, але краще закривати рахунки, якщо не плануєте користуватися фінансовими послугами. За користування рахунком банк може нараховувати комісію, і за її несплату накопичиться борг.

Банки пропонують різні варіанти закриття рахунку, зокрема й дистанційні. Тож, якщо ви не встигли зробити це з-за кордону, можна закрити рахунок уже вдома.

Зауважте: попри не до кінця безпечну ситуацію в країні, дедалі більше українців повертаються додому. Масовий відтік українців, які отримали тимчасовий захист у країнах ЄС, розпочався в березні 2023 року. Зокрема, число українських біженців продовжує скорочуватися і в Португалії. Куди і чому українці їдуть із Португалії – далі у матеріалі!