Міжнародний сервіс TransferGo поспілкувався з ліцензованим імміграційним канадським консультантом Альбіною Курамшиною, яка спеціалізується на оформленні віз, тимчасовому перебуванні, а також на підборі програм постійного місця проживання (ПМП). Експертка розповіла, які саме умови перебування Канада пропонує українцям та до чого треба бути готовим у разі переїзду до цієї країни.

Читайте також Як відновити статус UKR та повернути виплати у Польщі: покрокова інструкція

Терміни дії програми CUAET для українців

На сьогодні встановлені такі кінцеві терміни дії канадсько-українського дозволу на екстрені поїздки CUAET:

  • 15.07.2023 – останній день подачі заявок на CUAET з-за кордону;
  • 31.03.2024 – кінцева дата для в'їзду в Канаду тих, хто має візу за CUAET та хоче отримати право на різноманітну підтримку в рамках програми. Ті люди, які прибудуть після 01.04.2024, повинні будуть перетинати кордон на загальних підставах та не матимуть права на отримання допомоги, яка діє в рамках CUAET;
  • 31.03.2025 – останній день, коли українці, які тимчасово перебувають у Канаді, можуть скористатися послугами поселення.

Для українців Канада розробила ексклюзивні умови щодо працевлаштування, соціальної підтримки, медичного страхування та влаштування дітей у школи. Аби мати можливість ними скористатись, треба пройти декілька процедур.

Доступ до ринку праці: Work permit

Одразу після прибуття в Канаду прямо в аеропорту кожен дорослий повинен отримати тимчасовий дозвіл на роботу – work permit. Він дійсний 3 роки та дозволяє обрати будь-якого працедавця без обмежень.

Кожна дитина шкільного віку отримує дозвіл на навчання – study permit. Це базові документи, які визначають статус іноземця в Канаді.

Номер соціального страхування: SIN number

Наступний крок – це отримання 9-тизначного соціального номера SIN number. Він потрібен для працевлаштування та оподаткування. Оформлення проводить служба Service Canada.

Номер соцстрахування видають на підставі дозволу на роботу (work permit). Заяву на отримання SIN number можна подати онлайн або особисто відвідати одне з відділень Service Canada. Докладну інформацію про його оформлення можна знайти за посиланням.

Медичні послуги: Health card

Також українцям надається доступ до безплатного медичного страхування (health card). У різних провінціях Канади можуть бути деякі відмінності оформлення медичної страховки. Треба звернути увагу, що на цьому етапі важливо вказати постійну адресу проживання. Як варіант – можна знайти родичів або знайомих, які дозволять надати їхню адресу на перший час.

Для оформлення медичної страховки у Канаді треба вказати постійну адресу проживання/ Фото Unsplash

Наприклад, у провінції Онтаріо медичну страховку надає OHIP (Ontario Health Insurance Plan). Про те, які медичні послуги вона покриває, можна дізнатися за посиланням.

Фінансова підтримка українців у Канаді

Канада надає одноразову виплату для підтримки українців у перші тижні після переїзду. Для дорослих ця допомога становить 3 000 канадських доларів, на кожну дитину – 1 500 канадських доларів. Аби отримати ці кошти, треба мати рахунок у банку Канади. Докладнішу інформацію та форму для подання заявки можна знайти за посиланням.

Також сім'я може розраховувати на фінансову допомогу від провінції, у якій вона оселиться. Період, протягом якого буде надаватися допомога, залежить від кожної окремої ситуації, в якій опинилися люди.

Відкриття банківського рахунку

Для отримання федеральної допомоги або фінансової підтримки від провінції треба мати рахунок у канадському банку. Процедура його відкриття проста та не займає багато часу. Більшість банків роблять це безкоштовно, але цей момент треба уточнити перед тим, як відвідати відділення. Українці можуть звернутися, зокрема, до найбільших банків Канади:

  • Scotia Bank;
  • TD bank;
  • RBC;
  • CIBC;
  • BMO.

Обов'язковий медогляд

Усі українці, які прибувають в Канаду та планують тут залишитися, протягом 90 днів повинні пройти обов'язковий медичний огляд. Зробити це можна не тільки у клініках Канади, але й в інших країнах, у тому числі й в Україні. Список акредитованих клінік можна знайти за посиланням.

Медичний огляд у Канаді платний. У залежності від віку пацієнта ціна в середньому коливається від 150 доларів для дітей до 250 доларів для дорослих. Деякі клініки надають знижки українцям. Наприклад, у Торонто в Panel Physician Immigration Medicals ціна медогляду становить 100 – 120 доларів.

Зауважте Вступ до університету Великої Британії в 2023: що треба знати абітурієнтам

Житлове питання

У деяких великих містах новоприбулим українцям надається можливість безплатно проживати в готелі приблизно 2 тижні. Але ця пропозиція обмежена, тому варто заздалегідь подумати про житлове питання.

На перший час можна пошукати хости – родини, які готові прийняти українців на певний період. Краще домовлятись про житло ще до приїзду в Канаду. Знайти хости можна на таких сайтах:

Але все ж таки з часом треба буде знайти окрему оселю. Як розповідає Альбіна Курамшина, яка вже 9 років проживає у Торонто, ціни на житло там останнім часом дуже виросли. Наприклад, оренда мініквартири або студії у цьому місті обійдеться як мінімум у 2 тисячі канадських доларів. Дешевше буде винаймати квартиру у невеликих населених пунктах.

Що варто знати про пошук житла у Канаді / Фото Unsplash

За словами імміграційної консультантки, головним завданням для українців, які вирішили переїхати в Канаду, буде пошук роботи. Програми підтримки розраховані на те, аби допомогти родині лише у перший час перебування в країні.

Тепер ви знаєте, що пропонує Канада для українців, які планують поїхати туди за програмою CUAET. А з цієї статті ви можете дізнатись про програму захисту для громадян України в Норвегії.