Медичні послуги в Польщі: як купити ліки за рецептом та інші корисні поради

28 липня 2022, 16:25
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Хворіти ніхто не хоче, але все ж іноді трапляються випадки, коли треба звернутися за медичною допомогою або купити ліки в аптеці. Нерідко це відбувається під час перебування за кордоном.

Оскільки більшість українців наразі знайшли тимчасовий прихисток у Польщі, їм слід дещо знати щодо цього питання. Які медичні послуги в цій країні може отримати громадянин України та на яких умовах, сьогодні розповість сервіс TransferGo.

Зверніть увагу Три рівні допомоги: що варто знати біженцям про медицину в Європі

Медичне страхування у Польщі

Медична система у Польщі заснована на принципі обов'язкового страхування громадян та іноземців. Внески на медичне страхування надходять у державну установу –  Національний Фонд Здоров'я (NFZ).

Всі, хто легально працює у Польщі, автоматично отримують медичну страховку. В інших випадках  можна укласти добровільний договір страхування – з NFZ або приватними клініками. Якщо людина не має страхування, то вона повинна буде оплатити всі надані послуги згідно з рахунками.


Що треба знати про медичне страхування у Польщі / Фото UnSplash

На обов'язкове медичне страхування щомісяця із заробітної платні брутто вираховується приблизно 7,7%. Розмір внеску на добровільне медичне страхування від NFZ вираховується від середньомісячної заробітної плати у визначений період. Наприклад, у серпні 2022 року внесок на добровільне страхування становить близько 600 злотих. Вартість медичного страхування у приватних закладах буде залежати від комплексу послуг – від 60 до кількох сотень на місяць.

Власники обов'язкового та добровільного державного медичного страхування мають право безплатно внести в страховий поліс близьких родичів, які не мають страхування: дітей, чоловіка або дружину, навіть батьків, бабусь та дідусів за умови, що вони проживають разом із застрахованою людиною.

Українці, які приїхали в Польщу після війни, мають право на безплатне державне медичне обслуговування у Польщі на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. Це стосується і неповнолітніх.

Зауважте Посвідка на проживання в Польщі: хто може отримати і як це зробити

Медичні послуги від NFZ

І обов'язкове, і добровільне страхування від NFZ включає такий список послуг:

  • базова медична допомога,
  • спеціалізована амбулаторна допомога,
  • діагностичні дослідження, призначені лікарем,
  • лікування в стаціонарі,
  • психіатричне лікування,
  • реабілітація (крім курортів),
  • супровід вагітності та пологів,
  • стоматологічні послуги (деякі послуги в обмеженій кількості, наприклад, видалення зубного каменю – 1 раз на 365 днів, протезування – 1 раз на 5 років).

Скористатися цими послугами можна або в державних медичних установах, або в приватних, які мають договір з NFZ. При звертанні до клініки треба вказати свій PESEL. Лікарі приймають за попереднім записом, за винятком випадків з гострим болем. Треба пам'ятати, що в державних клініках зазвичай великі черги. Інколи найближчі вільні місця для запису можуть бути за декілька тижнів.


Медичні послуги у Польщі для українців / Фото UnSplash

У надзвичайних випадках, коли є серйозна загроза здоров'ю та життю людини, можна викликати швидку допомогу (Pogotowie ratunkowe). Єдиний телефон для виклику екстрених служб у Європі – 112, також функціонує телефон для виклику медичної екстреної служби у Польщі – 999. За хибний виклик передбачено штраф від 500 злотих.

Якщо потрібна медична допомога, але стан здоров'я стабільний, краще звернутися в відділ екстреної допомоги при лікарні (Szpitalny oddział ratunkowy або SOR). Медичний персонал після опитування позначить звернення певним кольором від червоного до зеленого. Червоний означає, що допомога потрібна негайно, зелений – стан стабільний. Потім треба дочекатися виклику до лікаря. Інколи можна чекати кілька годин, особливо якщо звернення позначено зеленим кольором.

Медичні послуги у приватних клініках

Приватні медичні заклади пропонують різний обсяг послуг при страхуванні. Від цього буде залежати вартість поліса. Консультації та послуги, не передбачені страховкою, сплачуються окремо.


Коли можна викликати швидку у Польщі / Фото UnSplash

Людина, яка має державну медичну страховку, також може звертатися у приватну клініку. Якщо установа не співпрацює з NFZ, треба оплатити всі надані послуги. Часто у приватні клініки звертаються у тому випадку, коли в державних медустановах треба очікувати своєї черги дуже довго.

Може зацікавити Цілі не дають опускати руки, – блогер і волонтер Сергій Пех про те, як влаштував життя у Польщі

Як купити ліки за рецептом

Більшість ліків у Польщі видається тільки за рецептом. Це стосується, зокрема, антибіотиків, протизаплідних засобів, сильних знеболювальних та заспокійливих препаратів. Зазвичай рецепт на ліки виписує лікар під час прийому у клініці. Рецепти бувають електронні та паперові. Але більш розповсюджені саме цифрові.

Рецепт може бути надісланий у виді SMS-повідомлення, а також на електронну пошту у вигляді PDF-файлу зі штрих-кодом. Термін дії рецепта залежить від препарату, але зазвичай становить 30 днів. Придбати за рецептом ліки може не тільки людина, якій призначені ліки, але й будь-яка інша.


Які ліки можна придбати у Польщі за рецептом і без / Фото UnSplash

Електронний рецепт можна отримати також за допомогою телемедичних платформ, які працюють у вигляді вебсайтів або мобільних додатків. Послуга коштує 40 –  50 злотих. Спочатку треба зареєструватися в сервісі та ввести свої дані: ПІБ, PESEL та адресу. Для отримання рецепта треба заповнити форму на потрібні ліки та оплатити консультацію. Тоді протягом години лікар перевіряє інформацію та надсилає електронний рецепт. Найбільш відомі платформи для отримання електронних рецептів:

Безрецептурні ліки продаються не тільки в аптеках, а й у звичайних магазинах. Без рецепта можна купити вітаміни, жарознижувальні препарати, від нежитю та кашлю, антидіарейні, проносні, гепатопротектори, пробіотики, спазмолітичні, проти алергії та інші.