Як відзначити православний Великдень у Польщі, а також про польські традиції святкування розповідає Закордон 24 за підтримки сервісу TransferGo.

Читайте також 7 місць у Польщі, куди можна поїхати з дітьми: добірка для захопливого вікенду

Як поляки святкують Великдень

Польські традиції святкування Великодня мають деякі спільні риси з українськими. Поляки теж розфарбовують яйця та готують святкову випічку (babka wielkanocna, mazurek та baranek wielkanocny). Але освячують продукти в костелах у суботу зранку, напередодні свята. Водночас Великодня служба проходить традиційно у неділю вранці.

Великдень для поляків – сімейне свято. Тому після служби зазвичай вони збираються всією родиною на великодній сніданок. На цю трапезу готують різноманітні страви, серед яких обов’язково повинні бути біла ковбаса, суп журек, яйця, оселедець, хрін, пиріг мазурок та сирник.

Наступний день після Великодня в Польщі – вихідний. Цього року це понеділок, 10 квітня. Нагадаємо, що у суботу, напередодні свята, магазини працюватимуть за скороченим графіком, а у неділю та понеділок – будуть зачинені.

До Великодня у Польщі також заведено фарбувати яйця / Фото Pexels

Православний Великдень у Польщі: як підготуватися до свята

Традиційні українські атрибути Великодня – це писанки та паски. Непростим завданням буде знайти формочки для випічки, адже у Польщі вони відрізняються від звичних для українців. Однак паперові форми для пасок можна знайти в інтернет-магазинах або в крамницях з українськими товарами. Коштують вони 3 – 7 злотих за штуку в залежності від розміру.

Якщо ж не вдалося знайти формочки у продажу або вже немає часу на очікування посилки, то ємності для випікання пасок можна зробити власноруч. В інтернеті є декілька варіантів їх виготовлення з алюмінієвої фольги або пергаментного паперу, які точно знайдуться на кожній кухні.

Крім цього, у магазинах з українськими товарами можна купити вже готову паску. Вона коштуватиме близько 20 злотих. Ще один варіант – замовити великодню випічку. Такі паски коштуватимуть від 25 злотих за найменшу.

Освячення кошика у Польщі відбувається у великодню суботу / Фото Wyborcza

Богослужіння у православний Великдень у Польщі

Відвідати Великодню службу та освятити паски можна в одному з православних храмів у Польщі, яких тут кілька сотень. Найбільші церкви у Варшаві:

  • Собор Святої Рівноапостольної Марії Магдалини (Solidarności 52);
  • Церква Святого Іоанна Листвинчика (Wolska 138/140);
  • Храм Святої Софії, Мудрості Божої (Puławska 568);
  • Церква Успіння Пресвятої Богородиці (Miodowa 16).

Щоб знайти найближчий до вас православний храм, можна в Google Maps ввести запит "cerkwie prawosławne". Освячення пасок зазвичай відбувається у суботу впродовж дня та у неділю зранку. Розклад заходів можна знайти безпосередньо у храмі.