Попереду на поляків чекає ще один рік високих цін. Жителі Варшави отримуватимуть більші рахунки за комунальні послуги, їх очікують вищі податки, значні виплати по іпотеці, а також зростання середнього чека в супермаркетах. Міжнародний сервіс TransferGo назвав основні зміни, які виснажуватимуть гаманці мешканців столиці Польщі впродовж 2023 року.

Читайте також У Німеччині запроваджують зміни для українських біженців: що треба знати

Висока інфляція у Польщі

Інфляція продовжить зростати й у 2023 році. Згідно з прогнозом Національного банку Польщі, індекс росту цін досягне піку на початку року, а потім буде поступово знижуватися. Це означає, що вартість продуктів й надалі йтиме вгору. Варто пам'ятати, що нижча інфляція не означає, що ціни також стануть нижчими.

Штраф за неоплачене паркування

З початку січня у Варшаві зріс штраф за неоплачуване паркування у зоні платних паркінгів. Замість 250 злотих порушникам тепер доведеться заплатити 300 злотих. Крім того, зросла вартість штрафу, сплаченого впродовж 7 днів після порушення. Якщо раніше водії могли зекономити, вчасно виплативши 170 злотих, то зараз, після підвищення тарифів, найнижчий збір становитиме 200 злотих.

У Варшаві зріс штраф за неоплачене паркування / Фото pexels

Підвищення цін на електроенергію

Якщо говорити про зростання рахунків за комунальні послуги, то у 2023 році доведеться більше платити за електроенергію. Відповідно до змін, затверджених Управлінням регулювання енергетики, місячна сума в платіжці може бути навіть на 60% вищою, ніж у 2022 році.

Високі ставки за іпотечними кредитами

У грудні 2022 року ставка за іпотечними кредитами впала на понад 1 відсотковий пункт у порівнянні із попереднім місяцем. В кінці 2022 року Рада з монетарної політики втретє поспіль вирішила залишити процентні ставки Національного банку Польщі без змін. Це призвело до зниження WIBOR (відсоткових ставок, за якими банки надають кредити іншим комерційним установам), а отже – до зменшення процентних ставок за кредитами на основі індексу. Однак, попри це, позичальникам варто готуватися до ще одного року високих розстрочок. Щомісячна плата може не зрости та навіть трохи знизитися, але вона все одно буде високою.

Вищі тарифи за користування автомагістралями

У 2023 році зросте плата за проїзд автомагістралями, якими керує Генеральна дирекція національних доріг і автострад. Першими, кого стосуються зміни, – це водії автобусів і вантажівок. З січня тарифи зросли на 13,3%.

Більший податок на власність

Ставки податку на майно зростуть майже на 12%. Відповідно до прийнятої в листопаді 2022 року постанови, за 1 квадратний метр корисної площі житлових будинків мешканці Варшави платитимуть 1 злотий, тобто на 0,11 злотих більше, якщо порівнювати з тарифом минулого року. Особи, які є власниками бізнесу, платитимуть за 1 квадратний метр 28,78 злотих – на 3,04 злотих більше, ніж торік.

У Польщі зріс податок на власність / Фото pexels

Зросли в ціні горілка і сигарети

З 1 січня 2023 року зріс акциз на алкогольні та тютюнові вироби. Уряд Польщі пояснює, що таким чином прагне подбати про здоров’я поляків. Зараз ставка акцизу на алкоголь зросла на 5%, на тютюнові вироби – на 10%.

Після підвищення півлітрова пляшка горілки подорожчала в середньому на 0,90 злотих. Вино і пиво зросли в ціні приблизно на 4 гроша. А за пачку сигарет доведеться заплатити на 42 гроша більше.

Дорожчим став “податок на собаку”

З 1 січня 2023 року ставка за володіння собакою буде зросла на 11,8%. Це означає, що тепер замість 135 злотих потрібно буде платити 150,93 злотих на рік.

Харчування у дитячих садках зросло у ціні

Батьки платитимуть більше за харчування у дитячих садках. Максимальна ставка становила 15 злотих на день, у 2023 році вона становитиме 0,65% від мінімальної заробітної плати (близько 20 злотих на день).

Квитки до зоопарку стали менш доступними

Варшавський зоопарк змінює свій прейскурант та підвищує ціни на квитки до саду. З 1 січня квитки подорожчали на 5 злотих.

Вхід у Варшавський зоопарк подорожчав / Фото tournavigator

Доплатити доведеться за буксирування автомобіля

Власники легкових машин більше платитимуть за евакуацію автомобіля. У 2023 році з гаманця доведеться віддати 606 злотих, а за добу паркування – 52 злотих.