Процедура подорожі за межі України з дитиною стане простішою завдяки додатку "Дія". За словами адвокатки, порядок виїзду за кордон був спрощений ще два роки тому під егідою Міністерства юстиції, однак нові зміни фізично полегшать процедуру виїзду за кордон.

Цікаво Спогади про війну та легалізація в Польщі: нова серія проєкту "Українці за кордоном"

Коментарі адвокатки щодо оновлених правил виїзду з дитиною за кордон

Катерина Власюк зазначає, що згідно із законопроєктом, потрібну інформацію будуть вносити до держреєстру актів цивільного стану через портал "Дія" або дані вноситиме нотаріус на підставі нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. Термін дії такої згоди становить три роки.

Завдяки останнім змінам нотаріальну згоду тепер зможуть побачити прикордонники у відповідному реєстрі актів державного стану. Тож якщо людина ненароком забула доручення чи заяву, то повертатися з аеропорту за документами більше не буде необхідності.

Документи, відображені у додатку "Дія", також допоможуть спростити процедуру перетину державного кордону.

Важливо, що згоду на тимчасовий виїзд за кордон дозволили на три роки, адже раніше українські прикордонники керувалися правилом "одна заява на один виїзд". Це хороший момент, оскільки не потрібно буде постійно звертатися до другого з батьків. Можна отримати згоду на три роки і виїжджати впевнено за кордон.

Катерина Власюк

Сімейна адвокатка

Адвокатка додає, що вимога повідомляти про поїздку з дитиною за кордон іншого з батьків є важливим моментом у нововведеннях. За те, що один з батьків не повідомив іншого про плани закордонної мандрівки, планують запровадити адміністративну відповідальність. Адже природно, що обоє дорослих хочуть знати, де перебуває їхня дитина.

Також постанова Кабміну передбачає окремі випадки, коли не потрібно звертатися за згодою. Так, у разі якщо один із батьків не відреагував на заяву протягом 10 днів і не надав згоди, то дозвіл на поїздку можна отримати через суд.

У яких випадках згода не потрібна

Згода другого з батьків не знадобиться взагалі або не знадобиться у випадку поїздки на термін до 30 днів за таких обставин:

  • якщо один з батьків помер;
  • якщо одного з батьків позбавили батьківських прав за рішенням суду;
  • якщо один з батьків є іноземцем, і це зазначено у свідоцтві про народження дитини;
  • якщо один з батьків є боржником, бо не платить аліменти понад 4 місяці;
  • якщо у матері є згода суду про те, що дитина проживає з нею.