Про це повідомила глава Міністерства сім'ї та соціальної політики Марлена Малонг. За її словами, останні два роки життя в умовах пандемії коронавірусу показали, що дистанційна робота потрібна.
Цікаво Я тут почуваюсь вдома, – менеджер з маркетингу TransferGo про життя і роботу в Польщі
Кому польські роботодавці не зможуть відмовити у проханні дистанційної роботи
Марлена Малонг заявила, що, згідно з новим положенням, яке готує Міністерство сім'ї та соціальної політики, роботодавці у Польщі не зможуть відмовити у виконанні роботи дистанційно таким категоріям працівників:
- батькам, які виховують дитину до 4 років;
- людям, що доглядають за особами з інвалідністю;
- вагітним жінкам.
Наразі проєкт перебуває на стадії опрацювання в юридичній комісії.
Я сподіваюся, що цей закон найближчим часом буде направлено на засідання Ради міністрів і ми будемо розглядати його в парламенті. Є ймовірність, що нормативні акти мають бути введені в шестимісячний термін,
– висловилася Марлена Малонг.
Вона додала, що умови дистанційної праці будуть прописуватися у договорі. Важливо, що роботодавець, серед іншого, буде зобов'язаний покривати витрати на дистанційну роботу за місцем проживання або іншим зазначеним працівником місцем. Це витрати, пов'язані з обслуговуванням та експлуатацією засобів праці, зокрема технічних пристроїв, а також витрати на електроенергію, телекомунікаційні послуги та інше. Все це буде врегульовано та зазначено у правилах внутрішнього розпорядку.
До слова, віддалена робота можлива як з ініціативи працівника, так і за бажанням роботодавця.
Гібридний формат роботи: як працювати комфортно та ефективно – дивіться відео