З усім тим, йде восьмий місяць повномасштабної війни в Україні, і українці продовжують їхати до Польщі в пошуках порятунку. А перше питання, яке постає після перетину кордону, – як забезпечити "дах над головою". То де ж сьогодні українські біженці шукають житло в сусідній країні? І яка взагалі ситуація на польському ринку нерухомості? З цими та іншими актуальними питаннями розібралися у TransferGo.
Читайте також Куди поїхати в Польщі восени: 7 атмосферних місць
Популярні ресурси для пошуку доступного житла в Польщі
- Ukrainetakeshelter – сайт для пошуку безкоштовного житла, орієнтований на українців.
- Ukrainesupport – портал надає допомогу у пошуку безкоштовного житла та транспорту для біженців з України по всій території Євросоюзу.
- OLX – тут можна знайти доволі непогані варіанти бюджетного житла в Польщі. А ще доступні спеціальні пропозиції для українських біженців у розділі "Житло" – "Для України".
- Gratka – ще один популярний у Польщі сайт безкоштовних оголошень, де теж є розділ, призначений спеціально для громадян України, які рятуються від війни.
- PomagamUkrainie – польський державний сайт, орієнтований на українських користувачів. На ресурсі у розділі "Житло та квартири" (Noclegi i mieszkania) пропонуються актуальні варіанти для довгострокової оренди по всій території Польщі.
- Uasupport – спільний проєкт з порталом airbnb. Після реєстрації на сайті ви отримаєте безкоштовні пропозиції щодо тимчасового проживання.
- Nocowanie – тут зібрані оголошення про безкоштовне житло у будь-якому місті Польщі.
Шукати бюджетне або безкоштовне житло можна на спеціальних сайтах / Фото pexels
Як орендувати житло в рамках соціальної програми від фонду Habitat for Humanity Poland
Ситуація на польському ринку нерухомості доволі непроста. Сьогодні не так легко знайти хороше житло за "розумні" гроші – вартість оренди злетіла по всій Польщі через наплив українців та рекордну інфляцію.
Однак винайняти нерухомість недорого все ж реально. Благодійний фонд Habitat for Humanity Poland у співпраці з IOM Polska реалізує в Польщі програму соціальної оренди житла для сімей з України. Ця підтримка розрахована на українців, які втекли за кордон від війни. В рамках цієї ініціативи благодійний фонд виступатиме посередником між власником житла та шукачем та допоможе з пошуком доступної оренди. Програма діятиме до 15 грудня 2022 року, але за потреби може бути продовжена.
Хто може взяти участь у програмі:
- українці, які мають документальне підтвердження перетину кордону після 24 лютого 2022 року;
- біженці, які проживали та виїхали із зони бойових дій (співробітники організації орієнтуються на карту воєнних дій, яка створена та оновлюється на основі загальнодоступної інформації);
- громадяни України, які працевлаштовані в Польщі – потрібно пред'явити документи, що підтверджують заробіток (трудовий договір тощо);
- особи, які планують перебувати в Польщі ще щонайменше 3 місяці.
У Польщі діє програма соціальної оренди житла для сімей з України / Фото pexels
Відмова в оренді та шахрайські схеми: реалії польського ринку нерухомості
Орендувати квартиру видається часто нереальним завданням для українців. Особливо у Варшаві. Річ у тому, що варшавські власники вкрай неохоче погоджуються здавати своє житло біженцям. Серед основних причин є такі:
- вимушені мігранти можуть виявитися неплатоспроможними;
- орендарі запросять у квартиру інших жителів;
- власники житла побоюються, що українці з'їдуть з винайманої квартири за кілька місяців.
Крім цього, складною ситуацією на ринку нерухомості почали користуватися шахраї. Зловмисники, які хочуть нажитися на наївних орендарях, викладають оголошення про здачу квартир за відносно низькими цінами. Тоді "власники" беруть гроші за "бронь" житла, аби шукач не упустив хороший варіант, і пропадають.
Тож аби не стати жертвами шахраїв, шукайте житло лише на перевірених ресурсах та в жодному разі не перераховуйте кошти для передоплати чи бронювання квартири.