Чехія йде назустріч людям, які планують будувати своє майбутнє на території країни. Щоб допомогти українцям, раніше тут продовжили термін тимчасового захисту до 2025 року. Тепер у чеському МВС пропонують зміни до закону Lex Ukrajina, що вплине на поточний статус українців. Так, біженці зможуть перейти на спеціальний довготривалий тип проживання. Що варто знати про зміни вже розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Зверніть увагу Париж з "Берліна" чи Таорміна з "Білого лотоса": куди поїхати у відпустку серіаломанам
Інтеграція українців у Чехії – дуже успішна
Мільйони українців після початку повномасштабного вторгнення знайшли прихисток на території ЄС. З них понад 300 тисяч – у Чехії (найбільше переселенців прийняла Прага). Вже понад 2 роки країна надає їм необхідну підтримку.
Соціологічні опитування свідчать, що чехи позитивно оцінюють інтеграцію українців. До слова, кожен десятий місцевий житель виступає за надання біженцям з України права на довготривале проживання в межах країни.
Тим часом станом на 2024 рік понад 50% українців, які знайшли прихисток у Чехії, мають намір перебувати на території країни ще щонайменше 2 роки. Варто зауважити, що цей показник зріс у порівнянні з відсотком охочих залишитися у 2022 році.
Станом на весну 2024 року Чехія демонструє чудовий (особливо на контрасті з іншими країнами) результат щодо працевлаштування українців. Вакансії на місцевому ринку праці знайшли для себе вже понад дві треті кандидатів, які переїхали після 24 лютого 2022 року. Водночас значний відсоток людей наголошує, що змушені були обійняти нижчу посаду, аніж в Україні. Іноді доводиться жертвувати попереднім досвідом та переходити в іншу сферу. На щастя, є можливість скористатися послугами освітніх курсів. Багато українців навчаються у Чехії. Однак є й ті, хто віддалено здобуває освіту в українських онлайн-школах. Популярними напрямками є дизайн та маркетинг.
Найбільше вакансій відкрито у великих містах. Лідирує Прага, за нею йдуть Брно та Острава. Однак людям варто розуміти: без знання іноземних мов (англійської та в ідеалі чеської) можна претендувати здебільшого на посади, де потрібно працювати фізично.
Прага прийняла найбільше українців / Unsplash
Чехія пропонує змінити статус проживання для біженців
У квітні 2024 року МВС Чехії ініціювало зміни до закону Lex Ukrajina. Мовиться про те, щоб замість статусу тимчасового захисту українці отримали дозвіл на довгострокове проживання на території країни. Отримати його зможуть українці, які вже є економічно незалежними й не отримують допомогу від держави.
Водночас у МВС вже попередили, що не варто панікувати. Нововведення не означають анулювання тимчасового захисту. Ним й надалі зможуть користуватися люди, які не хочуть отримувати дозвіл на довгострокове проживання.
Інститут тимчасового захисту для українських біженців працюватиме й надалі. Дехто з них хоче залишитися в Чехії довготривало й мати ясну перспективу. Тому ми пропонуємо економічно активним біженцям з України можливість отримати довготривалий тип проживання,
– наголосив Віт Ракушан – глава МВС.
Він також додав, що зазвичай саме у такому статусі на території Чехії проживають громадяни інших країн, які не входять до ЄС.
Тим часом у Департаменті притулку та міграційної політики МВС Чехії наголосили, що ініціюють рішення про довготривале проживання на запит самих українців. Зокрема, спільноти у Празі.
Щоб отримати дозвіл на зміну статусу у Чехії українці повинні:
- мешкати на території країни 2+ роки;
- мати закордонний паспорт;
- пред'явити довідку про фінансове забезпечення;
- довести власну несудимість.
Ті, кому нададуть дозвіл, зможуть:
- отримати вільний доступ до ринку праці;
- уникнути адаптаційно-інтеграційного курсу для іноземців;
- отримати доступ до комерційного медичне страхування;
- зареєструвати на себе транспортний засіб.
Наразі урядовці не вирішили, на скільки часу українцям надаватимуть дозвіл на довгострокове проживання. Передбачається, що відповідний статус діятиме 2 або 5 років.
Варто зауважити, що наразі ці зміни перебувають на етапі обговорення. Спершу країна має отримати дозвіл на рівні ЄС.
У Чехії відбуваються заходи на підтримку України / Unsplash
Як українці оцінюють свій досвід проживання у Чехії
Більшість українців позитивно оцінюють свій досвід перебування на території Чехії. Водночас зізнаються, що доводиться переживати й чимало складнощів.
Серед головних "плюсів" люди виділяють:
- допомогу від держави;
- потужне українське ком'юніті (зокрема, гарно діє принцип "свій до свого по своє", коли українці користуються послугами з різних сфер, які надають співгромадяни);
- гідний рівень освіти та дипломи, які визнають у всіх країнах ЄС;
- відносно бюджетні ціни (особливо на контрасті з Францією або Швейцарією);
- адекватну оцінку рівня праці й гідну оплату за роботу у різних сферах;
- зручне транспортне сполучення з Україною;
- можливість вивчати мову та вільно інтегруватися у суспільство.
Також варто зауважити, що Чехія – безпечна країна. Прага навіть очолила рейтинг європейських столиць, куди найбезпечніше мандрувати соло-туристам або туристкам. Більшість місцевих жителів зауважують, що не бояться перебувати на вулицях міст після настання темряви, а поліцейська статистика фіксує низький рівень кримінальних злочинів. Однак людей попереджають, що варто остерігатися кишенькових злодіїв. Найчастіше вони діють у Празі на території популярних серед туристів локацій.
Тим часом головною проблемою для біженців у Чехії є питання помешкання. Чимало українців не можуть орендувати квартиру на території країни (через високі ціни або перевищення попиту над пропозицією). Навіть станом на 2024 рік чимало людей продовжують мешкати у кризових помешканнях.
Окрім того, люди зауважують, що їх хвилюють дуже високі ціни на медичні послуги. Зокрема "дороге задоволення" у Чехії – відвідування стоматолога.
Та все ж плюси переважають над мінусами. Тому Чехія залишається однією з найпопулярніших серед біженців країн.