Щоб розв'язати нагальні питання: як і на кого залишити дитину в Польщі при виїзді за кордоном

15 листопада 2023, 16:30
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Багато українців, які проживають у Польщі, стикаються з необхідністю вирішити нагальні справи в Україні. Це можуть бути як бюрократичні питання, так і допомога рідним, які залишилися вдома. При цьому виникає потреба залишити на когось неповнолітніх дітей.

Звісно, можна замислитися над тим, щоб за чадом приглянули друзі чи сусіди, але в Польщі діють інші закони, а їх порушення загрожує неприємними наслідками. Щоб не опинитися в форс-мажорній ситуації, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розповідає, на кого можна залишити дитину на певний час, а також як це зробити.

Читайте також Як подати на аліменти з-за кордону: покрокова інструкція та юридичні поради 

Залишити дитину на знайомих не можна

Відповідно до чинного законодавства Польщі, залишати неповнолітніх без нагляду дорослих заборонено. На час тимчасового виїзду з країни також не варто довіряти опіку за дитиною другу сім’ї чи сусідам. Це може призвести до втручання соціальних служб і навіть можливого вилучення дитини від рідних.

Так, якщо мешканець вирішить тимчасово виїхати з Польщі, залишивши неповнолітніх дочку чи сина на неуповноважену особу, й про це дізнаються соцслужби чи правоохоронці – дитина буде прийнята під прийомну опіку. До того ж за час відсутності батьків, установа чи опікун зможуть взяти на себе повну відповідальність за виховання. Що важливо, саме вони будуть надалі представляти інтереси дитини, зокрема, при оформленні пільг.

З ким можна залишити дитину в Польщі на певний час / Фото Pexels

Очевидно, що введення дитини в систему прийомної опіки є нескладним та швидким процесом. Натомість повернення дитини з цієї системи – завдання із зірочкою. У деяких випадках діло доходить до суду, адже треба довести, що матір є гарантом опіки над неповнолітньою дитиною.

Інститут тимчасового опікуна: що це таке

Утім, безвихідних ситуацій не буває. Щоб допомогти українцям, які тимчасово проживають на території Польщі, уряд країни запровадив інститут тимчасового опікуна. Відповідно до положення, особи, які мають намір виїхати за кордон, можуть надіслати запит на отримання тимчасового опікуна для своїх дітей. 

Такого опікуна буде призначено дітям українського громадянства, які прибули до Польщі після 24 лютого і тимчасово перебувають на цій території без нагляду дорослої особи. Таким чином, у разі відсутності батьків або одного з них, інтереси дитини представлятиме офіційна особа.

Хто може стати тимчасовим опікуном?

Кандидатом в тимчасові опікуни однієї дитини, або одразу кількох, може стати повнолітня особа, яка є:

  • кровним родичем дитини,
  • родичем з боку батька чи матері,
  • іншою особою, що може гарантувати належне виконання обов'язків опікуна.

Водночас при відсутності такого кандидата, українці мають можливість звернутись до суду щодо його призначення. Спеціальні підрозділи служби соціального захисту матимуть 48 годин, щоб знайти відповідну особу.

Хто може стати тимчасовим опікуном для дитини за відсутності батьків / Фото Pexels

Заява для призначення тимчасового опікуна: деталі

Для призначення неповнолітній дитині тимчасового опікуна українці зобов'язані подати заяву до районного суду за місцем проживання дитини ("wniosek o ustanowienie opiekuna tymczasowego"). 

Завантажити готову форму можна на офіційному сайті gov.pl. Також її можна отримати в пункті обслуговування відвідувачів суду.

Зверніть увагу Психологічна допомога дітям в Польщі: як це працює на практиці

Подача заяви про призначення тимчасового опікуна є безкоштовною, а розгляд справи відбувається в найкоротші терміни.

А для тих, хто не володіє польською мовою, суд надає можливість отримати послуги безкоштовного перекладача. Така допомога доступна як під час подачі заявки, так і під час розгляду справи.

Звісно, це не єдиний бюрократичний нюанс, який потрібно врахувати жінкам з дітьми, які опинилися за кордоном. Приміром, раніше ми розповідали, як подати на розлучення поза межами України та чи можливо це зробити онлайн. 

Нагадаємо, що підтримати близьких можна не лише фізичною присутністю. Якщо немає можливості покинути країну тимчасового проживання, вдалим рішенням стане матеріальна допомога рідним. Для цього радимо скористатися сервісом TransferGo. Він дозволяє швидко та безпечно переказати кошти на українську банківську картку або рахунок. Також є можливість долучитися до реферальної програми "‎Запроси друга" та отримати грошові бонуси!