Від Венеції до Парижа: в яких містах Європи значно зросли туристичні податки

19 січня 2024, 16:30
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Туристична галузь стрімко відновлюється після просідання у 2020 – 2021 роках. До найпопулярніших міст у світі повернулись натовпи мандрівників. Водночас влада багатьох країн почала запроваджувати спеціальні податки та збори, які мають врегулювати туріндустрію.

Щоб додаткові витрати не стали несподіванкою, ознайомитися із нововведеннями варто ще на етапі планування подорожі. Тим паче, що суми зборів можуть сильно відрізнятися в залежності від країни, конкретного міста, сезону та рейтингу помешкання.

Читайте також Високий рівень життя та достойна зарплата: що варто знати українцям про переїзд до Австрії

Що насамперед потрібно знати про туристичні податки у найпопулярніших локаціях 2024 року, розповість міжнародний сервіс TransferGo.

Туристичний збір – що це?

Туристичний збір – це фіксовані суми, що зараховуються до місцевого бюджету. Зазвичай їх стягують через готелі, хостели та апартаменти, які бронюють мандрівники.

Кожна країна та навіть окремі міста можуть запроваджувати власні збори – міський, курортний, кліматичний тощо. Яскравим прикладом є Венеція, де вирішили встановити плату за в'їзд у святкові дні та вихідні.

Зазвичай виручені від туристичних зборів кошти використовують для поліпшення іміджу міста чи країни, щоб приваблювати нових відвідувачів.

Також податки спрямовують на розвиток місцевої інфраструктури та підтримку місцевих жителів, які страждають від овертуризму. Адже в курортних містах, особливо в центральних районах, мандрівники нерідко порушують спокій. В Амстердамі через це навіть прийняли рішення про перенесення Кварталу червоних ліхтарів трохи далі від центру.

Та загалом у кожного регіону свої мотиви. Так, Венеція ввела плату за в'їзд, щоб побороти надмірний туризм, Греція запроваджує кліматичний податок, щоб подолати наслідки стихійних лих, а Хорватія – покращити інфраструктуру стародавнього міста Дубровник. Далі розберемося, до яких країн та міст у наступному році подорожувати стане дорожче.

Венеція бере під контроль потік туристів

Цьогоріч боротьба Венеції з масовим туризмом вийшла на новий рівень. Наразі італійське місто запровадило одноденну “‎в'їзну" плату для усіх відвідувачів віком від 14 років. Поки що платити по 5 євро потрібно лише у вихідні та святкові дні.

Влада Венеції вже запустила спеціальний портал, де туристи можуть подивитися, у які саме дні доведеться платити збір. Там же можна зареєструватися, сплатити 5 євро та отримати свій QR-код, з яким вдасться потрапити до міста.

Торік Венеція ледь не потрапила до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка перебуває під загрозою. Саме масовий туризм найбільше шкодить її делікатній екосистемі.

В'їзд до Венеції став платним у певні дні / Фото Pexels

У Парижі ціни злетіли до небес через Олімпіаду

Через майбутні Олімпійські ігри у столиці Франції вирішили підвищити туристичний податок на проживання в готелях. І не просто трохи підняти суму, а помножити її на три.

Із січня 2024 року туристи у Франції сплачують податок, який зріс на 200%. У готелях з високим рейтингом такий збір сягає аж по 11 євро за ніч.

Французькі власники готелів були стурбовані таким рішенням уряду. Вони хвилювалися, що такі високі збори можуть відлякати туристів. Деякі готелі вже зараз у кілька разів підвищили ціни на проживання, особливо на дати відкриття Олімпійських ігор у липні.

Логічно, що вартість відпочинку у Парижі цього року поб'є всі рекорди. Це досить передбачувано, адже тенденція до зростання цін завжди спостерігається напередодні масових спортивних чи культурних подій.

Париж готується заробити під час Олімпіади / Фото Pexels

Амстердам б'є "‎податкові" рекорди

Проблема надмірного туризму зачепила й Амстердам. Столиця Нідерландів запровадила найбільший туристичний податок у Європі. З 2024 року збір у готелях зріс із 7% до 12,5% за ніч. Тобто, якщо одномісний номер коштує 150 євро за добу, додатковий збір сягає майже 19 євро за кожен день проживання.

Також злетіли тарифи для пасажирів круїзних лайнерів: тепер вони сплачують податок від 8 до 11 євро з однієї людини за день.

Фінансовий директор Амстердама Хестер ван Бюрен заявила, що дохід спрямують на боротьбу з наслідками овертуризму та підтримання чистоти на вулицях міста.

У такий спосіб гості зроблять свій внесок у розв'язання найважливіших проблем міста. Це дозволяє нам боротися з наслідками надмірного туризму та докладати зусиль для підтримки чистоти вулиць, розв'язання гострих проблем у мікрорайонах,
— наголосила чиновниця.

Ба більше, міська влада Амстердама вподобала приклад Венеції. Тепер вони розглядають можливість запровадження плати за вхід в історичний центр для "‎одноденних" туристів. Але поки що це рішення на паузі.

Центр Амстердама складно уявити без туристів / Фото Unsplash

Греція вводить кліматичний податок

Країна вирішила компенсувати руйнівні наслідки пожеж і повеней, які накрили регіон влітку, коштом туристів. У високий сезон Греція стягуватиме збільшений збір в готелях.

Кошти планують спрямувати на покращення інфраструктури. Збір на кліматичну стійкість потрібно буде платити з березня по жовтень. Грецький уряд очікує, що новий збір принесе додатковий дохід до 300 мільйонів євро у цьому році.

Ті, хто обрав для себе апартаменти й двозіркові готелі, сплачуватимуть по 1,5 євро за ніч. Гості тризіркових готелів – по 3 євро, а в покращених чотиризіркових та люксових п'ятизіркових – по 7 – 10 євро за кожну ніч.

Новий кліматичний податок не буде включений в ціни на проживання на сайтах туристичних компаній. Цей збір туристи мають сплачувати безпосередньо в готелях у місцевій валюті.

Греція запровадила кліматичний збір / Фото Unsplash

Іспанія та Португалія підвищують суми

Туристичний збір в Барселоні підвищується вже втретє за останні 12 років. У 2024-му він зросте з 2,75 євро за ніч до 3,25 євро. Ці кошти витрачають на фінансування інфраструктури міста, зокрема поліпшення доріг, ескалаторів та автобусного сполучення.

У грудні 2023 року з'явився туристичний збір і у Валенсії. Зараз він коливається від 50 центів до 2 євро за ніч. Цю суму мають платити мандрівники, які проживають у готелях, апартаментах та навіть у кемпінгу. За ці гроші місцева влада розвиватиме туристичний сектор регіону та забезпечить доступніше житло для місцевих.

У Португалії ввели новий туристичний податок у провінції Алгарве. Найбільше рибальське місто регіону Ольян з червня 2023 року почало стягувати з туристів додаткову плату. Тепер відвідувачам доведеться платити по 2 євро за ніч у високий сезон і 1 євро – в інший період року. Частину доходу спрямовують на боротьбу з негативним впливом туризму, іншу – на чистоту та безпеку міста.

Провінція Алгарве – один з найпопулярніших регіонів Португалії / Фото Pexels

Ісландія ще визначається з сумою збору

Туристичний податок з'явиться в Ісландії у 2024 році, але його сума поки невідома. Прем’єр-міністр Катрін Якобсдоттір запевняє, що плата буде розумною та сприятиме сталому розвитку регіону. Відомо, що це продовження загальної стратегії, в рамках якої країна прагне стати вуглецево-нейтральною до 2040 року.

Влада Ісландії вже співпрацює з туристичними компаніями, щоб робити спільний вклад в екологію. Зокрема, поступово переводить весь транспорт на електричний.

Туристичний збір допоможе зберегти природу Ісландії / Фото Unsplash

Данія придивляється до "‎пасажирського податку"

Держава планує запровадити "‎пасажирський податок" для авіарейсів у 2025 році. З туристів хочуть стягувати близько 8,4 євро за перельоти в межах Європи, 32 євро – за середньомагістральні рейси та 51 євро – за рейси на далекі відстані. Дохід планують спрямувати на використання екологічного пального на внутрішніх рейсах у Данії.

Країни захищають свою природу, культурну спадщину та екологію від надмірного туризму. Спеціальні податки допомагають регіонам відновитися після стихійних лих, покращити міський транспорт, інфраструктуру та трохи спростити життя місцевим. Туристичні тенденції показують, що практика таких зборів буде ставати лише популярнішою й, можливо, стане нормою у кожному туристичному місті на планеті.

Нагадуємо, що українці, які живуть в Європі, можуть організувати для своїх близьких мандрівку до омріяної країни. Переказати на це кошти допоможе міжнародний сервіс TransferGo. Лише кілька кліків – і гроші швидко й безпечно прямують з-за кордону на картку будь-якого українського банку.