Зміни у Польщі з 1 жовтня: про що потрібно знати українцям
Джерело:
UAPL.INFOУкраїнці, які зараз живуть у Польщі, мають стежити за актуальними змінами всередині країни. Чергові нововведення набули чинності у жовтні. Саме із цими нормами необхідно ознайомитися першочергово.
Важливі зміни запрацювали в Польщі з 1 жовтня. Вони стосуються посилення відповідальності за порушення закону та безплатної медицини.
Читайте також Як розраховуватися онлайн та переказувати кошти: поради для власників Sparkasse
Нововведення для водіїв
Декілька принципових змін стосуються власників автівок у Польщі. Тепер діє суворіше покарання для водіїв у стані алкогольного сп'яніння.
Якщо у порушника за кермом буде виявлено від 0,2 до 0,5 проміле алкоголю в крові, він може отримати:
- штраф від 2 500 до 30 000 злотих;
- 15 штрафних балів.
Але якщо кількість алкоголю в крові перевищує 0,5 проміле, то доведеться заплатити до 60 000 злотих. Також на водія може чекати позбавлення права сідати за кермо на кілька років.
Рівень відповідальності також залежить від наслідків нетверезого водіння. В оновленому законодавстві посилили покарання за тяжкі тілесні ушкодження або смертельну ДТП, скоєну нетверезим водієм. Тепер термін ув'язнення за це сягатиме від 5 до 16 років.
А за повторне керування автівкою в стані сп'яніння водія можуть позбавити волі на строк до 3 років.
Кермування в нетверезому стані тепер ще суворіше карається в Польщі / Фото Unsplash
Важливо! Окрім цього, особа, яка керувала автомобілем нетверезою та стала винуватцем ДТП, зобов'язана повністю компенсувати страхові виплати постраждалим. Сума такої компенсації може сягати сотень тисяч злотих. Якщо ж винуватець ДТП ухиляється від відшкодування, його можуть позбавити волі на термін від 3 місяців до 5 років.Також оновили правила поведінки водія одразу після ДТП. Якщо він зникне з місця аварії, до нього автоматично застосують норми, за якими вважатиметься, що він керував автівкою в стані алкогольного сп'яніння. Адже деякі порушники, які тікали після ДТП, потім поверталися і стверджували, що в момент аварії були тверезими, а випили чарку вже після неї, щоб заспокоїтись.
Зміни до Кримінального кодексу мають покласти край такій поведінці. Тому, якщо хтось втікає або відходить з місця ДТП і далі поліція виявляє у цієї особи ознаки алкогольного сп'яніння, то водій автоматично визнається п’яним і на момент скоєння аварії.
Нагадаємо, що в Польщі з березня 2024 року у нетверезих водіїв будуть не лише забирати посвідчення, а й конфісковувати автівку. Такий крок передбачений для учасників дорожнього руху, у яких рівень алкоголю в крові становитиме не менше 1,5 проміле. А у разі скоєння ДТП для конфіскації транспортного засобу достатньо 1 проміле.
Відбулася одна із наймасштабніших реформ
З жовтня у Польщі набули чинності оновлені положення Kodeks karny – акту, який регламентує питання злочинів. Загалом зміни торкнулися понад 20 статей.
Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро вважає, що це наймасштабніша реформа Кодексу, яка відбувалася коли-небудь. Серед ключових змін варто виділити:
- посилену відповідальність за тяжкі злочини;
- можливість довічного ув'язнення (без права на дострокове умовне звільнення);
- збільшення терміну максимального покарання за вбивство (з 30 до 40 років).
Також оновлення передбачають кримінальну відповідальність за нові види злочинів. Наприклад, за викрадення номерного знака можуть покарати позбавленням волі аж на 5 років.
Нові умови для українок
З жовтня українки, які мають медичну професію, повинні стати на військовий облік. Це стосується і тих жінок з України, які проживають у Польщі.
Нововведення поширюється на тих українок, які:
- мають медичну та фармакологічну освіту;
- закінчили професійні медичні заклади та отримали передвищу або вищу освіту;
- придатні до служби за станом здоров'я та віком.
Цим жінкам потрібно з'явитися до дипломатичних установ у Польщі, адже саме там українців ставлять не лише на консульський облік, а й на військовий.
Українські медикині мають стати на військовий облік у Польщі / Фото armyinform.com.ua
Більше безплатних медичних послуг
З 1 жовтня Міністерство охорони здоров'я Польщі значно розширило перелік медичних послуг, які пацієнти зможуть отримувати безкоштовно.
Держава гарантуватиме більше діагностичних послуг та консультацій лікарів, щоб на ранніх стадіях виявляти так звані "хвороби століття". Так, до розширеного пакета тепер входять процедури та аналізи, пов'язані з хворобами серця, гіпертонією, діабетом, астмою та гіпотиреозом.
Останні зміни до законодавства дають можливість безкоштовно отримати такі медичні послуги:
- УЗД артерій;
- ЕКГ-тест;
- Холтерівський моніторинг роботи серця;
- доплерографія судин нижніх кінцівок;
- біопсія щитоподібної залози;
- спірометрія.
Також пацієнти у Польщі тепер можуть розраховувати на безкоштовні додаткові консультації профільних спеціалістів: кардіолога, ендокринолога, флеболога та інших.
З жовтня деякі медичні послуги та діагностика стали безплатними / Фото Freepik
Українці за кордоном мають пильно стежити за змінами до законодавства тієї країни, яка їх прийняла. Адже незнання законів не звільняє від відповідальності. Тому людям з України, які тимчасово проживають у Польщі, варто врахувати всі поточні оновлення.
Нагадаємо, якщо потрібно переказати кошти із Польщі до України, можна скористатися TransferGo. Цей сервіс пропонує низькі комісії, вигідний курс обміну валют та має зручний і зрозумілий інтерфейс. А якщо скористатися програмою "Запроси друга", можна отримати ще й грошові бонуси.