В яких випадках українці можуть змінити місце проживання у Німеччині
Джерело:
TransferGoУ 2022 році Німеччина прийняла понад 1,2 мільйона українців. Чимало з них і досі перебувають на території цієї країни. Людей, які отримали право на проживання у Німеччині, розподіляли по землях.
Самостійно обрати, в якій частині держави жити, українці не можуть. Водночас існують винятки, коли дозволяється змінити територію проживання. Які підстави дають право українцям переїхати в межах Німеччини та які документи для цього необхідні, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Читайте також Де відпочити з дітьми у Чехії: найкращі локації для активних вихідних
Як українцям отримати дозвіл на проживання в Німеччині
Українцям, які хочуть одержати житло, соціальні виплати та допомогу на харчування, потрібно зареєструватися й отримати дозвіл на перебування в Німеччині відповідно до Закону про проживання (AufenthG). Оформити це можна в закладі тимчасового розміщення українців чи у відділку поліції за місцем перебування.
Якщо людина не має, де зупинитися, її скерують у конкретне місце. Тобто вона не може самостійно обрати, де жити. Таке рішення в країні запровадили для рівномірного розподілу ресурсів на допомогу українцям. Тож у місті, куди людину спрямували, потрібно подати спеціальну заявку, щоб отримати Aufenthaltstitel – дозвіл на перебування.
Важливо! Українці можуть перебувати в Німеччині без дозволу на перебування протягом 90 днів. Після закінчення цього терміну необхідно подати заявку, щоб залишатися в країні легально.При цьому якщо людина в змозі самостійно подбати про своє проживання у Німеччині, ніхто не переселятиме її в інше місце.
Хто може змінити населений пункт у Німеччині
Населений пункт, в якому зареєстрований українець, змінювати заборонено. Втім, така норма може бути скасована за певних умов. Зокрема, обрати інше місце проживання можливо, якщо людина, її чоловік або дружина, партнер або неповнолітня дитина, з якою проживають в одній родині:
- працевлаштовані із зайнятістю не менше 15 годин на тиждень з наданням пакета соціального страхування, а заробіток становить не менше 785 євро нетто на місяць;
- мають можливість працевлаштуватися за зазначеними вимогами;
- перебувають у процесі навчання або отримали змогу його розпочати.
Зазначимо, що у Німеччині до навчального процесу входять також здобуття освіти в закладах професійної підготовки та підготовчому коледжі (Studienkolleg), проходження мовних курсів для вступу до університету, відвідини заходів щодо професійної орієнтації та визнання іноземних фахових кваліфікацій.
Хто може змінити місце проживання в Німеччині / Фото Unsplash
Коли право на зміну місця проживання може бути скасоване
Обмеження в праві вибору місця проживання також може бути скасоване у разі виникнення тяжких обставин. За даними Міністерства внутрішніх справ Німеччини, йдеться про наступні ситуації:
- коли за оцінкою компетентного управління у справах молоді буде порушено виконання послуг і заходів щодо захисту дітей та молоді відповідно до Соціального кодексу з прив'язкою до місця;
- з інших невідкладних особистих причин було дозволено прийняття іншою країною, у тому числі учасницею ЄС;
- для людини виникають необґрунтовані обмеження.
Додамо, що особисті причини стають важливішими, чим довше людина живе на новому місці.
Переїзд до іншої землі у Німеччині
З чого розпочати процедуру оформлення документів для переїзду і що для цього потрібно?
Спочатку слід звернутися до міграційної служби тієї землі, до якої планується переїзд, й отримати відповідний дозвіл. Паралельно треба запросити термін, тобто записатись на прийом у Державному управлінні з питань міграції LEA за місцем теперішнього проживання для подачі заявки на відкріплення. Якщо довго не надають його, то можна спробувати потрапити до установи у порядку живої черги.
Надсилати запити можна і електронною поштою на адресу E5@lea.berlin.de. Втім, надійніше подавати заявку і документи рекомендованим листом. Тоді буде підтвердження про звернення до установи. У документі обов'язково вказувати тему: Streichung der Wohnsitzauflage.
Після відправлення запиту потрібно чекати на термін. На прийом необхідно взяти із собою паспорт, в якому поставлять відмітку про відкріплення.
Варто також мати контракт на роботу, підтвердження щодо квартири для проживання або школи для дітей. Це важливо, адже міграційні служби мають розуміти, що людина планує інтегруватися на новій землі.
Як переїхати до іншої землі в Німеччині / Фото Unsplash
Чи потрібно отримати схвалення міграційної служби землі, куди планується переїзд?
Обов'язково необхідно отримати підтвердження від органів влади іншої землі, що там готові прийняти українця. Без цього не поставлять відмітку в паспорті про відкріплення у попередній локації.
Зверніть увагу, що не можна переміщатися країною самостійно, поки немає відповідних документів. Якщо не відкріпитися і переїхати в інше місто без дозволу, можна отримати штраф за безправні дії.
Зауважте Особливості життя в Португалії: що потрібно знати про житло, транспорт та медицину
Чи вказувати причину переїзду і чи впливає вона на швидкість рішення органів влади?
Якщо одному з членів сім'ї запропонували роботу в іншій землі, то відповідно чоловік чи дружина має право переїхати до нього. Також це можуть зробити партнери або неповнолітні діти.
Возз'єднання дорослих дітей і батьків або інших родичів не є причиною переїзду в іншу землю. У цих випадках підставою для зміни місця проживання може бути робота, підготовка фахівців через систему аусбільдунг (Ausbildung) чи навчання.
Що робити, коли дозвіл на переїзд отримано?
Коли всі документи для зміни місця проживання готові, потрібно зробити ще кілька кроків. Наприклад, якщо вже є дозвіл від Ausländerbehörde Berlin, потрібно сповістити всі установи Берліна, в яких людина зареєстрована, про переїзд і вказати нову адресу. Також від Jobcenter необхідно отримати документ Aufhebungsbescheid або Negativbescheinigung, який означає, що ця установа перестала нараховувати соцвиплати.
Якщо діти ходять до школи, необхідно проінформувати освітній заклад, що батьки забирають дитину та переїжджають.
Нагадаємо, якщо рідним в Україні потрібна матеріальна підтримка, можна скористатися міжнародним сервісом TransferGo. Завдяки йому кошти надійно та швидко надійдуть на українську картку. А якщо скористатися реферальною програмою "Запроси друга", можна отримати ще й грошові бонуси!