Як в Польщі виманюють код BLIK та списують кошти: найпоширеніші сценарії

14 листопада 2022, 16:20
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

BLIK дуже швидко став одним з найпопулярніших способів оплати в Польщі. Якщо ним користуватися правильно, він є абсолютно безпечним та зручним. Але недостатня обізнаність користувачі привернула увагу зловмисників.

Тож сьогодні пояснюємо, на що важливо звертати увагу, щоб не стати жертвою злочинців. Поради, які допоможуть зберегти ваші гроші, підготував сервіс TransferGo.

Читайте також Трудові договори в Чехії: особливості та нюанси, про які слід знати

Що таке BLIK?


Це польська система мобільних платежів, яка була запущена в лютому 2015 року. BLIK дозволяє власникам смартфонів оплачувати покупки як в стаціонарних, так і в інтернет-магазинах, вносити або знімати готівку, а також робити миттєві міжбанківські перекази. Платити за допомогою BLIK надзвичайно просто – замість введення даних платіжної картки, потрібно вказати лише шестизначний код, згенерований додатком онлайн-банкінгу. Використовуючи лише цей застосунок, усі операції можете здійснити миттєво.

Поширені сценарії шахрайства з кодом BLIK

Найпростіший спосіб для шахраїв – отримати згенерований платіжний код. Тоді злочинці зможуть зняти з вашого рахунку вказану суму грошей. Тож зловмисники зосереджуються на тому, щоб переконати користувачів, що вони повинні надіслати їм такий код. Вони вдаються до різних методів, які часто вимагають великої винахідливості. А пересічні юзери зазвичай піддаються на такі хитрощі. Ось найпопулярніші з них:

  • Позика для "друга". Виглядає це приблизно так – "друг" в будь-якій соціальній мережі просить у вас позичити невелику суму, бажано, якщо ви швидко згенеруєте BLIK-код, бо справа ж термінова. Часто жертви без будь-яких підозр надсилають код.
  • Тимчасова відсутність коштів. В такому випадку вам дзвонить якийсь "друг" у паніці. Ви можете не знати номера, але людина називає вас на ім'я і робить це дуже емоційно. "Друг" запевняє, що, наприклад, намагався купити квиток на громадський транспорт, але система відхилила платіж на 4,50 злотих і просить згенерувати BLIK-код якнайшвидше. Через емоції жертва часто не уточнює, хто саме телефонує і без зайвих запитань генерує та надсилає код, а коли приходить запит на підтвердження, не звертає уваги на те, що між цифрами 4 і 5 немає коми. Таким чином з рахунку зникає не 4,50 злотих, а 450 злотих.
  • Імітація дзвінка працівника банку. Так, вам дзвонить людина, яка представляється співробітником банку, в якому ви маєте рахунок. Він повідомляє, що на ваш акаунт була спроба атаки – наприклад, на ваші дані взято кредит. У такій розмові вас має здивувати той факт, що потім "консультант" запитує про дані, які зазвичай доступні в системі (наприклад, суму коштів на рахунку). Наприкінці такої розмови вас зазвичай просять згенерувати BLIK-код і надати його, що допоможе вистежити злодія.
  • Шахрайство на OLX. Зловмисники можуть піти ще далі та попросити надати код не особисто. Наприклад, ви розмістили оголошення на сайті, а через деякий час у WhatsApp отримуєте повідомлення від потенційного клієнта, який хоче зробити покупку через InPost. Тоді зазвичай вам прийде повідомлення від InPost із посиланням для підтвердження операції. Жертва переходить за посиланням, де має вказати реквізити банківського рахунку, на який мають бути зараховані кошти. Потім з’являється вікно для введення BLIK-коду та підтвердження операції.

Шахраї виманюють код BLIK у користувачів різними способами / Фото benchmark

Як уникнути шахрайства з кодом BLIK

  • Перевіряйте того, хто до вас звертається. Перш за все, ви не повинні керуватися своїми емоціями, а перевірити особу особи, якій збираєтеся надати код BLIK.
  • Не повідомляйте BLIK електронною поштою чи телефоном, якщо невпевнені на 100%, що знаєте, кому він призначений. Навіть якщо банк або поважна установа запитує такий код.
  • Пам'ятайте, що програми BLIK не існує. Це частина банківської системи, яка підтримується програмами для здійснення платежів і контролю за рахунками, створеними самими банками. Якщо хтось надішле вам посилання на такий "додаток", можете бути впевнені: це шахрайство і спроба переконати вас встановити на телефон програму, яка шпигуватиме за вами.
  • Використовуйте двофакторну автентифікацію в облікових записах соціальних мереж – так шахраям буде складніше видати себе за вас. Трапляється, що хакери зламують акаунти лише для того, щоб таким чином виманити гроші у ваших друзів.

Переказуйте кошти безпечно

Щоб надіслати гроші, потрібен тільки TransferGo, а щоб отримати – будь-яка європейська або українська картка. За допомогою цього міжнародного сервісу з переказу коштів ви можете підтримувати фінансово своїх рідних і друзів, де б ви не були.

Сервіс TransferGo – це про швидкість, зручність і надійність.