Як адаптуватися за кордоном: поради і лайфхаки від Владислава, який понад 5 років живе у Польщі

2 грудня 2022, 13:31
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Владислав у 26 років мав за плечима диплом київського вишу та величезний досвід у сфері реклами й маркетингу. Але нестабільна економічна ситуація в Україні змусила його замислитися про переїзд до іншої країни.

Так, вже близько 6 років Владислав живе у Польщі. Зараз він працює в агенції з працевлаштування. Також активно займається розвитком мультиканальної інформаційної платформи для українців в Польщі, до якої входять найбільші офіційні канали у Viber для біженців з України з майже 600 тисячами підписників. Про своє життя в Польщі та корисні лайфхаки Владислав розповів сервісу міжнародних переказів TransferGo.

Читайте також Поради водіям вантажних автомобілів: як підготуватися до рейсу

З України в Польщу у пошуках стабільності

Владислав народився на Вінниччині, звідки переїхав до Києва, щоб працювати та здобувати вищу освіту. Закінчив Київську національну академію статистики, обліку та аудиту за спеціальністю "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності". Приїхавши у столицю, Владислав був вимушений працювати, щоб заробляти на життя і оплатити навчання. У 19 років він потрапив у сферу реклами та маркетингу, де пропрацював 7 років.

Економічна ситуація в Україні періодично змінювалась. Тому Владислав в пошуках стабільності замислився над переїздом до Європи та між кількома країнами обрав Польщу. Вибір був не випадковий, адже тут вже кілька років жила його матір. Відмовившись від роботи у відділі маркетингу великої мережі з продажу електроніки та побутової техніки в Україні, Владислав переїхав у Варшаву.

Владислав переїхав до Польщі майже 6 років тому / Фото з особистого архіву

Складнощі та перші враження від життя у Польщі

Перший час було дуже важко знайти роботу, на якій можна було б розвиватись професійно. Українець розсилав свої резюме з портфоліо, презентаціями та аналітичними рапортами, але працедавці реагували неактивно. У підсумку роботу таки вдалося знайти – у відділі маркетингу в компанії з працевлаштування.

Головна складність полягала у тому, що Владислав, як і більшість українців, не знав польської. Він опановував нову мову самостійно, пишучи робочі емейли, читаючи газети, переглядаючи новини та спілкуючись зі знайомими поляками, які допомагали говорити правильно.

Найперше, що по приїзду до Польщі здивувало Владислава – це якість життя, яка значною мірою відрізнялася від української. Особливо стан доріг і сполучення між містами. Наприклад, з Варшави до Гданська за 2 години 30 хвилин поїзд їде ту ж саму відстань, яку в Україні довелось би долати близько 6 з половиною годин.

Розвиток Viber-каналів з корисною інформацією для українців за кордоном

Близько 2 років тому Владислав створив Viber-спільноту "Українці в Польщі". Сьогодні канал налічує понад 200 тисяч учасників. З часом кількість каналів збільшилася і на сьогодні це вже ціла мережа офіційних Viber-каналів з різною тематикою:

  • Українці в Польщі
  • Медична опіка в Польщі
  • Допомога біженцям у Польщі | Поміч
  • Безпечне працевлаштування за кордоном
  • Фінансова безпека
  • Українці у Варшаві
  • Українці в Кракові
  • Українці в Лодзі
  • Українці в Бидгощі
  • Українці у Вроцлаві
  • Українці в Гданську та інші.

Ці канали містять багато корисної інформації, яка може стати у пригоді українцям. Особливо на часі з метою протидії ошуканцям в мережі, які полюють на біженців, було створення каналу "Фінансова безпека".

Владислав розвиває мережу Viber-каналів для українців / Фото з особистого архіву

Поради та лайфхаки для українців у Польщі

Маючи кількарічний досвід життя у Польщі, Владислав рекомендує своїм землякам звернути увагу на такі моменти:

  • Намагайтесь "приклеїтись" до великого міста, наприклад, до Варшави. Але винаймати житло краще у передмісті – так дешевше. Транспортне сполучення у великих містах дуже гарне, тому дорога на роботу не займе багато часу.
  • Раджу набратися терпіння та зрозуміти, що тут ніхто нікому нічого не винен. Наприклад, були випадки, коли волонтери надавали українським біженцям житло, а ті ще були незадоволені.
  • Якщо у вас є житло в Україні, ви плануєте його здавати, а самі жити в Польщі – не беріть ніякої фінансової допомоги в Польщі, якщо немає на це крайньої потреби.
  • Багато питань в Польщі можна вирішити через "своїх земляків". Але оминайте десятою дорогою справи з купівлею різних довідок. Наслідки можуть бути дуже неприємні.
  • Обов’язково треба вчити польську мову. Зокрема, дивитись фільми польською. Мозок буде опиратися та почуватися незручно, але треба постійно це робити. Головна порада – не боятись розмовляти польською мовою. Говоріть з акцентом, але не мовчіть.
  • Треба дуже швидко прийняти для себе рішення – чи ви хочете залишатися в Польщі, чи хочете їхати десь далі? Зробіть це якнайшвидше, аби не витрачати час.
  • Не треба заходити далеко у розмовах про політику та релігію. Пам’ятайте, у кожного є свій погляд.
  • Якщо зварити 5 літрів борщу – то на цілий тиждень є що їсти. Це недорого. А от сходити в кафе або просто кави десь випити – краще раз на якийсь час, не треба на це витрачатися. 5 літрів борщу раз на тиждень допоможуть зібрати за рік на якусь недорогу машину.

Владислав рекомендує в інших сферах життя також не нехтувати простими правилами економії. Особливо це важливо, якщо треба фінансово підтримати своїх рідних в Україні. Якщо говорити про грошові перекази, українець визнає, що є багато сервісів, вони то з’являються, то зникають. Але, як підкреслив Владислав, він завжди користувався і користується TransferGo, тому що це стабільний та надійний сервіс.