Українці, які працюють у Польщі, мають право на польську пенсію: що потрібно для оформлення
Сьогодні у Польщі на постійній основі проживає близько 1,3 мільйона українців, ще 1,5 мільйона біженців оформили номер PESEL. Хоч і чимало наших земляків повертаються додому, є значна частина й тих, хто планує залишитися в сусідній країні надовше. Тож нагадуємо, що громадяни України можуть оформити пенсію за кордоном.
Які умови мають бути дотримані, розповідає TransferGo. А ще міжнародний сервіс роз'яснює, хто може податися на отримання польської пенсії та чи можна отримувати виплати і в Україні, і в Польщі.
Читайте також Як змінилася робота служби підтримки TransferGo з 24 лютого 2022 року
Чи кожен українець може розраховувати на пенсію в Польщі
Щоб мати право на пенсію в Польщі, необхідний мінімальний трудовий стаж. При цьому до уваги береться сума років роботи в Україні і Польщі. Дві країни підписали угоду про соціальне забезпечення ще у 2012 році. Відтак, аби отримати принаймні найнижчу польську пенсію, громадяни України повинні пропрацювати загалом 20 років (жінки) або 25 років (чоловіки) років.
Зокрема, оформити пенсію в Польщі можуть ті, хто:
- На останньому місці праці був офіційно влаштований в Польщі;
- Працював у Польщі за трудовим договором або за договором-дорученням;
- Має відповідний пенсійний вік у Польщі, тобто 60 років для жінок та 65 – для чоловіків;
- Має трудовий стаж, що відповідає мінімальним вимогам для отримання пенсії в Польщі: 20 років для жінок та 25 – для чоловіків;
- Мешкають у Польщі на постійній основі.
Згадана вище угода дає українцям, які легально проживають і працюють у Польщі, такі ж права на пенсію, як і полякам. Громадянам України достатньо сплатити лише один чи два внески до ZUS, відповідно після досягнення пенсійного віку їм гарантована польська пенсія.
До слова! Польща виплачує мінімальні пенсії (у 2023 році вона становить 1445,48 злотих на руки) кожному, хто підтвердить свій стаж. Мінімальна пенсія в Україні становить 2,5 тисячі гривень на місяць, а це – 321 злотий.
Як розраховується пенсія відповідно до стажу роботи
Наприклад, українка, яка пропрацювала 19,5 років в Україні і пів року в Польщі, може претендувати на мінімальну пенсію в польському ZUS. І вона її отримає. Якщо хтось має 20 років роботи в Україні, то достатньо попрацювати в Польщі лише місяць.
Ще один приклад. Українська сторона виплачуватиме своєму громадянину, який проживає у Польщі, пенсію за роки роботи в Україні, – це умовні 200 злотих, а другу пенсію ця особа отримуватиме від польського ZUS за роки роботи в Польщі – умовні 100 злотих. Загалом виходить 300 злотих. У цьому випадку ZUS доплатить понад 1145 злотих, аби вийшла мінімальна сума пенсії за віком.
Зауважте! Доплачуватиметься лише тим громадянам України, які постійно проживають у Польщі.Як українцям у Польщі звернутися за призначенням пенсії
- Зверніться до відділу ZUS за місцем проживанням.
- Надайте оригінали таких документів: паспорт; номер PESEL або Карта побиту, реєстраційний номер облікової картки платника податків (якщо є), документи про трудовий стаж – трудова книжка, довідка, диплом, військовий квиток, а також реквізити особистого валютного рахунку в польському банку.
- У ZUS заповнять і засвідчать формуляри та копії документів, а згодом надішлють їх до Пенсійного фонду України.
- У разі ухвалення рішення про видачу пенсії, кошти переказуватимуться щоквартально на рахунок у польському банку у євро за офіційним курсом НБУ.
Попри все, завжди пам'ятайте, що у вас є можливість у будь-який момент підтримати фінансово своїх близьких за кордоном. Найзручнішим способом для переказу коштів стане сервіс TransferGo – це швидко, зручно та безпечно.