Словаччина продовжила захист до 2025 року: на які нюанси потрібно зважати українцям
Джерело:
TransferGoУпродовж останніх двох років Словаччина прихистила приблизно 400 тисяч українців, які встигли стати другою за чисельністю меншиною у країні. Більшість з тих, хто скористався правом тимчасового захисту, позитивно оцінюють свій досвід переїзду.
Важливо, що у лютому 2024 року Словаччина продовжила дію тимчасового захисту для українців. Тепер вони можуть легально перебувати на території країни щонайменше до 4 березня 2025 року.
Зверніть увагу Робота в ЄС: найкращі країни для працевлаштування українців
Що варто знати українцям, які планують будувати своє життя у Словаччині, розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Які права українцям надає статус тимчасового захисту
Сотні тисяч українців, які мешкають у Словаччині, активно намагаються інтегруватися у місцеве суспільство. Тож продовження тимчасового захисту дасть переселенцям впевненість у своїх планах на майбутнє.
Зокрема, статус тимчасового захисту надає право:
- легально мешкати на території країни;
- офіційно працевлаштовуватися у Словаччині;
- здобувати середню та вищу освіту;
- отримувати медичну допомогу;
- за потреби отримати матеріальну допомогу.
Оновити документ, який надає право на проживання, можна на сайті міністерства внутрішніх справ Словаччини.
Що варто знати українцям, які хочуть будувати життя у Словаччині
Українцям, які прибувають до Словаччини, рекомендують звернутися до центру допомоги. Вони є у більшості міст країни. Зокрема, у столиці Братиславі, а також – у Кошице та Михайлівцях.
Скориставшись правилом тимчасового захисту, українці отримують доступ до ринку праці країни. Люди можуть продовжити будувати кар'єру у своїй сфері або опанувати нову професію. Варто зауважити, що Братислава увійшла до рейтингу міст, де українцям найлегше знайти роботу. При цьому знайти роботу у містах набагато простіше, ніж у сільській місцевості.
Мінімальна зарплата у Словаччині становить 700 євро (станом на 18 березня 2024 року майже 29 622 гривень). Окрім того, при погодинній оплаті праці за 60 робочих хвилин пропонують щонайменше 4 євро.
Українці можуть працевлаштовуватися на:
- повний робочий день;
- неповний робочий день;
- умовах трудової угоди (найчастіше мовиться про сезонні роботи).
Загалом Словаччина пропонує хороші умови праці. Так, максимальний робочий тиждень не перевищує 40 годин. Водночас середній – становить лише 20 – 25 годин.
В ідеалі, щоб отримати вакансію мрії у Словаччині, потрібно володіти словацькою мовою. Однак є й вакансії для людей, які наразі опанували лише англійську. Українцям, які ще не вивчили жодної іноземної мови, теж не варто впадати у відчай. Знайти роботу – можна. Однак варто бути готовими, що варіантів буде менше, а рівень зарплати – нижчим.
Найлегше українцям знайти роботу у Братиславі / Unsplash
Також Словаччина обіцяє позитивні умови навчання для студентів. Система освіти країни – інтегрована в освітній простір Євросоюзу. Отримавши диплом одного з ВНЗ Словаччини, можна шукати роботу й в інших країнах ЄС.
Навчатися в університетах Словаччини мають право усі охочі. Зокрема, абітурієнти можуть претендувати й на бюджетні місця. Головна умова – володіння словацькою мовою на рівні В1 – В2. Також деякі ВНЗ пропонують різноманітні стипендіальні програми.
Окрім того, українці у Словаччині можуть отримувати матеріальну допомогу. Її надають за умови, якщо щомісячний дохід людини (разом зі щомісячним доходом членів її сім'ї) є нижчим, ніж прожитковий мінімум.
Допомога розподіляється таким чином:
- одна людина – 74 євро на місяць;
- людина з дітьми – 140,7 євро;
- пара без дітей – 128,6 євро;
- пара з дітьми – 192,4 євро;
- людина з дітьми (якщо їх – понад 4) – 205,5 євро.
Окрім того, Словаччина надає матеріальну допомогу на проживання людей, які мають тимчасовий захист. Гроші отримують ті, хто надає помешкання. До 31 березня 2024 року передбачена така щоденна компенсація:
- за проживання у квартирах або приватних будинках – 5 євро за людину;
- за проживання у закладах розміщення, не призначених для ведення бізнесу, – 6 євро;
- за проживання у готелях або хостелах – 6 євро.
Наголошують, що невдовзі ця сума може змінитися. Країна й справді прагне допомагати українцям, однак наголошує: робитимуть це з урахуванням фінансової ситуації у самій Словаччині.
Словаччина – країна, яку варто відкрити для себе
Словаччину часто недооцінюють у туристичній сфері. Водночас українцям, які знайшли прихисток на території країни, рекомендують відкрити для себе її must visit локації.
Зокрема, варто побувати у таких містах:
- Братислава;
- Кошице;
- Банська Бистриця;
- Левоча.
Кожне з цих міст має свою багату історію та архітектуру. Окрім того, там можна спокійно гуляти без натовпів туристів. Наразі мандрівники з різних куточків світу лише почали відкривати для себе Словаччину.
Словаччина готова вражати туристів / Unsplash
Також країна славиться своїми гірськолижними і термальними курортами. Ще один бонус для мандрівників – з Братислави можна легко подорожувати до інших столиць ЄС. Зокрема, до Відня. Місцеві гіди розповідають: через те, що ціни на житло в австрійській столиці "кусаються", кмітлива молодь орендує квартири у Братиславі й щодня їздить до Відня на роботу. Зробити це можна навіть корабликом по Дунаю. Дорога займає понад годину.
Словаччина – у Шенгенській зоні. Тому українці, які хочуть відвідати рідних у Словаччині, можуть з легкістю в'їхати на територію країни, скориставшись закордонним паспортом.
Нагадаємо, що матеріально допомогти близьким в Україні можна з будь-якої точки Європи. Міжнародний сервіс TransferGo допоможе зробити це просто, легко та за вигідним курсом. Якщо ж скористатися реферальною програмою "Запроси друга", можна отримати ще й грошові бонуси.