Швейцарія планує перезавантаження ринку праці: які нюанси варто знати українцям
Джерело:
TransferGoЗахистом на території ЄС скористалися вже понад 4,2 мільйона українців. З них понад 60 тисяч перебувають на території Швейцарії. Це – доволі низький показник, особливо на контрасті з Німеччиною та Чехією. Однією з причин, чому українці не надто охоче їдуть до Швейцарії, є мовне питання.
Попри відсутність надмірного ажіотажу, Швейцарія продовжує підтримувати людей, які прибувають у пошуках безпеки, та ініціювати рішення, що полегшать їхню інтеграцію. Наприклад, країна продовжила захист щонайменше до березня 2025 року.
Зверніть увагу Замість Парижа, Венеції та Берліна: які міста ЄС – чудова альтернатива для туристів у 2024
Окрім того, Швейцарія готується ухвалити низку важливих рішень щодо проживання та працевлаштування українців. Що для них зміниться на краще, розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Українці у Швейцарії – головне про статус S
Наразі у Швейцарії зареєстровані понад 60 тисяч українців. Результати опитування свідчать, що лише третина з них планує будувати своє майбутнє на території країни. Окрім того, тисячі людей ще не визначилися, що робити далі. Їхнє рішення залежить, зокрема, від того, які закони ухвалюватиме швейцарська влада.
Одним з найбільших "мінусів" перебування у Швейцарії люди називають складнощі в інтеграції у місцевий ринок праці. Зокрема, через мовне питання. Країна має відразу чотири державні мови: німецьку, французьку, італійську та романшську (останньою розмовляє лише 0,5% місцевих жителів).
Українці, яких війна змусила термінового шукати прихисток, можуть в'їхати на територію Швейцарії навіть без біометричного паспорта. Ще у березні 2022 року країна активувала для громадян України Status S – статус тимчасового захисту. Його надають на рік, а згодом, за потреби, продовжують.
Status S надає українцям право:
- вільно мешкати на території Швейцарії;
- працевлаштовуватися;
- отримувати соціальну допомогу;
- користуватися базовими послугами медичної сфери;
- здобувати освіту у Швейцарії.
Окрім того, людей закликають детальніше ознайомитися з ситуацією на території свого кантона (Швейцарія має їх 26), оскільки правила всередині кожного із них можуть відрізнятися. Наприклад, у деяких регіонах соціальна допомога надається не у грошовій, а у натуральній формі – продуктами та засобами гігієни.
Загалом розмір щомісячної грошової допомоги у Швейцарії становить 1 500 швейцарських франків (понад 64 тисячі гривень). Водночас її нараховують не автоматично. Кожен випадок розглядають в індивідуальному порядку.
Status S дає українцям право вільно пересуватися у межах Шенгенської зони. Поїздки в Україну – не заборонені. Однак, якщо впродовж кварталу перебувати вдома понад 15 днів, Державний секретаріат з питань міграції (SEM) може відкликати тимчасовий захист у Швейцарії.
Також українці можуть відмовитися від Status S за власним бажанням. Для цього потрібно подати відмову у письмовій формі.
Зауважте! Станом на квітень 2024 року у Швейцарії активно обговорюють зміну статусу захисту S на звичайний дозвіл на проживання. Водночас наголошують, що це стосуватиметься лише українців, які мають офіційну роботу у Швейцарії.Швейцарія готується змінити ринок праці для українців
Щоб полегшити працевлаштування для українців, Швейцарія готується ухвалити історичне рішення. Аби більше людей змогли знайти релевантні для себе вакансії, у парламенті вже запропонували замінити складну процедуру отримання дозволу на роботу обов'язковою онлайн-реєстрацією.
На думку місцевої влади, це допоможе українцям зі Status S влаштовуватися на роботу не у примарній перспективі, а тут та зараз. Наразі працевлаштувалися лише 20% людей зі статусом тимчасового захисту. Однією з найбільших проблем для українців є мовне питання.
Ніхто не думав, що війна триватиме так довго. Тому на початку проходження мовних курсів, подальше навчання чи професійна переорієнтація не здавалися необхідними,
– поділився деталями Андрій Лушницький, почесний консул України у Швейцарії.
Зараз Швейцарія має амбітну мету: збільшити показник працевлаштованих українців щонайменше до 40%. Запровадження обов'язкової онлайн-реєстрації є ключовим етапом на шляху до цього результату.
Ринок праці Швейцарії потребує фахівців / Unsplash
На швейцарському ринку праці наразі фіксують дефіцит кадрів. Найбільше вакансій є у таких сферах:
- охорони здоров'я;
- будівельній;
- роздрібної торгівлі;
- готельного бізнесу.
Рейтинг по містах виглядає так:
- Цюрих (понад 55 тисяч вакансій);
- Берн (понад 37 тисяч вакансій);
- Санкт-Галлен (понад 18 тисяч вакансій);
- Люцерн (понад 17 тисяч вакансій).
Прогнозують, що впродовж найближчих років ситуація на ринку праці погіршиться. Зокрема, через демографічне старіння. Очікують, що до 2030 року може бути до 400 000 відкритих вакансій. На роботу охоче братимуть іноземних фахівців.
Цюрих – місто розкоші та брендів / Unsplash
Водночас наразі швейцарський ринок праці не має достатньо ресурсів, аби доносити інформацію про відкриті вакансії до іноземців, які шукають роботу. Найбільше страждають малі та середні підприємства.
Держсекретаріат з питань міграції вже заявив, що працюватиме над тим, аби українці дізнавалися про більшість вакансій. Зокрема, планують залучити соціальні мережі та україномовні ЗМІ.
Кантон Во знайшов власне рішення
Доки влада країни готується врегульовувати ситуацію на державному рівні, креативний кантон Во (франкомовний) знайшов власний шлях. Наразі там працевлаштовано лише 10% українців – це дуже низький показник навіть у контексті Швейцарії.
Ізабель Море – місцева депутатка – зауважила: українці не приховують свого бажання, зрештою, повернутися додому. Тому тепер у кантоні запускають короткострокові програми навчання. Вони займають лише декілька тижнів, й українці вже готові розпочинати роботу.
Наразі у кантоні Во мешкають близько 3 600 українців. Чим займається 2000 з них, місцева влада й гадки не має. Припускають, що ці люди можуть працювати віддалено на українські або світові компанії. Водночас українців запрошують зареєструватися та розповісти детальніше про своє бачення майбутнього у Швейцарії.
Нагадаємо, що матеріально допомогти українцям можна з будь-якої точки Європи. Зокрема, зі Швейцарії. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу з онлайн-переказу коштів TransferGo. Швидко, безпечно та за вигідним курсом. Якщо ж скористатися програмою "Запроси друга", можна отримати ще й грошові бонуси.