Острів, що став новим домом для українців: які умови проживання сьогодні пропонує Ірландія
Джерело:
TransferGoІрландія миттєво відгукнулась, коли українцям знадобилася допомога. Ця країна однією з перших відкрила кордони й надала нашим громадянам комфортні умови проживання. Лише за рік – від початку подій 24 лютого, кількість українців на острові зросла щонайменше у 20 разів.
Цього разу TransferGo розкаже, як зараз живуть українці в Ірландії. Країна пропонує одні з найвищих виплат та гарні умови для життя й адаптації. Тому українці й досі прибувають туди у пошуках тимчасового захисту. Але чи все так безхмарно на Смарагдовому острові – розберемося в матеріалі.
Читайте також Фінансовий портрет Швейцарії: скільки коштує оренда житла, продукти та проїзд в межах країни
Гостинність ірландців
Країна оперативно відреагувала на гуманітарну кризу в нашій країні й скасувала візи для українців вже 25 лютого 2022 року. Зараз тимчасовий захист в Ірландії отримали понад 80 тисяч громадян України. Так їм надали негайний доступ до ринку праці, виплат, житла та іншої соціальної підтримки, включаючи охорону здоров'я та освіту.
Ірландці відчувають солідарність з Україною, адже вони століттями також відстоювали своє право на успішну та вільну державу. Тому у цій країні особливе ставлення до українців та нашої боротьби за незалежність.
За даними опитування організації Ukrainian Action in Ireland, 97% українців у Ірландії почуваються в безпеці. І 90% опитаних заявили, що дуже вдячні ірландцям за притулок.
Українців тут зустрічають прямо в аеропорту Дубліна чи Лімерика. Волонтери допомагають зорієнтуватися та отримати лист-дозвіл ("жовтий лист"), який надає право жити в Ірландії протягом року з можливістю продовження статусу. Після цього потрібно буде звернутися до місцевої соціальної служби Іntreo, щоб оформити необхідні документи та отримати карту для виплат.
Окрім аеропорту, допомогу можна отримати тут:
- Корк – Центр PSC та PPSN міста Корк, Департамент соціального захисту. (Cork City PSC and PPSN Centre, Department of Social Protection, Hanover Street, Cork, T12 PX62).
- Дублін – будівля гільдії, Корк-стріт (Guild Building, Cork Street, Dublin 8, D08 XH90).
- Лімерик – 2-й поверх, Riverstone House (2nd Floor, Riverstone House, 23-27 Henry Street, Limerick City, V94 R7YE).
Дуже важливо, що схема прийому українців в Ірландії вже чудово налагоджена. І труднощів з отриманням документів не виникає.
Нагадаємо, поки що уряд Ірландії офіційно продовжив тимчасовий захист для українців до березня 2024 року.Персональний номер PPSN
Отримати доступ до медицини, освіти та ринку праці допомагає ірландський номер персональних державних послуг – PPSN. Видають його безпосередньо в центрі надання допомоги українцям, що розташований в аеропорту або у місцевому центрі Intreo.
PPSN – це унікальний ідентифікаційний номер із 7 цифр та двох-трьох літер наприкінці. Отримати його обов'язково потрібно кожному дорослому та дитині. Після цього на вашу адресу надішлють пластикову картку PSC (Public Services Card), на якій буде прописаний персональний код та фото. Ця картка буде вважатися основним документом в Ірландії.
Фінансова допомога – одна з найвищих в Європі
Виплати в Ірландії дійсно значні. Це стимулює багатьох українців долати шлях через всю Європу до острова. Українцям тут виплачують ту саму допомогу з безробіття, що й ірландцям. Виплати для українців у країні набагато вищі, ніж, наприклад, для людей з Сирії.
Отже, після оформлення PPSN українці можуть розраховувати на фінансову допомогу. Сума виплат – 206 євро на тиждень (близько 830 євро на місяць) на одного дорослого. Кошти надходять щотижня на місцеве поштове відділення або на банківський рахунок.
Допомога на дитину (до 16 років) в Ірландії становить 140 євро на місяць. Заявка на неї подається автоматично під час отримання номера PPSN.
Труднощі з житлом
Найбільша проблема для Ірландії – розміщення всіх українських шукачів прихистку. Країна ніколи раніше не стикалась із таким напливом переселенців, тому житлова криза дуже потужно накрила острів.
Зараз житла для українців критично бракує. Спершу приїжджі потрапляють до тимчасових центрів, а потім – для них знаходять довготривале житло. Це можуть бути готелі, які спеціально для українців орендує держава, або ж проживання разом з гостинними ірландцями. Де поселити українців вирішують у розподільчому центрі. І це – лотерея, адже можна отримати житло в центрі Дубліна, а можна – на віддаленому острові.
Спершу громадян України заселяли в основному до готелів, які Ірландія знімала на довгий термін. Держава оплачувала кожен четвертий готельний номер по всій країні для розміщення українців. Згодом місця закінчились і уряд почав "розконсервовувати" замкнені приміщення, старі квартири та будинки. А з квітня людей стали потроху виселяти із безплатних готелів і стимулювати орендувати житло самостійно.
Ірландія орендувала готелі для розміщення українців / Фото Максим Безпалов
Для подолання кризи нерухомості уряд Ірландії запровадив низку заходів. Зокрема для осіб, які приймають у себе українців, передбачені виплати 400 євро на місяць, проте цю суму можуть збільшити аж до 800 євро. А для переселенців, які самостійно знімають собі квартиру чи кімнату, вже компенсують до 800 євро на оренду. Попри це, знайти доступне житло в Ірландії дуже непросто.
Ціни на нерухомість у країні помітно зросли. Окрема кімната у спільній квартирі буде коштувати близько 950 євро на місяць, будинок у невеликому віддаленому місті – 1 500 євро, а у столиці – 2 500 євро. "Комуналка" щомісяця обійдеться понад 100 євро.
Українці, які живуть в центрах розміщення та готелях, з цього року повинні самі платити за харчування та послуги прання. По 10 євро на день за дорослого і по 5 євро – за дитину.
Також українців у Ірландії вже почали заселяти до модульних будинків. Перші родини отримали помешкання в ірландському місті Корк. У затишних будинках району Махон розмістили 64 сім’ї.
Таке житло має дві спальні. Будинок оснащений усім необхідним кухонним приладдям та повністю мебльований. Модульне житло призначене для сімей із чотирьох осіб – це був основний критерій відбору претендентів.
Затишні кімнати у модульних будинках у Корку / Фото David Keane (Irish Examiner)
64 будинки у місті Корк стали першими, які звели за програмою будівництва модульного житла для українців. Раніше влада країни планувала ввести в експлуатацію 700 таких будинків ще взимку. Але процес затримався, тому житло добудовують поступово.
Ірландці розповідають, що жити з українцями їм в основному подобається. Часто вони допомагають з домашніми справами або готують їжу для своїх "хостів".
У нас у Кілкі живе тисяча місцевих, а торік до готелю привезли триста українців. На вулицях стало жвавіше. До мене прийшли дві українки та запропонували угоду: я дозволив їм користуватися моєю кухнею, а тепер безкоштовно їм українські страви. Тому я — найщасливіша людина в Кілкі,
– розповідає ірландець Джеймі.
Проблеми з розміщенням спонукають Ірландію до доволі оригінальних рішень з житлом. Як можливі варіанти розглядають навіть плавучі готелі та кінні центри.
Очікується, що протягом 2023 року житлова криза в Ірландії досягне величезних масштабів. На думку експертів, масові виселення можуть стати додатковим тягарем для екстрених служб.
Чи правда, що Ірландія готова платити українцям за повернення додому?
Дійсно, уряд Ірландії розглядає варіанти фінансового заохочення для тих, хто готовий повернутися. Для багатьох українців повернення додому може бути непростим: як економічно, так і психологічно. Тому влада країни розмірковує, як можна мотивувати наших громадян покинути Ірландію.
Одне з можливих рішень – продовжити фінансову підтримку українців після добровільного повернення додому. Та поки такий варіант існує лише на рівні ідеї.
Робота в Ірландії
Тимчасовий захист дає не лише право на виплати, а й відкриває українцям доступ до ринку праці на рівні громадян ЄС. Та щоб піти на роботу, знадобиться базова англійська.
Сувора правда в тому, що українцям не часто вдається знайти високооплачувану роботу в Ірландії. Зазвичай вони працюють на рівні, який не дотягує до їхньої професійної кваліфікації. Мінімальна годинна ставка для працівників у цій країні – 10,5 євро за годину.
Українці здебільшого влаштовуються прибиральниками в готелях або на помічні роботи в супермаркет. Вакансії для тих, хто хоче працювати, є завжди. Все залежить від бажання та мотивації.
Ті, хто хочуть, завжди можуть знайти роботу, навіть без суперзнань англійської. Легко влаштуватися у готель — якщо вмієш готувати, тебе візьмуть на роботу навіть без спеціальної освіти. Також можна мити посуд, працювати офіціантом, але для цього потрібен кращий рівень мови,
— розповідає українка Наталія, яка переїхала до ірландського містечка Кілларні.
Шукати вакансії можна через Іntreo (соціальну службу, де отримують картку PSC). Тут підкажуть роботу, яка підходить для вашої кваліфікації, навичок та віку. Найбільше Ірландія потребує будівельників та програмістів.
Варіанти по роботі можуть підказати в Іntreo / Фото Irish Examiner
Знайти роботу самостійно можна на таких сайтах:
Зауважимо, що після влаштування на роботу втрачаються державні виплати. Здебільшого українцям в Ірландії вдається заробляти по 350 – 500 євро на тиждень. Але вони шукають роботу не тільки заради заробітку, а й для того, щоб чимось займатися, реалізуватися та розширювати свої соціальні контакти.
Освіта та медичне страхування
Діти з України можуть безперешкодно навчатись в ірландській школі одразу після прибуття до країни. Навчання повністю безкоштовне. Крім того, від школи учень отримує форму та підручники. Дітей тут віддають на навчання у 4 – 5 років.
Дитячі садочки в Ірландії приватні та платні. Година перебування малюка коштує близько 12 євро. Але можна подати заявку на державну програму ECCE, яка компенсує садочку три години на день.
А ще країна надає українським біженцям безплатне навчання на курсах та стипендію. Програма Post Leaving Certificate Courses відкрита на 2022/2023 рік для всіх українців, які хочуть отримати доступ до курсів сертифікації. Дисципліни різні: лісове та сільське господарство, рибальство, ветеринарна освіта та інші. Після завершення навчання українцям обіцяють допомогти з роботою. Також для студентів передбачена стипендія – 6 115 євро за рік.
Курсів з англійської мови в Ірландії безліч. Країна мотивує біженців активніше вивчати мову, щоб швидше інтегрувати їх у ринок праці.
Медицина для українців безкоштовна, проте чекати прийому фахівця можна місяцями. У приймальному відділенні часом сидять по кілька годин, чекаючи лікаря, навіть з травмами. Виклик швидкої – 130 євро.
У віддалених містах подекуди немає фахівців, тому до травматолога чи, приміром, гінеколога доводиться їздити до сусіднього міста. Якщо ви захворіли, необхідно записатись до сімейного лікаря (GP). Якщо у вас немає медичної картки (яка оформлюється разом із тимчасовим захистом), то вартість прийому складе 50 – 60 євро.
Українці загалом задоволені своїм життям в Ірландії. Країна дуже сильно підтримує наших громадян, а влада робить все можливе, щоб впоратися з напливом переселенців. Віддалений острів став новим домом для десятків тисяч тих, хто не може повернутися у свої рідні міста. І, за даними опитування Ukrainian Action, 41% з них планують залишитися в Ірландії назавжди.
Отже, Ірландія стала затишним прихистком для багатьох українців. А якщо треба надіслати кошти з-за кордону в Україну, можна скористатись міжнародним сервісом TransferGo. Компанія має вже 6 мільйонів задоволених клієнтів. Також тут діє реферальна програма "Запроси друга", завдяки якій можна отримати бонуси!