Важливий крок у майбутнє: як отримати дозвіл на довгострокове перебування в Чехії

29 липня 2024, 17:32
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

За даними Євростату, Чехія – одна з трьох країн ЄС, які прийняли найбільшу кількість українців. Тепер країна вирішила зробити сміливий крок назустріч їхньому майбутньому й почати видавати дозволи на довгострокове перебування.

Загалом на території ЄС перебувають понад 4 мільйони українців. Понад 350 тисяч з них будують своє життя на території Чехії. Дружня країна намагається створити комфортні умови для наших громадян.

Зверніть увагу Оренда квартири в Естонії, Литві та Латвії: які особливості місцевого ринку житла врахувати

Левова частка українців на території Чехії користувалися тимчасовим захистом. Однак вже з 2025 року їм планують видавати дозволи на довгострокове перебування (ZDP). Міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo вже розібрався, що варто знати, аби їх отримати.

Головне про довгострокове перебування у Чехії

Чехія – задоволена тим, як українці інтегруються у її життя. Найбільше наших громадян перебувають у таких містах: Прага, Брно, Острава. Там легше знайти роботу, аніж у маленьких містечках та селах. Українці освоюють нові професії та стають потужними гравцями на чеському ринку праці.

Щоб люди могли впевненіше будувати своє майбутнє, у Чехії готові видавати їм спеціальні дозволи на довгострокове перебування. Ініціатива належить чеському МВС. Її реалізовуватимуть на тлі того, що Рада ЄС вже продовжила тимчасовий захист українців до 2026 року.

До слова, у більшості країн ЄС, які наразі не готові до нових кроків, українці упродовж наступних років продовжать користуватися тимчасовим захистом. Також дозвіл на довгострокове перебування не означає, що тимчасовий захист скасують у Чехії. Він залишатиметься чинним для людей, які не хочуть або не можуть отримати інший статус.

Дозвіл на довгострокове проживання у Чехії надає такі права:

  • вільно перебувати на території країни до 5 років;
  • отримати необмежений доступ до місцевого ринку праці;
  • здобувати освіту;
  • користуватися комерційним страхуванням;
  • зареєструвати на себе автомобіль або інший транспортний засіб.

Окрім того, будуть й інші бонуси. Зокрема, мовиться про можливість уникати тривалого адаптаційно-інтеграційного курсу, який у Чехії традиційно проводять для іноземців.

Також людина, яка отримає новий статус, зможе подати заявку на дозвіл перебування з метою:

  • спільного проживання сім’ї;
  • навчання;
  • науково-дослідної роботи.


Чехія стала країною можливостей для українців / Unsplash

Довгострокове перебування анулює допомогу від Чехії

Варто зауважити, що дозвіл на довгострокове перебування видаватимуть не всім охочим. Щоб отримати його, потрібно відповідати низці вимог. Зокрема, здобути на території Чехії економічну незалежність й не користуватися соціальними виплатами від держави.

Якщо українець або українка отримує дозвіл на довгострокове перебування, то автоматично втрачає право на:

  • допомогу з помешканням;
  • допомогу по догляду за дитиною;
  • соціальні виплати (зокрема, на дітей).

Для людей, які не готові самостійно забезпечувати себе та хочуть продовжувати отримувати допомогу від Чехії, наразі нічого не змінюватиметься. Вони перебуватимуть у статусі тимчасового захисту, який передбачає різноманітну підтримку від держави.

Як отримати новий статус

Щоб отримати дозвіл на довгострокове перебування, потрібно відповідати таким вимогам:
перебувати у Чехії понад 2 роки у статусі тимчасового захисту;

  • довести власну економічну незалежність;
  • підтвердити свою несудимість;
  • довести, що немає заборгованості за медичне страхування;
  • наявність орендованого помешкання;
  • мати чинний закордонний паспорт.

Заявку на ZDP, вочевидь, можна буде подати вже з 2025 року. Про свої наміри варто вказати під час онлайн-реєстрації для продовження тимчасового захисту. Тоді кандидатуру додадуть до непублічного списку очікування. Важливо, що жодних додаткових документів готувати не доведеться. Перевіркою займатиметься МВС Чехії. Всі дані братимуть з державного реєстру.

Зверніть увагу! Якщо українець або українка подадуть заявку, однак не відповідатимуть якійсь з вимог, вони матимуть рік, аби виправити ситуацію й подати повторну заявку.

За ZDP доведеться платити: кожна карта коштуватиме 2500 чеських крон (понад 4200 тисяч гривень). Для людей віком до 15 років передбачена знижка – 1000 чеських крон (близько 1700 гривень).

Варто зауважити, що українці дуже позитивно зустріли ініціативу про надання дозволу на довгострокове перебування. Навіть ті, хто планують повернутися додому, зауважують, що це дає більше впевненості у завтрашньому дні й дозволяє будувати довгострокові плани.

Нагадаємо, що допомогти рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи. Зокрема, з Чеської Республіки. Міжнародний сервіс TransferGo зробить цю процедуру простою, зручною і вигідною. А якщо скористатися реферальною програмою "‎Запроси друга", можна отримати ще й приємні грошові бонуси.