Чехія змінила умови для українців: що потрібно знати про тимчасовий захист у 2024 році

29 січня 2024, 14:50
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Чеська Республіка – одна із трьох європейських країн, які прийняли найбільшу кількість українців. Держава поступово коригує програму підтримки та періодично вносить зміни до закону Lex Ukrajina. Головна мета на 2024 рік – простимулювати інтеграцію українців.

Про головні зміни до чеського законодавства, які варто врахувати українським громадянам, розкаже міжнародний сервіс TransferGo. Нові правила стосуються як тих, хто вирішив залишатися в Чехії, так і тих, хто планує найближчим часом повернутися додому.

Читайте також Вища освіта в Чехії: на що варто звернути увагу українським абітурієнтам

Скільки триватиме тимчасовий захист

Чехія продовжила тимчасовий захист для українців до березня 2025 року. Автоматично пролонгується доступ до державного медичного страхування, ринку праці та навчання у школах.

Оформити документи українцям можна всього лише у два етапи. Спершу слід пройти електронну реєстрацію, яка дозволить залишитися в країні до 30 вересня 2024 року. На наступному етапі переселенцям потрібно з'явитися до департаменту МВС і на місці вклеїти нову візову наклейку. Тоді тимчасовий захист буде продовжено до 31 березня 2025 року.

Важливо! У цьому році запроваджується нова вимога: довідка про проживання з офіційно завіреним підписом власника або орендодавця. Тих, хто мешкає у державному гуманітарному житлі, це не стосується.

Також чеська влада ухвалила поправку, що тимчасовий захист не продовжуватиметься для тих громадян України, яким присудили депортацію.

Безплатне житло тільки на 3 місяці

Найбільш відчутні зміни стосуються безкоштовного проживання. Згідно з новими поправками, українці зможуть проживати в державному гуманітарному житлі тільки 90 днів. Далі – кожен повинен шукати собі помешкання і самостійно платити за оренду.

Ця норма набере чинності з 1 вересня 2024 року. Нововведення стосуватиметься всіх без виключення українців, навіть тих, хто належить до вразливих категорій.

Виплати на житло зростуть, але не для всіх

Після того, як термін перебування у безкоштовному житлі закінчується, українці мають знайти собі квартиру і самостійно оплачувати оренду.

Переселенці, які належать до вразливих категорій, почнуть отримувати підвищені компенсації на проживання. Які це будуть суми, залежатиме від розрахункової вартості житла:

  • Якщо житло зареєстроване – на одну особу передбачено по 6 000 крон (10 200 гривень);
  • Якщо житло не зареєстроване – на одну особу передбачено по 4 800 крон (8 200 гривень).

До цього часу виплати були меншими вдвічі – по 3 000 та 2 400 крон відповідно.

Але обов'язковою умовою для отримання такої допомоги є наявність підписаного юридичного документа – договору оренди.

Виплати на житло збільшать тільки для вразливих категорій / Фото Shutterstock

Допомога для тих, хто вирішив повернутися

Українцям, які вирішать виїхати з Чехії, надаватимуть фінансову підтримку на добровільне повернення додому.

Ми хочемо запропонувати допомогу тим, хто, попри війну, хоче повернутися додому, наприклад, через сімейні обставини,
– заявляв міністр внутрішніх справ Віт Ракушан, коли до закону вносили відповідну поправку.

Така допомога покриватиме оплату витрат для тих, хто запланував повернення для України. Наприклад, вона може покрити оплату житла перед від'їздом або вартість квитків додому. Також Чехія планує взяти на себе витрати на юридичні консультації при поверненні переселенців.

Максимальну суму такої підтримки в майбутньому визначить уряд. Але вже відомо деякі деталі про допомогу на повернення:

  • її можна буде отримати тільки один раз;
  • термін подачі заявки – не пізніше трьох місяців з дня припинення захисту;
  • допомога поширюватиметься і на українців, які отримали захист у Чехії після 2014 року.

Якщо українці з часом захочуть отримати довготривалу візу в Чехії, то половину зазначеної допомоги доведеться повернути.

Переселенці зможуть отримати допомогу при поверненні / Фото Shutterstock

Інші зміни у Чехії у 2024 році

З 1 січня реєстрація автівок на українських номерах стала обов'язковою. Якщо українці не оформлять реєстрацію авто у спеціальному реєстрі до кінця року, то це вважатиметься правопорушенням. За таке можуть нарахувати чималий штраф.

З вересня 2024 року більше не будуть оголошувати окремі дати зарахування до дитсадків та шкіл для українських дітей. Також у Чехії припиняють створення для них спеціальних класів. Школи матимуть дозвіл змінювати програму навчання лише для українських дітей, які проживають в країні менше одного року. Ці зміни покликані більше інтегрувати дітей з України у чеську систему навчання.

Безплатну нострифікацію диплома дозволять зробити тільки тим українцям, які оформили тимчасовий захист менш як 12 місяців тому. Решті слід буде сплатити за цю послугу 3 000 крон (5 100 гривень).

Чехія налаштована на те, щоб українські переселенці брали участь у економічному житті країни. До речі, вони вже зробили значний внесок у чеську економіку, адже більшість українців влаштувалися на роботу і справно платять податки.

Нагадаємо, українці, які проживають за кордоном та хочуть матеріально підтримати своїх рідних в Україні, можуть зробити це за допомогою TransferGo. Зручний міжнародний сервіс пропонує надійні перекази за вигідним курсом. Також для клієнтів доступна програма "‎Запроси друга", з якою можна отримувати грошові бонуси.