Фінансовий портрет Швейцарії: скільки коштує оренда житла, продукти та проїзд в межах країни
Джерело:
TransferGoГори, шоколад, банки та годинники – це все про невелику, але дуже відому європейську країну Швейцарію. Також тут стабільні економіка та політична ситуація, гідні зарплати та високий рівень життя.
Сервіс TransferGo пропонує подивитись на життя у Швейцарії через призму цифр, а саме скільки коштує орендувати житло та скупитися у магазині, а також до чого треба бути готовим тим, хто хоче переїхати сюди жити.
Читайте також Три найдоступніші країни ЄС для проживання: яка вартість життя в Європі
Оренда житла у Швейцарії
Більш ніж половина мешканців Швейцарії живуть в орендованих квартирах, тому попит на житло тут доволі високий. Ціна оренди залежить від декількох факторів:
- регіону країни;
- площі та густоти населення міста;
- району населеного пункту (центр або околиці);
- віку та статусу будинку;
- площі квартири тощо.
Наприклад, на околиці Цюриху можна знайти маленьку однокімнатну квартиру до 20 квадратних метрів від 1 000 євро. За житло в центрі великого міста треба буде заплатити у 2 рази більше. В невеликому місті таку ж квартиру пропонують за 600 євро.
Ознайомитися із пропозиціями оренди житла можна на сайтах:
Квартири здаються в оренду без меблів, у кращому випадку буде облаштована кухня. Тож треба ще буде придбати як мінімум найнеобхідніше: шафи, ліжко, стільці, посуд та інше. По закінченню строку оренди орендар повинен повернути житло до первинного вигляду, тобто вивезти всі придбані меблі за свій власний рахунок.
Також треба бути готовим внести передоплату за 3 місяці. Для цього необхідно відкрити спеціальний рахунок у банку. Ці кошти будуть заблоковані на рахунку, поки орендодавець не повідомить про виїзд орендатора з квартири.
Орендарі житла повинні дотримуватись "правил тиші". У Швейцарії встановлено такий час для відпочинку:
- з понеділка по суботу з 12:00 до 13:00 та з 20:00 – 22:00 до 6:00 – 7:00 (в залежності від кантону або муніципалітету);
- неділя та святкові дні – цілий день.
В цей час заборонено робити те, що може заважати сусідам. Наприклад, не можна робити ремонтні роботи, слухати гучну музику, влаштовувати вечірки, пилососити, вночі приймати душ та навіть ходити на високих підборах.
Оплата комунальних послуг
Комунальні послуги становлять 200 – 250 євро на місяць. Інколи вартість комуналки входить до суми оренди, але частіше орендатори сплачують за електроенергію, воду, газ та вивіз сміття самостійно.
Щодо вивозу побутового сміття – то на цьому моменті треба зупинитися окремо. Швейцарія має один з найвищих у світі показників перероблення відходів. Тому багато уваги приділяється сортуванню сміття. В різних кантонах (регіонах) та муніципалітетах країни правила можуть трохи відрізнятися, тому варто уважно ознайомитися з ними при поселенні.
Знайти пункти прийому різних видів сміття можна на сайті recycling-map.ch. Треба пам’ятати, що за порушення правил утилізації побутових відходів можуть накласти штраф від декількох сотень до декількох тисяч євро.
Сміття, яке не можна переробити, потрібно викидати у спеціальних мішках. Їх можна придбати в магазинах. Якщо використати звичайний пакет, то його просто не заберуть, ще й можуть оштрафувати.
Урни для сортування сміття / Фото Swissinfo
Скільки коштують продукти у Швейцарії?
У Швейцарії продукти високої якості. Звісно, коштують вони не дешево. В країні працюють декілька великих торгових мереж. Дуже популярні серед швейцарців Migros та Coop. Але в супермаркетах Lidl та Aldi ціни на порядок дешевше. Ціни на популярні продукти стартують з такого рівня:
- хліб – від 1,4 євро;
- молоко – від 1,6 євро;
- сир – від 13 євро за кілограм;
- курка – від 8 євро за кілограм;
- яловичина – від 40 євро за кілограм;
- огірки – 1,8 євро за штуку;
- помідори від 3,5 євро за кілограм.
Як і в багатьох країнах Європи, у неділю магазини не працюють.
Особливості життя у Швейцарії: громадський транспорт
Система громадського транспорту в країні розвинена і зручна. Навіть у віддалені гірські райони можна дістатися поїздом або автобусом.
Швейцарська залізнична мережа – одна з найдовших в Європі. Комфортні потяги рухаються точно за графіком. Вартість квитка з Берна до Цюриха (тривалість поїздки близько години) коштує від 15 євро.
У великих містах курсують регіональні потяги, автобуси та трамваї. Поїздка по місту обійдеться від 2,5 євро в залежності від маршруту та зон, що він охоплює.
Аби зекономити на проїзді, можна купити довгостроковий проїзний квиток. Існує багато різних варіантів проїзних в залежності від регіону, терміну дії, зон, віку пасажира та інших нюансів.
Треба враховувати, що вночі з 01:00 до 05:00 громадський транспорт не працює – ні потяги, ні автобуси, ні літаки. Якщо треба терміново кудись їхати, можна викликати таксі.
Трамвай у Цюриху / Фото Pexels
Для власників авто будуть цікаві середні цінники на паливо:
- бензин – 1,9 євро;
- дизель – 2,1 євро;
- газ – 1,2 євро.
Цікаве про Швейцарію
У країні дуже якісний мобільний інтернет, попри те, що більш ніж половину території Швейцарії займають гори. Крім того, в автобусах найбільшої мережі Postbuses доступний безкоштовний WiFi.
У Швейцарії корови – майже священні тварини. Швейцарці піклуються про них та постійно працюють над покращенням умов їх вирощування. Швейцарські корови вільно пасуться на альпійських схилах з соковитою травою. А у зимовий період їх годують тільки екологічно чистим кормом. Все це потрібно, аби отримувати якісне молоко, з якого роблять різні продукти, у тому числі сири.
Щасливі корови Швейцарії / Фото Unsplash
А видів сирів у Швейцарії більш ніж півтори сотні. Тому природно, що найвідоміша національна страва в цій країні – фондю. Для його приготування суміш твердих сирів плавлять та змішують із вином та приправами. Куштують фондю, занурюючи у сирну суміш підсушений хліб. Страва настільки популярна, що майже кожна швейцарська сім'я має в хаті какелон – спеціальний посуд для приготування фондю.
Жителі Швейцарії дуже ввічливі, спокійні, дотримуються правил та порядку. Хтось може подумати, що вони трохи жадібні, але це скоріш раціональність у витрачанні грошей. Для них більш важлива якість на противагу кількості.
Тепер ви знаєте багато про життя у Швейцарії та скільки воно коштує. Також в нашому блозі читайте статтю про особливості перебування у Франції.
А якщо вам треба переказати кошти з Європи в Україну – спробуйте сервіс TransferGo. Грошові перекази доступні в будь-який день тижня та у будь-який час. А реферальна програма TransferGo "Запроси друга" надає можливість отримати додаткові грошові бонуси.