Що треба знати випускникам 8 класу в Польщі: основні нюанси
Джерело:
TransferGoЧерез кілька тижнів в Польщі завершиться поточний навчальний рік. Це означає, що перед восьмикласниками постане питання – в якому навчальному закладі здобути середню освіту?
Навчання у польських початкових школах розпочинається із семирічного віку та завершується восьмим класом. Далі учні можуть здобувати освіту в загальноосвітньому навчальному закладі, вступити до технікуму або до галузевої школи. Сервіс TransferGo допоможе розібратися, яка між ними різниця та що потрібно, щоб вступити в обраний навчальний заклад.
Цікаво Як поляки й українці ставляться до сім'ї, грошей і роботи: спільні та відмінні риси двох народів
Варіанти середньої освіти в Польщі
Система освіти Польщі складається з кількох ступенів. Спочатку дитина йде до дитячого садочка. Потім навчається 8 років у початковій школі. Навчання у 8-му класі завершується "іспитом восьмикласника", який зазвичай відбувається у кінці травня. Екзамен має форму тестування з кількох предметів: польська та іноземна мова, математика та один предмет на вибір.
Тоді ж, у травні, розпочинається вступна кампанія в навчальних закладах середньої ланки освіти. Навчання в Польщі після 8 класу можна продовжити в таких установах:
- загальноосвітні ліцеї (Liceum ogólnokształcące) – 4 роки навчання;
- технікуми (Technikum) – 5 років навчання;
- галузеві школи (Szkoły branżowe) І-го ступеня – 3 роки навчання.
Різниця між закладами не тільки у кількості років навчання, а й у тому, чи отримає учень атестат зрілості (атестат про повну середню освіту) та диплом про отримання професії.
Більше інформації про загальну середню освіту в Польщі ви знайдете за посиланням.Загальноосвітні ліцеї
Польський ліцей – це аналог української старшої школи. Головна ціль – отримання повної загальної середньої освіти. По завершенню навчання учні складають матуру (в Україні відоме як ЗНО), й отримують атестат зрілості. Зазвичай в ліцей йдуть діти, які планують далі навчатися у вищих навчальних закладах.
Технікуми
Ця установа є по суті професійно-технічним навчальним закладом, де студент отримує не тільки повну загальну освіту, тобто атестат зрілості, але й диплом про отримання професії. За бажанням, після технікуму теж можна вступити в університет.
Галузеві школи
Галузеві школи – це навчальні заклади, які дають базову професійну освіту. Вони бувають І-го та ІІ-го ступенів. Після 8-го класу дитина може навчатись в галузевій школі І-го ступеня. Впродовж трьох років студент здобуває професійну освіту. Загальноосвітні предмети вивчаються, при цьому учні не складають матуру. Водночас вони не отримують атестат зрілості та не можуть вступити до вищих навчальних закладів.
Для того, щоб все ж отримати документ про повну середню освіту, учні повинні поступити в галузеву школу ІІ-го ступеня. Навчання тут триває 2 роки.
Важливо! Відомі багатьом поліцеальні школи не входять у систему середньої освіти Польщі. Вони дають змогу отримати профільну професійну освіту на базі повної загальної.Як вступити в ліцей, технікум або галузеву школу
Графік вступної кампанії до середніх навчальних закладів встановлюється в кожному воєводстві окремо, але зазвичай стартує у травні. На цій сторінці ви можете знайти сайти управлінь освіти кожного регіону Польщі. Або можна скористатися пошуком в Інтернеті та ввести фразу "rekrutacja do szkół ponadpodstawowych".
Зверніть увагу Оформлення карти побиту в Польщі: що варто знати про цю процедуру
Учень може подати заяву на вступ не більше ніж в 3 школи. Процес вступу в навчальний заклад складається з наступних етапів:
- подача заявки (зазвичай в онлайн режимі, але слід уточнити в навчальному закладі);
- доповнення заяви свідоцтвом про закінчення початкової школи;
- доповнення заяви результатами іспиту восьмикласника (у 2023 році учні отримають результати 6 липня);
- оголошення приймальною комісією списку учнів, які пройшли відбір.
Як вступити в ліцей, технікум або галузеву школу / Фото UnSplash
Відбір учнів відбувається шляхом оцінювання кожного кандидата за загальною системою. На навчання зараховуються абітурієнти, які набрали найбільшу кількість балів. 200 балів – це максимум, який можна отримати, з них:
- 100 – за результатами іспиту восьмикласника,
- 100 – за оцінки та відзнаки по завершенню навчання в початковій школі.
Прохідний поріг у кожній школі встановлюється щороку новий в залежності від кількості місць та абітурієнтів. Якщо учень не пройшов відбір в жодній з обраних шкіл, він може взяти участь у додатковому наборі, який проводять навчальні заклади за наявності вільних місць.
З реєстром шкіл і навчальних закладів можна ознайомитися за цим посиланням, а на цьому сайті є можливість подивитись прогноз попиту на ту чи іншу професію в Польщі. Так вам буде легше визначитися із майбутньою спеціальністю.
Тепер ви знаєте все важливе про навчання в Польщі після 8 класу. Очевидно, діти ваших рідних та близьких навчаються в Україні, тож можете трохи підтримати їх фінансово з-за кордону. У цьому допоможе сервіс TransferGo, який пропонує найпростіший та найшвидший спосіб переказу коштів з Польщі в Україну.