У Польщі на своєму авто: важливі нюанси, які слід знати українським водіям
Машини на українських номерах у Польщі ніколи не були рідкістю. А після початку війни їхня кількість збільшилася, оскільки деякі українці приїхали на особистих автомобілях. Тож як бути українським водіям в сусідній країні?
Чи потрібно реєструвати українську машину? Чи дійсні українські права на території Польщі сьогодні? З цими та іншими моментами, які найбільше цікавлять автолюбителів з України, допоміг розібратися сервіс TransferGo.
Варте уваги Нині модно бути здоровим: історія юної українки, яка заснувала мережу салонів масажу в Варшаві
Чи потрібно реєструвати у Польщі автомобіль на українських номерах
Згідно із законодавством ЄС, при тимчасовому переїзді (на строк до 6 місяців) до іншої країни нема потреби реєструвати свій автомобіль або сплачувати будь-які податки. Якщо ж ви приїхали на триваліший термін або ж на постійне місце проживання, то тоді уже слід перереєструвати автівку.
Щодо Польщі, то на практиці українці роками їздять автомобілями на українських номерах польськими дорогами. Головне – мати при собі документ, що підтверджує право користування транспортним засобом.
При перетині кордону на машині слід мати страховий поліс Green Card / Фото luxtimes
Чи потрібно страхувати авто
Польським законодавством передбачено, що всі автомобілі обов'язково мають бути застраховані. Тому, плануючи поїздку до Польщі, необхідно в Україні придбати Зелену Карту (Green Card). Простими словами, Зелена Карта – страховка, що діє на території понад 40 країн Європи та Азії.
Якщо термін дії Зеленої Карти закінчився, а ви з автомобілем перебуваєте на території Польщі, обов'язково потрібно придбати нову страховку (Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej). Для машин на закордонній реєстрації польські страхові компанії пропонують поліс OC Graniczna. Вартість становить приблизно 75 злотих на місяць. Щоб придбати страховку, потрібно пред'явити закордонний паспорт, техпаспорт на авто, а також вказати польський номер телефону та адресу в Польщі.
За відсутність страховки передбачено великі штрафи. Розмір штрафу залежить від кількості днів прострочення страхового поліса. Наприклад, якщо ви їздите на незастрахованій машині від 1 до 3 днів – штраф 1200 злотих. А за відсутність поліса понад 14 днів доведеться заплатити 6020 злотих – це максимальна сума.
Страховка авто на українських номерах в Польщі коштує близько 75 злотих на місяць / Фото unsplash
Чи потрібно міняти права водія
Відповідно до вимог польського законодавства, іноземець, який перебуває на території Польщі понад 185 днів, зобов'язаний поміняти національні права водія на польські. Слід зазначити, що часто українці навіть після пів року проживання в країні не змінюють українське посвідчення водія. Однак треба розуміти, що у разі ДТП страхова компанія може відмовити у компенсації через недійсний документ!
Щоб замінити українське посвідчення водія на польське, потрібно звернутися в ужонд за місцем проживання та мати при собі такі документи:
- заяву на обмін посвідчення водія (завантажити тут);
- фото 35 на 45 мм;
- посвідчення особи (закордонний паспорт);
- копія документа, що підтверджує право на законне перебування на території Польщі (віза, карта побуту тощо);
- прописка (якщо прописка відсутня, необхідно уточнити в ужонді, який документ надати);
- українське посвідчення водія та його копія (якщо в посвідченні немає транслітерації латиницею, доведеться зробити присяжний переклад);
- квитанція про сплату зборів (близько 100,5 злотих).
Термін виготовлення посвідчення водія – офіційно до одного місяця. Але через те, що при перевірці українських прав польські чиновники подають запит в Україну, на практиці процес може затягтися на два і більше місяці. При заміні прав водія на польське українське посвідчення необхідно здати в ужонд.
Коли права будуть готові, має прийти SMS-повідомлення. Перевірити готовність документа можна на сайті info-car.pl. На час очікування іноземцю видається "тимчасові права" – документ, що підтверджує факт подання прав на заміну.
Відповідно до Закону Республіки Польща від 12.03.2022, громадяни України, які приїхали після початку війни та отримали PESEL з позначкою UKR, можуть не змінювати свої посвідчення водія на польські до кінця 2022 року. Також продовжено термін дії прострочених прав водія до кінця поточного року.
Важливо! 29 червня 2022 року Україна та Євросоюз підписали угоду про лібералізацію автоперевезень, відому як "транспортний безвіз". У зв'язку з цим, можливо, найближчими місяцями вимога про заміну прав після 6 місяців перебування в Польщі буде скасована. Однак якщо права старого зразка, а не у вигляді пластикової картки, то міняти їх, швидше за все, все ж таки доведеться.