Поліцеальні школи в Польщі: чим вони відрізняються від українських

26 травня 2023, 14:45
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Польські поліцеальні школи добре відомі іноземцям. Багато резидентів інших країн розпочинали свій шлях саме з навчання в такому освітньому закладі.

Сьогодні міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo докладніше розповість про поліцеальні школи в Польщі та як розпочати там навчання.

Читайте також Літній відпочинок з дітьми у Польщі: добірка локацій, які вразять і батьків

Що таке поліцеальна школа?

Szkoła policealna дослівно перекладається як "післяліцейна школа". Саме в назві відображена суть навчання – після ліцею, а ліцей у Польщі – це остання ланка здобуття повної середньої освіти. Тобто поліцеальна школа – це навчальний заклад, доступний всім, хто має повну середню освіту, зокрема й іноземцям.

Поліцеальні школи схожі на українські професійні училища. Але різниця в тому, що навчальна програма поліцеальної школи містить тільки предмети, які стосуються обраної спеціальності. Ще одна особливість – більшість часу приділяється практиці, а не теорії.

У Польщі працюють як державні, так і приватні поліцеальні школи. Навчання зазвичай безкоштовне, проте у приватних школах може бути і на платній основі. Слід врахувати, що навіть при здобуванні освіти у державній поліцеальній школі зі студентів можуть стягувати вступний збір, гарантійні внески або страхування. Наявність цих додаткових оплат залежить від правил кожного окремого закладу освіти.

Важливо! Іноземець може подавати документи на візу і карту побиту на підставі навчання в поліцеальній школі. Але треба звернути увагу на кількість навчальних годин. Законодавчо не встановлена мінімальна цифра, але вона повинна бути достатня, аби довести необхідність перебування у Польщі більш ніж 90 днів. Також варто пам'ятати, що необхідно підтвердити наявність коштів на банківському рахунку на період навчання.

Особливості поліцеальних шкіл / Фото UnSplash

Як проходить навчання в поліцеальних школах Польщі

В залежності від обраної спеціальності навчання може тривати від 1 до 2,5 років. Форма  здобуття освіти – очна, вечірня чи заочна. По закінченню навчання студенти складають іспит та отримують диплом, який визнається у країнах ЄС. Аби бути впевненим, що обрана школа видає документи про освіту державного зразка, треба перевірити її наявність у Реєстрі навчальних закладів Польщі. Зробити це можна за посиланням.

Навчання в поліцеальній школі проходить польською мовою. При вступі знання мови не перевіряється. Але бажано мати хоча б початковий рівень, аби розуміти навчальний матеріал. Також багато шкіл пропонують відвідувати мовні курси, аби удосконалити чи підвищити знання польської мови.

Напрямки навчання в школах дуже різні:

  • адміністратор;
  • працівник архіву;
  • масажист;
  • косметолог;
  • асистент стоматолога;
  • медичний опікун;
  • флорист;
  • дизайнер інтер'єрів;
  • технік безпеки та гігієни праці;
  • бухгалтер тощо.

Заняття в навчальному закладі треба відвідувати та намагатись не пропускати без поважних причин. Деякі школи встановлюють максимальну кількість годин, які можна пропустити без відрахування зі школи. В інших закладах можуть встановлювати штрафи за прогули.

Зверніть увагу НМТ 2023 у Польщі: де українським випускникам можна буде скласти іспит

Найвідповідальніше до занять треба ставитись тим, хто має, наприклад, візу на основі навчання в поліцеальній школі. Заклад може повідомити відповідні установи про відсутність студента на заняттях, у зв'язку з чим можливе закриття візи та навіть депортація із забороною в'їзду в країни Шенгенської зони.

По закінченню навчання в поліцеальній школі учень отримує диплом та свідоцтво про навчання (świadectwo ukończenia szkoły policealnej). Саме ці документи надають право працювати в Польщі без додаткових дозволів на роботу. Також свідоцтво про навчання можна використовувати як сертифікат знання польської мови, якщо людина планує подаватися на резидента ЄС або на польське громадянство.

Як вступити до поліцеальної школи

Студентом поліцеальної школи може стати будь-хто, кому виповнилось 18 років та хто має повну середню освіту. Вступні екзамени у більшості випадків відсутні. Набір на навчання проходить двічі на рік – навесні та восени.

Як вступити до поліцеальної школи у Польщі / Фото UnSplash

Зазвичай, аби записатись на навчання, треба відвідати школу особисто. Але дедалі більше закладів пропонують онлайн-запис. Про наявність такої послуги треба дізнаватись безпосередньо в школі.

Для вступу в поліцеальну школу треба подати наступні документи:

  • копії закордонного та національного паспорта;
  • свідоцтво про повну середню освіту з додатками;
  • медична довідка про відсутність протипоказань до навчання в обраній професії;
  • 2 фотографії.

Перед поданням документів варто дізнатись, чи вимагає навчальний заклад завірений переклад або апостиль документа про освіту.

Важливі нюанси навчання в поліцеальній школі

Якщо ви з певних причин вирішили не продовжувати навчання в поліцеальній школі, ви можете забрати свої документи. Але при вступі в навчальний заклад треба уважно читати всі умови, адже деякі школи можуть встановлювати правила про неповернення коштів за навчання або стягування "штрафу" за розірвання договору.

Деякі поліцеальні школи приваблюють студентів можливістю оформлення карти побиту. До таких пропозицій треба ставитися дуже обережно, тому що часто обіцянки не відповідають дійсності.

У Польщі налічуються десятки поліцеальних шкіл. Деякі з них мають багаторічну історію та відділення у багатьох польських містах. Найбільш відомі:

  • Cosinus;
  • GoWork;
  • Gloker;
  • Edicus;
  • TEB Edukacja.
Тепер ви маєте основну інформацію про поліцеальні школи в Польщі, а якщо вам треба швидко та безпечно надіслати гроші рідним або близьким в України – скористайтеся сервісом TransferGo. Кошти можна відправити на рахунок будь-якого українського банку. Також спробуйте реферальну програму від TransferGo "Запроси друга" та отримуйте приємні грошові бонуси!