Виїзд з дитиною за кордон у 2024 році: основні нюанси, про які слід знати батькам

5 лютого 2024, 18:20
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Після 24 лютого 2022 року правила перетину кордону з неповнолітніми дітьми суттєво спростили. Попри те, що більшість з них залишаються чинними й цьогоріч, батькам, які планують виїжджати за кордон, радять актуалізувати поточні вимоги.

Сьогодні разом з міжнародним сервісом переказу коштів TransferGo розбираємося, чи потрібна нотаріальна згода батьків при перетині кордону, які документи необхідні для виїзду, а також, з якого віку дитина може подорожувати самостійно. Про найважливіше – у матеріалі.

Читайте також Болгарія та Румунія з березня – у Шенгенській зоні: як це вплине на в'їзд для українців

Перетин кордону самостійно: з якого віку дозволено

Відповідно до закону України, особам, які досягли 16-річного віку, надається дозвіл самостійно виїжджати за кордон. Це означає, що ані згода батьків, ані додатковий супровід їм не потрібен. Перетин кордону при цьому відбувається за тими ж правилами, що й для дорослих осіб. 

Важливо, що дія цього правила поширюється не лише на період особливого правового режиму. Тому 16-річні громадяни можуть вільно перетинати кордон і за звичайних обставин. При цьому ключова зміна стосується документів, необхідних для виїзду з України. Якщо в мирний час паспорт вважається обов'язковим, в сьогоднішніх умовах достатньо свідоцтва про народження.

Для неповнолітніх потрібен дозвіл на виїзд і супровід дорослого

Ще 10 червня 2022 року Кабмін вніс зміни до постанови щодо правил перетину державного кордону. Згідно з ним, неповнолітні діти можуть виїжджати за кордон з одним із батьків без нотаріально завіреної згоди іншого. 

Правила перетину кордону з дитиною у 2024 році / Фото Freepik 

Загалом список документів формується відповідно до ступеня споріднення дитини та дорослого, який її супроводжує. Якщо неповнолітня особа виїжджає:  

  • з одним з батьків або опікунів – нотаріальна згода другого з батьків не потрібна, достатньо мати свідоцтво про народження дитини;
  • з близькими родичами (бабуся, дідусь, мачуха, вітчим або повнолітні брати чи сестри) – свідоцтво про народження дитини та документи, які підтверджують родинні зв'язки (не завірені нотаріально). Дозвіл батьків на виїзд також не обов’язковий;
  • з особами, які не є родичами – письмова заява одного з батьків (має бути завірена органом опіки) або нотаріально завірений дозвіл на виїзд дитини за кордон. Додатково знадобиться свідоцтво про народження дитини та документ, що посвідчує особу дорослого.
Важливо: під час воєнного стану, один із батьків (усиновителів) має право самостійно вивезти дитину без нотаріальної згоди іншого. Але інший батько / мати може заборонити дитині виїзд за кордон. У разі відсутності такої заборони, дитині дозволено виїхати за кордон без нотаріальної згоди.

Батько / мати не дає дозвіл на виїзд: що робити

Один з батьків має право заборонити своїй дитині виїзд з України. Однак, слід зазначити, що це не може бути зроблено усно – на словах. Для цього необхідно подати письмову заяву до Адміністрації Державної прикордонної служби та додати нотаріально завірену заяву про незгоду на виїзд дитини.

Зверніть увагу Чехія змінила умови для українців: що потрібно знати про тимчасовий захист у 2024 році

Якщо існують обґрунтовані побоювання, що ця поїздка завдасть шкоди дитині, уповноважені судові органи можуть видавати наказ Держприкордонслужбі, що заборонить виїзд.

Після того, як ДПСУ отримує постанову про заборону перетину кордону певною дитиною, інформація про неї оперативно вноситься у відповідні бази. У разі, якщо попри заборону неповнолітнього намагаються вивезти за кордон, Держприкордонслужба може вжити необхідних правових заходів та заборонити подальшу поїздку. 

Якщо ж офіційної заборони немає, то проблем з перетином кордону дитини одним із батьків не має виникнути.

Які документи необхідні для перетину кордону?

Головні документи – це свідоцтво про народження або закордонний паспорт. Якщо ж дитина внесена до закордонного паспорта одного з батьків або інших законних представників, окремий документ не знадобиться.

Які документи потрібні для перетину кордону з дитиною / Фото Shutterstock

Як вже зазначалося, для підтвердження сімейних зв'язків між неповнолітньою дитиною та особою, що її супроводжує, необхідно мати певні документи (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо). Їх не потрібно завіряти нотаріально.

У випадку перетину кордону із третіми особами, слід мати письмову згоду одного з батьків. Цей документ має бути завірений органом опіки або нотаріально. Також з собою потрібно мати свідоцтво про народження дитини та документ, що засвідчує особу дорослого, який її супроводжує.

Щоб бути ближчими до своїх рідних, які перебувають в іншій країні, необов'язково перетинати кордон. Матеріально підтримати їх можна, скориставшись сервісом TransferGo. Лише кілька кліків – і кошти прямують на рахунок будь-якого банку в Україні.