Українці у Чехії: як записати дитину до садка чи школи

30 серпня 2024, 15:10
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Переїзд до Чеської Республіки, незалежно від причини, має певні труднощі. І вони виходять за рамки адаптації до нової культури та вивчення чужої мови. Наприклад, серед важливих питань – освіта дітей.

Новий навчальний рік вже на порозі, а отже, українцям слід нагадати про головні нюанси освіти дітей у Чехії. Так, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розібрався, з якого віку та що треба зробити, щоб дитина змогла відвідувати дитячий садок та навчатись у школі.

До слова Обов'язкова реєстрація авто в Чехії: інструкція для українців

Дошкільна освіта в Чехії

Діти, яким до школи залишився один навчальний рік, зобов'язані відвідувати дитячий садок. Обов'язковість дошкільної освіти набуває чинності з початком навчального року після того дня, коли дитині виповнюється 5 років.

У Чеській Республіці дошкільна освіта є обов'язковою для всіх дітей, включаючи іноземців, які мають право на постійне або тимчасове проживання в країні протягом періоду, що перевищує 90 днів. Тобто це правило поширюється і на українських дітей.

Як записатися?

Дітей дошкільного віку мають прийняти до дитячого садка за місцем проживання, забезпечуючи їм гарантоване місце під час реєстрації на наступний навчальний рік.


Як українцям записати малюка у чеський дитячий садок / Фото UnSplash

Заявку на запис (зразок за посиланням) має подати один із батьків або офіційний опікун дитини. Для цього треба прийти безпосередньо до дитячого садочку і мати такі документи:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • посвідчення особи законного представника дитини,
  • довідку від лікаря про обов'язкову вакцинацію.

Увага: запис до дитячого садка в Чехії за законом можливий з 2 по 16 травня, тож цьогорічний термін уже сплив. Однак варто врахувати, що точну дату закінчення подання заявок встановлює і дитячий садок, тому завжди бувають винятки, зокрема в приватних установах. Інформацію про дату та умови зарахування можна знайти на вебсайті конкретного дитячого садка.

Школа в Чехії

Діти від 6 до 15 років будуть закріплені за певною школою для навчання. Батьки або опікуни повинні подати заяву до головного або районного відділу освіти, який визначить відповідний навчальний заклад для дитини. У випадках, коли визначена школа переповнена, питання вирішується на рівні управлінь – вони знайдуть альтернативне місце.

Тривалість обов'язкового відвідування школи в Чехії – 9 років, але у рамках структурованої системи освіти діти в Чехії вчаться 13 років, готуючись до вступу у вищі навчальні заклади. Учні починають свою академічну подорож у віці 6 років – початкова школа, яка триває 5 років. Потім слідують 4 роки середньої освіти, що завершуються випускними іспитами, за результатами яких видається атестат про неповну (базову) середню освіту.

Якщо учень прагне здобути вищу освіту, продовжує навчання в середній школі ще 4 роки після 9 класу. Після успішного складання необхідних іспитів видають спеціальний сертифікат, що в Чехії називають "Maturita", й свідчить про закінчену середню освіту.

Чи потрібне знання чеської мови?

У Чехії викладання ведеться чеською мовою. Однак українські діти, які мають статус тимчасового захисту, звільняються від необхідності складати іспит з чеської мови для вступу, за умови прохання про звільнення під час процесу подання заяви.

Замість цього їхнє володіння чеською мовою оцінюється за допомогою співбесіди, призначеної для оцінки готовності до академічного навчання. Крім того, існують приватні середні школи, які пропонують навчання англійською мовою, але варто врахувати, що ці заклади платні.


Що треба знати про чеські школи / Фото UnSplash

Освіта в Чехії для українських дітей – обов'язкова

У Чеській Республіці всі діти зобов'язані отримати принаймні один рік дошкільної освіти, а потім дев'ять років загальної середньої освіти. Це правило поширюється на всіх неповнолітніх, які проживають в країні, включаючи тих, хто отримав тимчасовий захист.

Батьки або законні опікуни дітей можуть бути оштрафовані, а у важких випадках – позбавлені волі на строк до двох років, якщо не виконують цього обов'язку. В таких випадках дитина навіть може бути передана під опіку соціальних служб.

Міністерство внутрішніх справ Чехії наголошує, що дистанційне або онлайн-навчання, яке проводять українські школи, не відповідає вимогам обов'язкової освіти в Чеській Республіці. Як наслідок, діти, які навчаються дистанційно в Україні, все одно повинні відвідувати школу в Чехії.

Може зацікавити Працювати в Австрії стане простіше: для українців ухвалили доленосне рішення

Брак місць – не вирок

Батькам, яким не вдалося знайти місце для дитини у школі чи дитячому садку, рекомендується отримати письмове підтвердження про відмову. Цей документ може виявитися важливим для будь-яких подальших судових розглядів або спроб влаштувати дитину в альтернативний навчальний заклад.

МЗС Чехії закликає батьків не зволікати із записом дітей до навчальних закладів. Тим, хто ще не забезпечив місце для своєї дитини, варто звернутися до місцевих дитячих садків і шкіл, а також розширити пошук на сусідні райони. Батьки, які не змогли самостійно здійснити пошуку відповідного місця, можуть звернутися за допомогою до відділу освіти муніципалітету (odboru školství).

До слова, навчання за кордоном, зокрема в Італії, відкриває безліч можливостей для майбутнього. Як українцям розпочати навчання в цій країні – можна дізнатися за посиланням.

Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи, зокрема і з Чехії. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Процес буде швидким, зручним та за вигідним курсом. Якщо ж долучитися до програми "‎Запроси друга", можна отримати ще й приємні грошові бонуси.