Власне житло в Чехії: скільки коштує купити квартиру та що обирають українці
Джерело:
TransferGoСтаном на початок 2024 року, у Чехії перебуває близько 310 тисяч українців. Як повідомляють опитування, частина з них планує залишатися в країні й надалі. Тож дедалі актуальнішим стає питання купівлі власного житла.
Після рекордного зростання ціни на чеську нерухомість поступово знижуються. Утім, говорити про доступність поки що рано, особливо, якщо порівнювати вартість квадратного метра з сусідніми країнами.
Читайте також Тимчасовий захист для українців в Іспанії: основні нюанси оформлення
Чи реально українцям купити квартиру в Чехії, на яку суму розраховувати та які нюанси врахувати під час підписання угоди, розповість міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Ринок нерухомості Чехії у 2024 році
Масова міграція українців сколихнула Європейський ринок нерухомості. Вартість оренди та купівлі різко зросла, особливо яскраво це проявилося в країнах, які прийняли найбільше переселенців.
У Чехії впродовж 2022 року вартість житлової нерухомості зросла на 23,1%. А вже на початку 2023 року експерти прогнозували потенційне зниження цін в діапазоні 8 – 14%. Однак реальний сценарій виявився набагато сумнішим. У порівнянні з минулим роком середня ціна чеської квартири площею 70 квадратних метрів зросла з 4,34 мільйона крон (173,6 тисячі євро) до 4,48 мільйона крон (179,2 тисячі євро).
І хоч у поточному році очікується стабілізація цін, не варто списувати з рахунків нестачу житла, що подекуди призведе до здорожчення, особливо на первинному ринку. Перш за все це стосуватиметься столиці Середньої Чехії, Південної Моравії, Градецького краю, Ліберців та Карлових Варів. У інших регіонах можна очікувати на зниження цін.
Що треба знати про ринок нерухомості у Чеській Республіці / Фото Unsplash
Ціни на квартири у різних регіонах Чехії
У Празі середня ціна квартири площею 70 квадратних метрів сягнула понад 7 мільйонів крон (280 тисяч євро), що робить її найдорожчим місцем для купівлі житла. З іншого боку, Устецький район пропонує найдешевші квартири, ціни на які починаються від 1,83 мільйона крон (73 тисячі євро).
За даними цінового компаса Sreality.cz, вартість квадратного метра в регіонах Чехії на початку лютого 2024 року становить:
- Прага – 118 263 крон (4 975 євро);
- Брно – 103 917 крон (4 371 євро);
- Острава – 50 511 крон (2 125 євро);
- Плзень – 66 800 крон (2 810 євро);
- Ліберець – 63 363 крон (2 665 євро);
- Оломоуц – 66 244 крон (2 786 євро);
- Усті-над-Лабем - 43 029 крон (1 810 євро);
- Градце Кралове – 80 629 крон (3 391 євро);
- Ческе-Будеєвіце – 78 347 крон (3 295 євро);
- Пардубиці – 73 436 крон (3 089 євро).
Може зацікавити Вища освіта в Чехії: на що варто звернути увагу українським абітурієнтам
Де купують нерухомість українці
У Празі українці надають перевагу районам Нове Место та Виногради. Проте високий попит призвів до значного зростання цін: нерухомість продається за ціною від 160 000 до 250 000 крон за квадратний метр (від 6 635 до 10 367 євро). Як наслідок, деякі покупці шукають більш доступні варіанти в радіусі 5 кілометрів від центру міста, де вартість варіюється від 130 000 до 170 000 крон за квадратний метр.
Чимало українців цікавляться такими районами, як Карлін, Жижков та Височани. Усі вони можуть похвалитися численними новобудовами зі стартовою ціною від 110 тисяч крон за квадратний метр. Цікаво, що 60% українців, обираючи місце проживання, зупиняють свій вибір саме на новобудовах.
Купівля квартири у Чехії: основні нюанси
Українці мають можливість купувати житлову нерухомість у Чехії на тих самих умовах, що й місцеві мешканці. Для цього необхідно мати закордонний паспорт та офіційний дохід. Валюта, в якій буде здійснюватися транзакція, визначатиметься індивідуально. Серед найпоширеніших варіантів – чеська крона або євро.
Які ціни на квартиру в різних регіонах Чехії / Фото Unsplash
Сама процедура купівлі-продажу нерухомості займає 1,5 – 2 місяці, і складається з кількох основних кроків:
- Резервування й перевірка нерухомості.
- Укладення договору завдатку.
- Підписання основного договору купівлі-продажу.
- Оформлення права власності на нерухомість.
- Закриття угоди.
У Чеській Республіці при здійсненні операцій з нерухомістю обов'язковою є присутність юриста, нотаріуса та рієлтора. Останній забезпечує наявність та правильність заповнення усіх необхідних документів. Це вкрай важливо перед укладанням угоди про купівлю-продаж.
Для нерезидентів у Чехії також доступна іпотека, але лише за умови реєстрації в країні. Також деякі забудовники пропонують розстрочку з максимальним терміном виплат до 2 років після введення об'єкта в експлуатацію.
До слова, Чеська Республіка внесла поправки до закону Lex Ukrajina, який розробили спеціально для українців. Ознайомитися з головними змінами в законодавстві, можна в матеріалі за посиланням.
Нагадаємо, українці, які проживають за кордоном та хочуть матеріально підтримати своїх рідних в Україні, можуть зробити це за допомогою TransferGo. Зручний міжнародний сервіс пропонує надійні перекази за вигідним курсом. Також для клієнтів доступна програма "Запроси друга", з якою можна отримувати грошові бонуси.