Закордон 24 поспілкувався з Софією Баяновою, PR-менеджеркою громадської організації Fundacja Ukraina, яка і є організатором щорічного фестивалю. Цьогоріч Skovoroda Fest приурочений 30-й річниці Незалежності України, тож програма, попри пандемійні обмеження, буде насиченою. Чому варто відвідати фестиваль і які плани в організаторів та партнерів події – далі у матеріалі.

До теми Святкування Дня Незалежності України у Польщі: які заходи варто відвідати

Що відомо про організаторів Skovoroda Fest

Організовує Skovoroda Fest громадська організація Fundacja Ukraina, яка діє на території Нижньої Сілезії. Головної метою її діяльності є підтримка мігрантів, які мешкають у Вроцлаві та околицях, допомога у прискоренні адаптації у Польщі та інтеграції з місцевим середовищем.

Fundacja Ukraina була створена у 2013 році з ініціативи Почесного Консула України у Вроцлаві Гжегожа Джіка. Організація має 15 постійних членів та реалізовує 5 масштабних проєктів. За роки існування нею було організовано, зокрема, такі заходи:

  • ForUM (For Ukrainian Migrants);
  • фестивалі Odcienie Ukrainy та WrocloveUkraina;
  • десятки циклів мовних курсів;
  • Bank Wymiany Uslug;
  • різноманітні вернісажі, майстер-класи, зустрічі з відомими людьми тощо.

Команда Fundacja Ukraina є міжнародною. Свого часу в організації працювали мігранти з Грузії, Латвії та Чехії. Наразі колектив винятково польсько-український.

Fundacja Ukraina організовує різноманітні заходи / Фото Fundacja Ukraina

Яка мета фестивалю Skovoroda Fest?

Skovoroda Fest – фестиваль творчої, багатокультурної співпраці, названий на честь українського філософа Григорія Сковороди. Це історична постать, яка втілює відкриту, свідому, розумну та прогресивну Україну.

Фестиваль має на меті показати сучасне обличчя української та польської, а в майбутньому й інших іноземних культур. Ми представляємо музику, яка зараз звучить на сценах та радіо, а також мистецтво, створене, зокрема, руками наших сусідів,
– пояснює одна з організаторів Skovoroda Fest Юлія Маркус.

Цьогоріч фестиваль набуває особливого значення у межах міського святкування загальнопольської ініціативи Ukraina 30PL, присвяченій річниці Незалежності України. Традиційно святкування стане можливістю для міжкультурної інтеграції мешканців Вроцлава та знайомства з сучасною українською культурою, а також презентації культурних ініціатив, які розвиваються у столиці Нижньої Сілезії.

Разом з тим, Skovoroda Fest не позиціонує себе як винятково український фестиваль, а як можливість творчої співпраці.

Skovoroda Fest – це можливість творчої співпраці / Фото Fundacja Ukraina

Чому варто відвідати фестиваль цьогоріч?

Саме на День Незалежності України, 24 серпня о 18:00, площа перед осередком Impart у Вроцлаві наповниться звуками та барвами сучасної культури – української та польської. Виступить молодий вроцлавський гурт з українським корінням VMVD/Vymyrauci Vydy та музично-театральний гурт Dakh Daughters, який вже встиг завоювати серця не тільки української, але й польської публіки.

Музичний перформанс колективу Dakh Daughters співзвучний з ідеєю фестивалю – з повагою до традицій шукати дорогу до вдосконалення, просування сучасного та незалежного. Разом з тим, ліричні тексти пісень Vymyrauci Vydy заставлять відчути неймовірні емоції, котрі змушують плакати навіть найвідчайдушніших рокерів. Крім цього, на afterparty гостей розважатиме польський гурт Pay Your Surgeon, який оригінально переспіває світові хіти та презентує свою авторську музику.

У межах святкування також відбудеться спеціальний показ документального фільму "Поза власні кордони", знятого Fundacja Ukraina. Чотири персонажі кінострічки – Зіад, Валентина, Рінку та Грегор – доводять, що "іншість" не повинна асоціюватись зі страхом.

На фестивалі виступатимуть три музичні гурти / Фото Fundacja Ukraina

Які складнощі в організації фестивалю цьогоріч?

Перед командою організаторів цьогоріч стояв справжній виклик – організувати фестиваль, гідний 30-ї річниці Незалежності України, враховуючи всі обмеження, спричинені пандемією.

Одночасно на фестивалі зможуть перебувати 800 осіб, і тільки 250 з них можуть бути не вакцинованими проти COVID-19. Однак в той же день у Вроцлаві пройде ще кілька масових подій, тому організатори очікують на ротацію гостей, і кожен охочий, на їх переконання, зможе відвідати захід.

Крім цього, зараз існують труднощі з перетином українсько-польського кордону. В'їзд можливий лише окремим категоріям іноземців, а уникнути самоізоляції можуть лише повністю вакциновані мандрівники. Приїзд на фестиваль гурту Dakh Daughters став можливим лише завдяки сприянню Посольства України у Польщі та Головного санітарного інспектора республіки.

Приїзд Dakh Daughters було складно організувати / Афіша фестивалю

Ким фінансується фестиваль?

Безкоштовний вхід на фестиваль для всіх охочих можливий завдяки реалізації у межах проєкту "Інтеграційна програма Руська 46А", який співфінансується Вроцлавським Муніципалітетом. Водночас реалізувати все задумане допомогла низка партнерів та спонсорів, серед яких, зокрема, сервіс міжнародних онлайн-переказів TransferGo.

Співпраця з надійною міжнародною компанією є дуже важливою для Fundacja Ukraina. Численна українська громада у Вроцлаві (згідно з даними, близько 100 тисяч осіб), підтримує контакти з Україною, в тому числі і фінансові. Послуги грошових онлайн-переказів від TransferGo – це просто, надійно, швидко та, що найголовніше, прозоро – без жодних прихованих комісій чи додаткових платежів.

На Skovoroda Fest TransferGo розташує власний стенд, де всі охочі зможуть надіслати листівку з вітаннями та побажаннями близьким в Україну через фірмового листоношу. Також компанія не забуває про найменших – організує шоу мильних бульбашок та розваги для дітей з аніматорами.

На Skovoroda Fest можна буде відправити листівку в Україну / Фото TransferGo