Як вступити до університету Польщі: найголовніше про польську систему освіти і вартість навчання
Останні роки все більше українців намагаються потрапити до європейських вишів. Диплом європейського університету відкриває більше можливостей для подальшого працевлаштування та кар'єрного зростання.
У зв'язку з війною в Україні для когось, можливо, виш в одній із країн Європи стане єдиним можливим варіантом здобуття вищої освіти. Про особливості навчання та про те, як вступити до університету Польщі, розповість сервіс TransferGo.
Читайте також 5 мільйонів клієнтів довіряють TransferGo: новий рекорд компанії
Польська система вищої освіти
Здобути вищу освіту в Польщі можна в державному або приватному університеті. Повний список зареєстрованих вишів можна подивитись тут. Обрати університет та спеціальність, яка цікавить майбутнього студента, можна за допомогою пошукових систем:
Ступені вищої освіти в Польщі:
- Бакалаврат (3 – 3,5 роки)
- Магістратура (1,5 – 2 роки)
- Неподільна магістратура: для медичних спеціальностей, а також психології та права (5 років)
- Докторантура
Навчальний рік починається з 1 жовтня. Окрім літніх канікул, які зазвичай починаються у липні, у студентів є також невеликі канікули на Різдво та Великдень. В програмі навчання є обов’язкові предмети та предмети на вибір. Викладання ведеться польською мовою, але в деяких університетах також викладають й англійською.
Найкращі університети Польщі згідно з академічним рейтингом 2022 року:
- Варшавський університет
- Ягеллонський університет
- Варшавський політехнічний університет
- Університет ім. Адама Міцкевича у Познані
- Університету науки та техніки AGH у Кракові
- Гданський технічний університет
- Гданський медичний університет
- Вроцлавський технічний університет
- Лодзинський медичний університет
- Вроцлавський університет
- Лодзинський технічний університет.
Скільки коштує навчання
Вартість навчання становить близько 1000 – 1500 євро на рік, але на деякі спеціальності вартість може бути більшою у 2 – 3 рази. Також значно вища ціна на спеціальності, які викладаються англійською мовою. Оплату треба здійснювати або щомісяця, або раз на семестр.
Разом з основною оплатою необхідно зробити одноразовий внесок. Він становить від 50 до 400 злотих. Цей внесок робиться, щоб університет міг забезпечити студента всім необхідним приладдям та формою, якщо вона потрібна.
В університетах для студентів передбачені стипендії за успіхи у навчанні, спорті або за активну громадську діяльність. Також ВНЗ може надавати матеріальну допомогу у зв’язку зі складним сімейним становищем. Польські університети також виділяють різноманітні гранти на навчання, за які можуть поборотися й іноземні студенти.
Безплатне навчання пропонують міжнародні програми, які підтримують проєкти обміну студентами, а також стажування у закордонних компаніях. Одна з найпопулярніших – Erasmus+. Про інші програми можна дізнатися тут. Також додаткову інформацію можна знайти на сайти Польського національного агентства з питань академічного обміну.
Можна претендувати на безкоштовне навчання на очній формі у випадках, якщо студент:
- має карту сталего побиту або карту Резидента ЄС;
- має Карту Поляка;
- підтвердить рівень володіння польською мовою на рівні С1.
- є чоловіком / дружиною, родичем по висхідній (батьки, дідусі, прадіди) або низхідній лінії (діти, онуки та правнуки) громадянина Польщі, що проживає на території Республіки Польща.
Наприклад, громадянин України закінчив польський ліцей або технікум та склав обов’язкові державні екзамени (матуру). Таким чином в нього є польський документ державного зразка про повну середню освіту. Тоді українець може вступати в університет на тих самих правах, що й поляки, та може брати участь в конкурсі атестатів й претендувати на безкоштовне навчання.
Умови навчання для українських біженців
Якщо студент навчався в українському ВНЗ, але у зв’язку з війною був змушений виїхати з України, він може продовжити навчання в Польщі в державних закладах на стаціонарній формі навчання безкоштовно. Для цього треба звернутися до обраного навчального закладу з наявними документами про освіту.
Громадяни України, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року, мають право на отримання соціальних стипендій або стипендій за особливі досягнення у навчанні, якщо це буде відповідати правилам отримання стипендії. Також є можливість отримання студентського кредиту.
Зауважте! Умови вступу українців до польських ВНЗ можуть відрізнятися. Ці засади університети встановлюють самостійно.Як надіслати гроші з-за кордону в Україну
Українці довіряють TransferGo. Завдяки цьому міжнародному сервісу переказу коштів ви можете без пошуків відділень банків та жодних черг надіслати гроші своїм рідним в Україні всього у кілька кліків. TransferGo дозволяє зручно, легко та швидко переказати кошти з Польщі чи іншого куточка Європи на картку будь-якого українського банку.
До слова, разом з TransferGo та реферальною програмою сервісу можна ще й заробити – 22 євро за кожного запрошеного друга.