Як українцям оформити бізнес у Польщі: два сценарії започаткування своєї справи за кордоном
Українці, які через війну опинилися в Польщі, облаштовуються на новому місці. Якщо одні йдуть працювати на виробництва чи підприємства найманими працівниками, то інші намагаються відкрити свою справу.
Сьогодні ж зупинимося на другому сценарії влаштування життя в чужій країні. Детально розібратися, як українцям оформити бізнес в Польщі, допоміг сервіс з переказу коштів TransferGo. Про найпоширеніші способи започаткувати свою справу за кордоном – читайте далі.
Що потрібно, аби відкрити бізнес у Польщі
Загалом відкрити бізнес у сусідній країні може будь-який іноземець, зокрема й українець. Відповідно до ухваленого у Польщі Закону від 12 березня 2022 року, громадяни України отримали можливість оформити бізнес нарівні з поляками. Найчастіше у цьому випадку і поляки, й українці обирають один із двох варіантів: фізична особа-підприємець або товариство з обмеженою відповідальністю.
Перед тим, як розпочинати процес оформлення, необхідно підготувати такі документи:
- закордонний паспорт;
- PESEL (спеціальний ідентифікаційний номер);
- Profil zaufany, він же довірений профіль ePUAP (зазвичай його реєструють під час отримання PESEL).
Після реєстрації компанія отримує ще два ідентифікатори: NIP – податковий код, який дає змогу сплачувати податки та збори і REGON – номер в Офіційному державному реєстрі суб'єктів народного господарства.
Види діяльності
Під час оформлення бізнесу необхідно вибрати вид діяльності майбутньої компанії. Усі вони зібрані у Polska Klasyfikacja Działalności (Польський класифікатор видів діяльності). Він складається з більш ніж 20 розділів, що визначають ту чи іншу сферу. При виборі коду можна скористатися пошуковою формою. Важливо зауважити, що деякі види діяльності не доступні для підприємців – фізичних осіб:
- банківська діяльність;
- страхування;
- вирощування деяких типів рослин;
- тваринництво;
- протипожежні заходи;
- спортивні клуби та інші.
Крім цього, для деяких видів діяльності потрібно отримати ліцензії або інші дозволи.
Один з етапів відкриття бізнесу – вибір діяльності / Фото unsplash
Jednoosobowa działalność gospodarcza (одноосібна підприємницька діяльність)
Jednoosobowa działalność gospodarcza – це ведення підприємницької діяльності фізичною особою. Зареєструвати JDG можна онлайн або безпосередньо в ужонді (Urząd). Реєстрація безкоштовна.
Щоб зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність, необхідно подати заяву до CEIDG (Центральний реєстр інформації про господарську діяльність). Онлайн це можна зробити на сайті biznes.gov.pl. Для входу в сервіс потрібно використовувати profil zaufany або електронний підпис.
У реєстраційній формі слід вказати дані підприємця: ім'я та прізвище, дату та місце народження, адресу, PESEL та інші. У графі "Громадянство" треба зазначити, що заявник іноземець. Наступна частина заяви стосується майбутньої фірми: назва, дата початку роботи, кількість працівників, види діяльності.
Підприємець може вибрати одну з форм оподаткування:
- на загальних умовах, згідно зі шкалою податку (з 1 липня 2022 року ставка податку 12% до 120 000 злотих на рік та 32% від доходу понад 120 000 злотих на рік);
- за фіксованою ставкою (ставка податку 19%);
- одноразова виплата за зареєстрованими доходами (доступна не для всіх видів діяльності).
Також підприємець має зареєструватись як платник ПДВ (VAT). Не потрібно це робити, якщо:
- продаж не перевищує ліміт 200 000 злотих на рік;
- підприємець продає лише товари та послуги, звільнені від ПДВ.
Фізична особа-підприємець має робити внески до ZUS (Управління соціального захисту): пенсійне страхування, страхування з інвалідності та нещасних випадків, страхування на випадок хвороби (не обов'язковий внесок), фонди праці та солідарності, медичне страхування.
У перші пів року роботи підприємець може скористатися "Пільгою на старт", що звільняє від значної частини соціальних внесків. Ще одна пільга дозволяє знизити розмір внесків ще на 2 роки діяльності. Пільги не поширюються на медичне страхування.
Зареєструвати JDG можна онлайн або в ужонді / Фото unsplash
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (товариство з обмеженою відповідальністю)
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) – це юридична особа, яка має засновників та відповідає за всіма зобов'язаннями майном юридичної особи, а не майном засновників. Засновники можуть відповідати своїм особистим майном у тому випадку, якщо вони несвоєчасно оголосили про банкрутство, а також, якщо буде доведено, що Sp. z o.o було створено з метою шахрайства.
Засновниками Sp. z o.o. можуть бути фізичні та юридичні особи. У тому числі заснувати компанію може фізична особа одноосібно. Мінімальний розмір статутного фонду – 5000 злотих, мінімальний внесок у статутний фонд – 50 злотих.
На першому етапі створення Sp. z o.o. підписується установчий договір (якщо засновник один – установчий акт), який має бути засвідчений нотаріально. У співзасновники часто беруть родичів. Потім має бути внесений статутний фонд, про що складається також нотаріально засвідчений акт.
Перед реєстрацією необхідно визначитись із назвою майбутнього Sp. z o.o. Вона має відрізнятися від зареєстрованих фірм. Перевірити це можна у базах даних KRS та CEIDG.
Sp. z o. o. може мати до 10 видів діяльності, один із яких має бути основним. Потрібно враховувати, що деякі види діяльності (наприклад, банківська справа або страхування) не можуть здійснюватися у формі Sp. z o. o.
Реєстрація компанії полягає у внесенні даних про неї до Державного судового реєстру (KRS). Зареєструвати Sp. z o.o. можна лише онлайн на Порталі S24 або через Портал судових реєстрів. Для цього знадобиться довірений профіль ePUAP.
При виборі відділу Національного судового реєстру треба перевірити, що заява подається до суду, в територіальній юрисдикції якого є адреса майбутньої компанії. Подивитися юрисдикцію судів можна тут. Також необхідно сплатити 250 злотих за реєстрацію в KRS та 100 злотих за публікацію оголошення про реєстрацію в "Господарському моніторі".
Після оформлення у реєстрі необхідно передати додаткові дані (номери банківських рахунків, передбачувану кількість працівників, місцезнаходження бізнесу та контакти) до державних установ:
- протягом 7 днів у ZUS (Установа соціального страхування);
- протягом 21 дня в GUS (Центральне статистичне управління) та Податкову інспекцію;
- за 7 днів до першої угоди зареєструватися платником VAT (ПДВ) у разі потреби.
У Sp. z o.o також мають бути створені органи управління компанією:
- збори акціонерів, що є найвищим органом управління компанії;
- правління (виконавчий орган);
- наглядова рада або ревізійна комісія (обов'язково, якщо статутний капітал понад 500 тисяч злотих і водночас у компанії понад 25 партнерів).
Юридична особа Sp. z o.o. базується на кількох або одному засновнику / Фото pixabay
Що краще: JDG чи Sp. z o.o. – усі ЗА та ПРОТИ
- За видами діяльності більше обмежень у приватних підприємців, ніж у юридичних осіб.
- Підприємець відповідає за діяльність усім своїм майном, Sp. z o.o. – тільки майном компанії, а не її засновників.
- Створення Sp. z o.o. дорожче – як мінімум необхідно внести статутний фонд та сплатити реєстрацію. У JDG немає статутного фонду, а реєстрація безкоштовна.
- Ведення бухгалтерії для JDG орієнтовно коштуватиме 300 злотих на місяць, а Sp. z o.o. – від 700 злотих та вище залежно від масштабів бізнесу. Важливо, щоб бухгалтерським обліком займалися професіонали. І подумати про це варто заздалегідь. Можна найняти бухгалтера, але у Польщі найпоширенішою практикою є укладання договору з компанією, що спеціалізується на наданні бухгалтерських послуг. Крім того, деякі банки при відкритті рахунку для ведення бізнесу пропонують за певну плату допомогу у веденні бухгалтерського обліку.
- Діяльність JDG досить просто призупинити чи закрити. Процедура закриття Sp. z o.o дуже складна та витратна.
Інформація для українських підприємців та роботодавців
- Інформаційно-сервісний сайт для підприємців Польщі.
- Контакти центру допомоги Інформаційно-сервісного сайту для підприємців можна знайти тут.
- Детальніше про податки читайте на сайті Державної податкової інформаційної служби.
- Про соціальні внески можна дізнатися на сайті Управління соцзабезпечення.