Як українським біженцям не стати жертвою шахраїв: найпоширеніші схеми зловмисників за кордоном

8 квітня 2022, 11:13
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Уже понад 4,3 мільйона українців покинули батьківщину через війну. Біженцям в інших країнах всіляко допомагають та підтримують. Разом з тим є бездушні люди, котрі намагаються нажитися на горі.

Шоковані та налякані біженці нерідко стають легкою здобиччю для шахраїв. Щоб не потрапити на гачок аферистів, потрібно бути пильним та обережним. Розповідаємо про основні схеми зловмисників за кордоном.

Безкоштовні пасажирські перевезення

Волонтери та просто небайдужі люди часто пропонують безоплатно довезти біженців до потрібного міста. Але трапляються випадки, коли вже в дорозі перевізники вимагають гроші за послугу. Щоб уникнути неприємних ситуацій, заздалегідь обговоріть умови поїздки. Не варто пересуватися наодинці – краще згуртуйтеся тими, хто також планує їхати у вашому напрямку.

Перед поїздкою сфотографуйте машину з номерами та повідомте рідним про свій маршрут. Попередньо збережіть на мобільному телефоні номери екстрених служб та волонтерських організацій.


Часто в дорозі перевізники вимагають гроші / Фото Державна прикордонна служба

Оренда житла

Якщо орендодавець уникає особистого контакту і при цьому просить перерахувати завдаток – найімовірніше, це шахрай. Після того, як ви відправите частину оплати, він навряд чи вийде на зв'язок. Слід бути уважними з оголошеннями, опублікованими звичайними користувачами, а не рієлторськими компаніями – особливо, якщо вартість оренди нижча за середню. Пам'ятайте, що в Європі оренда нерухомості відбувається на підставі договору, який підписують обидві сторони.


Не надсилайте передплату орендодавцю / Фото unsplash

SMS та дзвінки від працівників банку

Останнім часом почастішали випадки, коли біженцям дзвонять, представляючись працівниками банку, та розповідають про проблеми з рахунком. Найчастіше шахраї просять завантажити програму банку, назвати дані для входу в банкінг, ввести BLIK-код чи терміново зробити доплату за посилку. Також на телефони приходять повідомлення із посиланнями, після переходу за якими пропонується ввести особисті дані.

Пам'ятайте, банки не запитують номер банківської картки, ПІН-код, CVV-код чи пароль до програм. Якщо необхідно перевірити будь-яку інформацію, зверніться на гарячу лінію банку. Якщо ж ви отримали SMS від кур'єрської служби, але ви нічого не замовляли, – просто проігноруйте його. Не повідомляйте незнайомим людям своїх даних (ім'я, прізвище, ідентифікаційний номер). У Європі чиновники спілкуються переважно через електронну пошту або запрошують до офісу для вирішення питань.


Не ведіться на фейкові повідомлення від банків / Фото unsplash

Робота

Шахраї можуть вимагати оплату, аби отримати про вакансію більше інформації. Іноді пропонують пройти платний тренінг, який нібито потрібний для працевлаштування. Нечесні роботодавці можуть прийняти на роботу на оплачуваний випробувальний термін, але в результаті нічого не заплатити та звільнити.

Перевіряйте рекрутингову компанію чи її працівника. Не віддавайте свої документи роботодавцю. Не зайвим буде заздалегідь дізнатися про контакти правозахисних організацій у вашому місті.


Перевіряйте компанію та не віддавайте свої документи роботодавцю / Фото unsplash

Таксі

ЗМІ періодично повідомляють про випадки зґвалтування дівчат у таксі. У чужій країні та у незнайомому місті безпечніше користуватися громадським транспортом. Пересувайтеся вдень та ради безпеки утримайтесь від нічних поїздок.


Утримайтеся від нічних поїздок у таксі / Фото unsplash

Благодійність

Сьогодні велика кількість благодійних фондів, волонтерських організацій та активістів збирають кошти для допомоги українцям. Ситуацією користуються й шахраї, які створюють фіктивні оголошення та сайти, а також збирають гроші просто посеред вулиці різних міст. Звичайно ж, допомагати треба, але краще це робити через офіційні чи добре відомі організації, а також через людей, яких ви знаєте.


Робіть благодійні внести лише на рахунки офіційних організацій / Фото unsplash

Як безпечно надіслати кошти в Україну

Аферисти не сплять та вигадують нові способи обману і вдень, і вночі. Наприклад, у мережі поширена шахрайська технологія, завдяки якій клієнти самі переказують гроші на карту злочинця. На фішингових сайтах встановлюють спеціальну програму, яка автоматично замінює номер картки одержувача. І це не єдина схема зловмисників.

Аби безпечно переказати гроші з-за кордону своїм рідним, які залишилися в Україні, користуйтеся перевіреним міжнародним сервісом TransferGo! Лише за 2 хвилини й без комісії кошти надійдуть на будь-яку картку всіх українських банків.

Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo – це про надійність, зручність, оперативність, вигідність та простоту користування.


Переказуйте гроші миттєво та безкоштовно разом з TransferGo / Фото інстаграм TransferGo