Скільки коштує життя в Чехії: порівняння цін у Празі, Брно та Остраві
Джерело:
TransferGoЧехія надала тимчасовий захист для майже 360 тисяч українців. Про біженців потурбувалися: виплачують допомогу і донедавна забезпечували безплатним житлом. Але тепер українцям у Чехії потрібно ретельніше планувати свій бюджет.
З липня 2023 року змінились умови перебування для українських біженців в Чехії - дещо скоротились виплати та не для всіх тепер доступне безкоштовне проживання. Саме тому сервіс TransferGo допоможе розібратися з цінами на базові продукти та послуги у різних містах: Празі, Брно та Остраві. Так українці краще зможуть оцінити свої фінансові можливості та спланувати витрати.
Читайте також Потягом, автобусом чи власним авто: як зручніше дістатися з України до Польщі
Щомісячні витрати
Чехію вважають державою з досить високим рівнем життя. Вона розташована у серці Європи, але має доступні ціни порівняно з іншими країнами ЄС. Щоправда, останнім часом здорожчало житло і дедалі більше відчувається вплив інфляції – ціни прогнозовано будуть рости. Але Чехія поки залишається комфортною для українських біженців.
Розберемося, скільки грошей потрібно у Чехії, щоб покрити базові потреби, і наскільки це залежить від регіону проживання. Також дізнаємось, скільки можна заощадити, якщо обрати для життя розвинене прикордонне місто, а не дорогу столицю.
Ціни вказані у чеських кронах. Станом на 11 вересня 2023 року, курс валют такий:1 чеська крона = 1 гривня 62 копійки;
1 чеська крона = 0,041 євро.
Скільки грошей потрібно для життя в Празі
Оренда житла в Празі
Ніхто не тішить себе ілюзіями, що жити у столиці Чехії дешево. І це дійсно так. Особливо сильно по бюджету тут б'є оренда житла. Ця стаття витрат найбільше хвилює і чехів, і українських біженців. Тому з неї і почнемо.
Нерухомість у Празі – одна з найдорожчих у Європі. Але українці все одно намагаються їхати саме в столицю, адже тут кращі умови праці і зарплати. Вартість оренди залежить від району міста, умов та доступу до громадського транспорту.
Від 10 000 до 14 000 крон доведеться платити за невелику кімнату у Празі. Квартиру можна ділити з іншими людьми.
Окрема однокімнатна квартира в столиці Чехії обійдеться в середньому від 20 000 крон. Можна знайти і від 15 000 крон, але це буде невеличка квартира-студія, точно не в центрі міста і не терміново.
У Чехії діє доволі цікава система оплати комунальних послуг. До орендної плати потрібно додатково сплачувати аванс за комуналку: приблизно від 2 000 до 4 500 крон. Наприкінці року компанія, яка надає послуги, виставляє власнику житла реальний рахунок за використання води, газу та електрики. Орендодавець сплачує ці рахунки, а якщо вам вдалось заощадити протягом року – має повернути орендарю залишок.
Квартира у центрі Праги – дороге задоволення / Фото Unsplash
Вартість харчування в Празі
Чехи часто орієнтуються на знижки у супермаркетах. Продукти в Празі недешеві, тому це гарний спосіб зекономити частину коштів. Також вигідно купувати оптом, якщо у вас велика родина або ви ділите квартиру з іншими українцями.
Базовий споживчий кошик для двох людей обійдеться близько 2 000 крон на тиждень. Найпопулярнішими супермаркетами є Lidl, Billa, Albert, Coop та Tesco.
У супермаркетах Праги такі середні ціни:
- Хліб – 30 – 60 крон;
- Молоко – 25 крон за літр;
- Масло (250 грамів) – 40 – 80 крон;
- Куряче м'ясо – 200 крон за кілограм;
- Яйця – 40 – 60 крон за десяток;
- Олія – 50 – 80 крон за пляшку;
- Картопля – 25 крон за кілограм;
- Помідори – 80 крон за кілограм;
- Ковбаса – 200 – 300 крон за кілограм;
- Твердий сир – 250 – 400 крон за кілограм;
- Шоколад – 30 – 80 крон за плитку.
Харчування для дитини у школі коштує близько 800 крон на місяць. Якщо говорити про їжу в кафе та ресторанах Праги, то все залежить від рівня закладу. За вечерю в центрі столиці або поблизу визначних туристичних локацій заплатите десь 400 крон за одного, а якщо відпочивати подалі від популярних районів – можна вкластися і в 200 крон.
Скільки коштує транспорт у Празі
Транспортна система Праги розгалужена і зручна. В основному чехи пересуваються столицею на трамваях та автобусах. А ще Прага – єдине місто в Чехії, де є метро.
Міська влада столиці ухвалила рішення продовжити знижку на проїзд у міському транспорті для українських біженців. Вона точно діятиме до кінця вересня 2023 року.
Вартість проїзного для біженців із тимчасовим захистом – 165 крон на місяць. Це дуже вигідна ціна, враховуючи, що чехи за такий квиток сплачують по 550 крон. Також українці можуть придбати пільговий проїзний на квартал за 444 крони (звичайна його ціна – 1 480 крон).
Середня поїздка на таксі по місту обійдеться в 200 крон. А вартість бензину та дизелю по всій країні становить близько 40 крон за літр.
Празький трамвай / Фото Unsplash
Вартість життя у Брно
Скільки коштує орендувати квартиру у Брно
Брно – дуже спокійне і комфортне для життя місто. Воно друге за величиною у Чехії і добре розвинене, тому ціни тут не разюче відрізняються від Праги. Це місто є освітнім центром країни, тут зосереджені кілька престижних чеських університетів. У Брно немає столичної метушні, але є все, що необхідно для комфортного сучасного життя.
Щоб орендувати квартиру у Брно, треба підготувати від 12 000 крон. За таку ціну вона буде однокімнатною і навряд чи в центрі міста. Вартість оренди в центральному районі стартує з 17 000 крон на місяць.
Кімнату можна знайти і за 7 000 – 9 000 крон. Такі ціни пропонують і окремі рієлторські сайти, і спеціальні групи у фейсбуці, де українці шукають для себе житло.
Зверніть увагу, що інколи квартири у Чехії не передбачають окремої кухні. Тому варто одразу прояснити цей момент із власником.
Комунальні послуги у Брно не відрізняється за ціною від Праги: від 2 000 до 4 500 крон за місяць.
Ціни на продукти у Брно
У цьому місті також дуже орієнтуються на знижки в супермаркетах і намагаються робити закупи саме акційних товарів. Для цього популярні магазини щотижня випускають спеціальні буклети з вигідними цінами.
У супермаркетах Брно такі середні ціни:
- Батон – 25 – 30 крон;
- Молоко – 18 – 20 крон за літр;
- Яйця – 35 – 45 крон за десяток;
- Куряче м'ясо – 160 крон за кілограм;
- Яловичина – 290 – 320 крон за кілограм;
- Картопля – 25 крон за кілограм;
- Помідори – 55 – 60 крон за кілограм;
- Яблука – 40 крон за кілограм;
- Банани – 35 крон за кілограм.
Обід у недорогому бістро чи кафе в середньому обійдеться 170 крон. За вечерю на двох у непоганому ресторані в центрі міста попросять близько 800 крон. А популярне меню з McDonald’s буде коштувати приблизно 160 крон. Капучино в кав'ярні — від 45 до 60 крон, а півлітра місцевого розливного пива — 45 крон.
Скільки коштує громадський транспорт у Брно
Від початку 2023 року в Брно скасували безкоштовний проїзд громадським транспортом для біженців з України. Тому для них там діють стандартні тарифи. Після цих змін транспортна компанія Брно за перші 2 місяці цього року заробила рекордну суму за продаж квитків. Це пояснюється, зокрема, і тим, що українці почали оплачувати проїзд.
Безплатним громадський транспорт залишився тільки для таких категорій:
- пенсіонери (старші 70 років),
- діти до 10 років,
- люди, які супроводжують дітей до 3 років.
Ціна проїзду залежить від часу дії квитка та кількості зон, які треба перетнути. Найдешевший одноразовий квиток на громадський транспорт у Брно коштує 20 крон (15 хвилин) та 25 крон (60 хвилин). Безлімітний проїзний на місяць для усіх доступних зон коштує 750 крон.
Коротка поїздка на таксі вартуватиме у Брно від 150 крон.
Центральна площа у Брно / Фото Pexels
Скільки коштує життя в Остраві
Оренда житла в Остраві
Острава – місто майже на самому кордоні з Польщею. Тут є костели, замки та середньовічні вулички. Але водночас в Остраві відчувається індустріальна атмосфера: місто називають "сталевим серцем Чехії", адже тут розвинена металургійна та вугільна промисловість.
Острава є третім за розміром населеним пунктом у Чехії. Спальні райони тут дещо віддалені від центру, а люди здебільшого орендують житло на околицях. Відтак транспорт тут працює чудово, тому дістатися з будь-якого куточка міста до центральних вулиць можна приблизно за 30 хвилин.
Ціни на оренду нерухомості в Остраві приємніші, ніж у Празі та Брно. Так, невелике окреме житло можна підшукати за 7 000 крон на місяць і більше. У районі ближче до центру ціни стартують від 10 000 крон.
Ціни на продукти в Остраві
Вартість продуктів у супермаркетах міста нижчі, ніж у Празі, і відповідають середнім чеським цінам. Зокрема:
- Батон – 25 – 30 крон;
- Молоко – 17 – 20 крон за літр;
- Яйця – 35 крон за десяток;
- Куряче м'ясо – 155 крон за кілограм;
- Яловичина – 270 крон за кілограм;
- Твердий сир – 235 крон за кілограм;
- Картопля – 23 крони за кілограм;
- Помідори – 45 – 50 крон за кілограм;
- Яблука – 35 – 40 крон за кілограм;
- Банани – 35 крон за кілограм.
Попри свою промислову історію, Острава має непогано розвинений ресторанний бізнес в центрі міста. Також є чимало вуличних крамничок з їжею, ринків та ярмарків. Місто відоме своєю вулицею Стодольні: тут розташовано близько 65 барів та нічних клубів.
За ситний обід в недорогому кафе або бістро одній людині доведеться заплатити 140 – 150 крон. Вечеря на двох у ресторані обійдеться дорожче – десь 580 – 650 крон. Розливне пиво в закладах продають в середньому за 40 крон, а капучино – до 50 крон.
Ціни на транспорт в Остраві
Безплатного проїзду для українців в Остраві немає, для біженців тут діють стандартні тарифи. У місті є коротко- та довготривалі квитки, а також групові проїзні. Одноразовий короткий квиток коштує 25 крон (діє 45 хвилин) або 32 крони (діє 70 хвилин).
Безлімітна картка на добу коштує 100 крон, а на тиждень – 366 крон. Також можна придбати груповий проїзний (для компанії до 5 осіб). Він коштує 200 крон на день.
А от ціни на таксі не сильно відрізняються від столичних. За коротку поїздку можна викласти до 200 крон. Але в Остраві чудово розвинений громадський транспорт, місцеві переважно користуються автобусами та трамваями, які курсують регулярно.
Вечірній трамвай в Остраві / Фото Unsplash
Тепер ви знаєте і можете порівняти витрати у трьох найбільших містах Чехії. Найближчим часом країна планує продовжити тимчасовий захист українців до 2025 року, тому ця інформація буде корисною для тих, хто обирає, де краще та вигідніше оселитися в Чехії.
А ми нагадуємо, що ви завжди можете підтримати своїх близьких в Україні, навіть якщо перебуваєте за кордоном. Для цього можна скористатися безпечним сервісом TransferGo і переслати кошти на рахунок будь-якого українського банку. Також сервіс пропонує грошові бонуси тим клієнтам, які скористаються програмою "Запроси друга".